2024. március 16., 19:55

Juraj Hrabko: A V4 tagországok számára a legnagyobb fenyegetést Oroszország jelenti

Az elmúlt hetekben meglehetősen elhidegültek a szlovák-cseh kapcsolatok. A cseh miniszterelnök, Petr Fiala szerint egy időre félre kell tenni a cseh-szlovák kormányközi konzultációkat, mivel Szlovákia ukrajnai háborúval kapcsolatos álláspontja eltérő a csehekétől. Vajon tényleg erről van szó, vagy a cseh miniszterelnök így szeretne beleavatkozni a szlovák államfőválasztás kampányába? Milyen hatással lehet ez a V4 jövőjére? Juraj Hrabko politikai elemzőt kérdeztük.

Juraj Hrabko
Juraj Hrabko
Fotó: Tablet.tv
Csupán politikai üzenet?

Juraj Hrabko szerint a a cseh kormány döntése, hogy a szlovák-cseh konzultációkat félre kell tenni, egyértelműen politikai üzenet a cseh oldal részéről.

A cseh kormány ezzel azt akarja a szlovákok felé üzenni, hogy a jelenlegi szlovák vezetés nem veszi figyelembe a demokrácia alapvető értékeit.

Ugyanakkor Hrabko szerint a csehek részéről ez egy váratlan és egyedüli eset volt, melyet el kell fogadni.

Beavatkozás a választási kampányba?

Hrabko emlékeztet, hogy maga a cseh kormányfő, Petr Fiala hozta szóba a szlovák államfőválasztást, miszerint a kampány eldurvulhat, ezért most nincs helye a kormányok közötti konzultációnak, egyeztetésnek. Az elemző szerint nem véletlenül találkozott a cseh miniszterelnök, Petr Fiala Michal Šimečkával, a PS elnökével, aki Ivan Korčokot támogatja az államfőválasztáson.

Csak emlékeztetni szeretnék mindenkit, hogy a Smer és a kormányfő, Robert Fico Korčok ellenfelét, Peter Pellegrinit támogatja. Ráadásul a cseh és szlovák kormányközi konzultációnak csak április végén, május elején kellett volna létrejönnie, bőven az államfőválasztás után, de ez a kijelentés három héttel az államfőválasztás előtt történt meg a cseh kormányfő részéről.

-fejti ki Hrabko.

Hrabko szerint a cseh kormányfő azt is kijelentette, hogy a kormányközi konzultációk felfüggesztésének az oka az volt, hogy a szlovák külügyminiszter, Juraj Blanár az orosz külügyminiszterrel, Szergej Lavrovval találkozott.

Az elemző megjegyzi, érdekes lesz figyelni a szlovák és az ukrán kormány közös kihelyezett ülését, melyre április közepén, Nagymihályon kerül majd sor.

Ha ezek után is lesznek olyan megjegyzései a cseh miniszterelnöknek a szlovák kormány felé, hogy a szlovákok nem állnak ki az ukránok mellett, akkor Fiala nevetségessé teszi magát. A cseh kormányfő túlságosan is fontoskodik ez ügyben, a pápánál is pápább akar lenni.
Szlovákia és Csehország jövőbeli viszonya

Hrabko szerint Csehország és Szlovákia viszonya, kapcsolata mindig is kivételes és egyedi lesz a jövőben, és ez független attól, hogy milyen kormány van hatalmon az adott országban.

Az elemző azt is kijelenti, hogy

szerinte Szlovákia és Csehország között nincs különbség az ukrajnai háború megítélését illetően.

Ugyanakkor elmondja, hallani furcsa kijelentéseket, de azok inkább csak az egyes választói csoportoknak szólnak, nincs valós politikai tartalmuk. Hrabko azt is megjegyzi, hogy Szlovákia már valóban kiűrítette a katonai felszerelését, és nincs mit küldeni Ukrajnába, hiszen a MiG–29-es típusú repülőgépeket és az S-300-as légvédelmi rendszert is már Ukrajnába küldte az előző szlovák kormány.

A jelenlegi szlovák kormány továbbra is segíti Ukrajnát, hiszen humanitárius segélycsomagot küld. Szlovákia továbbra is befogadja és törődik a menekültekkel, az Európai Unióban pedig a pénztámogatást nem blokkolja Szlovákia. Az pedig megint egy másik kérdés, hogy az Európai Unió a kritika és a beszéd helyett inkább cselekedhetne, ezáltal is jobban segíthetné Ukrajnát.
Működik a V4?

Az elemző egyértelműen leszögezi, hogy a V4-en belül jelentős különbségek vannak az ukrajnai háború megítélésében, amelyet ki is mondtak a felek a legutóbbi prágai csúcstalálkozón. Hrabko azonban határozottan kijelenti, hogy

az összes V4-es ország számára a legnagyobb fenyegetést Oroszország jelenti.

A magyar miniszterelnök, Orbán Viktor is kijelentette, hogy Magyarország és Oroszország között kell lennie valaminek, hiszen a történelmi tapasztalatok alapján Magyarország nem akar Oroszország szomszédja lenni

Hrabko hozzáteszi, hogy Szlovákia sem szeretne szomszédságban lenni Oroszországgal.

Azt sem lehet elmondani, hogy Szlovákia és Magyarország nem támogatja Ukrajnát, csak ezt épp másképp teszik, mint Csehország és Lengyelország

-zárta gondolatait az elemző.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.