2025. május 7., 11:44

Fico elutasítja az EU tervét az orosz energiahordozók importjának leállításról

Szlovákia elismeri az Európai Unió (EU) stratégiai célját, hogy csökkenteni kell az energiát illető függőséget a harmadik országoktól. Az Európai Bizottság (EB) által kedden (május 6-án) bemutatott javaslat az orosz földgáz, kőolaj és nukleáris fűtőanyag behozatalának teljes leállítására azonban Szlovákia számára jelenlegi formájában elfogadhatatlan – jelentette ki Robert Fico szlovák miniszterelnök szerdán. Szerinte egy ilyen lépés súlyosan rontaná az EU és Szlovákia versenyképességét.

Robert Fico
Fotó: TASR

„Rengeteg adat áll rendelkezésemre, amelyek arra utalnak, hogy rendkívül veszélyes játszmába kezdünk. Elismerjük azt a stratégiai célt, hogy csökkentsük a harmadik országoktól való energetikai függőséget, és Szlovákia kész ezen együtt dolgozni az Európai Unióval. De visszautasítom, hogy öngyilkosságot kövessünk el – gazdasági öngyilkosság lenne az, ha úgy döntenénk, hogy se gáz, se atomenergia, se kőolaj nem jöhet szóba, pusztán azért, mert valaki új vasfüggönyt akar felépíteni a nyugati világ és mondjuk az Orosz Föderáció vagy más országok között” – jelentette ki a miniszterelnök.

Fico szerint Szlovákia kész aktívan részt venni azoknak a jogszabályjavaslatoknak a tárgyalásában, amelyeket az Európai Bizottság által bemutatott menetrend alapján kell kidolgozni. E tárgyalások során azt fogják követelni, hogy az egyes uniós tagállamok sajátosságait és tapasztalatait is vegyék figyelembe.

 „Nagyon-nagyon határozottan fogjuk ettől a naptól kezdve figyelmeztetni az EB-t minden olyan kockázatra, amely ezzel a dokumentummal összefüggésben áll – amelyet jelen pillanatban politikai kalandnak tartok. Ez egy gazdaságilag felelőtlen dokumentum” – hangsúlyozta Fico,

hozzátéve, hogy ha a javaslatokat megvalósítják, az súlyos károkat okoz majd az EU-nak: az energiaárak emelkedni fognak, és csökkenni fog a versenyképesség.

A miniszterelnök szerint egyelőre nem világos, hogy a vonatkozó jogszabályokat milyen módon fogják elfogadni – szükség lesz-e egyhangúságra, vagy elegendő lesz a minősített többség.

„Ez azt jelenthetné, hogy a nagy országok megállapodnak egymással, és azt tesznek, amit akarnak. Ezt a megközelítést rendkívül szerencsétlennek tartanám, és inkább azt javaslom, hogy egyhangúsággal szülessen megállapodás, hogy a dokumentum valóban releváns legyen” – tette hozzá Fico.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.