Gergely Papp Adrianna: Nem egy irányba húztuk a szekeret
Az etnikai alapú politizálás lehetőségeit kutató sorozatunkban most azokat a polgármestereket kérdeztük meg, akik a saját községük-városuk irányításán túl az országos politika iránti érdeklődésüket is már többször kinyilvánították. Arra kértük az egyes településvezetőket, hogy saját tapasztalatuk, meglátásaik alapján foglalják össze, miben látják az etnikai politizálás megújulásának lehetőségét. Ezúttal Gergely Papp Adriannát, Debrőd polgármesterét, Kassa megyei képviselőt kérdeztük.

Ez vetült le mindenhova, az egyet nem értés, a bizalmatlanság, a médiákon keresztül való üzengetés az elnökségi tagoktól – tisztelet a kivételnek. Nem volt jó imidzse a pártnak, óriási presztízsvesztést okozott, hogy állandóan azt sugározták kifelé, a vezetésben ellentétek vannak. Ezt elégelték meg a választók, emiatt nem szavaztak a Szövetségre, illetve más pártokat választottak, vagy inkább otthon maradtak” – summázza véleményét.
Úgy véli, a kampány eléggé központosított volt, a régiók hangját nem igazán lehetett hallani. Pedig talán azért voltak sikeresek a Szövetség jelöltjei a megyei választásokon, mert ott a régiókban az indulók tulajdonképpen saját maguk kampányoltak. Ami azért is volt jó út, mert ők ismerik a legjobban az adott térségben élők mentalitását és problémáit.
„A jövőt illetően pedig azt gondolom, nem kell azon annyit filozofálni, hogy etnikai vagy nem etnikai pártként folytassuk-e tovább, mert ezzel mintha korlátozni akarnák a saját szabad akaratunkat.
De nagyon fontos a szakmai megalapozottság is, mert erre az elmúlt években nem fordítottunk figyelmet, legfeljebb próbálkozások voltak e téren” – fűzi hozzá Gergely Papp Adrianna. Pedig, mint mondja, lettek volna rá alkalmas emberek, de a pártvezetésben uralkodó ellentétek gátolták ezt a folyamatot is.
A Magyar Szövetség Nőtagozatának elnökeként az utóbbi időben részt vett az elnökség ülésein, mivel a tizenhat tagú elnökségbe, a régi kvótarendszer szerint egyetlen nő sem került be. Halkan megjegyzi, voltak idők, Menyhárt József elnöklése alatt, amikor az elnökségben többen is voltak nők.
A gyengébbik nem jelenléte azért is lenne fontos a pártvezetésben, mert a nők általában hosszú távra terveznek, megfontolt döntéseket hoznak, hogy azoknak lehetőleg ne legyenek káros következményei a jövőben.
Nagyon várja a szeptemberi tisztújítást. Mint mondja, ha nem fogja látni a változtatás igényének a jeleit, minden marad ugyanaz, csak pepitában, akkor inkább a szeptember végi rabati nőkonferenciára utazik el a Nőtagozat küldöttségével.
„A pártot strukturálisan is át kell szervezni. Nem lehet egy központból megmondani, hogy az ország összes részén mit és hogyan kell tenni. Nagyobb autoritást kell kapniuk a régióknak. Egyenlő partnerként kellene kezelni a közép- és kelet szlovákiai régiókat is. Nem feltétlenül számokban kellene gondolkodni, hanem közös tervezésben.
A pártfegyelmet is meg kell erősíteni, olyan pártvezetőre van szükség, aki nem fél a konfrontációtól, ha kell erélyes, határozott irányvonalat szab.
A legfontosabbnak egy vállalható arculat megteremtését tartja, bevonva a fiatalokat, s elfogadva, hogy ők már máshogy gondolkodnak. Gergely Papp Adrianna szerint olyan programot kell kínálni nekik, ami miatt a Szövetségre szavaznak. Annál is inkább, mert magyar fiataljaink jó része a legutóbbi választásokon a PS-re adta voksát. Új lendület, másfajta megközelítés szükséges, mert olyan kampányokkal, amivel húsz-harminc éve még választást lehetett nyerni, ma már nem lehet.