2021. szeptember 18., 09:31

Tűzzel született szépségek

A pirográfia kifejezés görög szóból ered, tűzzel írást jelent. Ma már népművészetként tekintenek erre a foglalkozásra, amelynek során az égetőeszköz találkozik valamilyen anyaggal, többnyire fával. A serkei Batta Borbás Lucia ezzel a módszerrel készít különféle ajándék- és emléktárgyakat.

pirográf
Fotó: Batta Borbás Lucia

Évszázadokkal ezelőtt is égettek fára, igazi fejlődést azonban az elektromos pirográfiai eszköz megjelenése jelentett a 20. század elején. – Sokan azt gondolják, milyen egyszerű fára égetni. Így voltak ezzel a családtagjaim is, míg ki nem próbálták, ezután kezdtek másképp tekinteni erre a mesterségre – avat be az alkotó, aki kezdőként rétegelt nyírfalemezeken égetett, ami nagyban megkönnyítette az égetési metódus elsajátítását. Idővel pedig áttért a tömörfa használatára (nyírfa, juhar vagy hárs).

 – Meg kellett tanulnom az égetőeszköz tartását, használatát, hogy a fej szépen csússzon a felületen. Sok függ attól, hogy épp milyen terméket készítek és milyen díszítőelemmel dekorálom, hiszen ehhez választom ki a megfelelő fejet az égetőeszközön.

Különböző író- és rajzhegyeim vannak, viszont van köztük olyan is, amit még nem használtam, s ebből adódik, hogy van még mit tanulnom.

Hajt a tudásvágy, ami egyben újabb technikák alkalmazására, vegyítésére ösztönöz.

pirográf
Fotó:  Batta Borbás Lucia

A munkahőmérséklet a rajzhegynél körülbelül 550°C. Ha nem érintkezik huzamosabb ideig fával, jobban felhevülhet, mondta Lucia. A munka során tehát fontos a csukló alátámasztása, hogy a munkafelületen ne mozogjon. Lényeges továbbá a megfelelő maszk használata, mivel égetés során káros anyagok szabadulnak fel. – Több mint 10 évvel ezelőtt találkoztam ezzel a technikával, de a pirográf készletem talán 3-4 évig is ott lapult kibontatlanul a szekrényben. Egyetemi éveim után végül előkerült. Pedagógusként dolgoztam a Bátkai Alapiskolában, ahol főként magyart és biológiát tanítottam a felső tagozaton.

Munkából hazaérve a nagy nyüzsgés után szükségem volt regenerálódásra és lazításra. Igényeltem egy olyan foglalkozást, amit elcsendesedve, zajmentesen végezhettem.

Négy év alatt két gyermeknek adtam életet, Lillának és Csongornak, viszont a gyermeknevelés mellett sem adtam fel ezt a hobbit. Mindig feltölt és hatalmas energiát ad, ezáltal újult erővel tudom tovább végezni anyai és háziasszonyi feladataimat.

Lucia szívesen készít vágódeszkát, különböző méretű és formájú (szív, ovális) táblácskát, tálcát, szalvéta- és gyertyatartót, ajándékdobozt, ajtókopogtatót, családi vagy örök naptárt, hűtőmágnest, kulcstartót, fakanalat, bilétát, képkeretet.

Többnyire születésnapokra, baba születésére, keresztelőkre, névnapokra, évfordulókra, rendezvényekre, húsvéti és karácsonyi ajándékként. Egyedi, névre szóló karácsonyfadíszeket is készít, amelyekre képek, idézetek, jókívánságok kerülnek. Mivel az élet velejárója az elmúlás is, ezért fejfákra is szokott égetni. Mára elmondhatja, hogy visszatérő megrendelői is vannak. Sőt, Magyarországra, Ausztriába, Csehországba, Németországba, Angliába, Hollandiába is eljutottak már a termékei. Munkáit a közösségi oldalán, az L Pirograf név alatt lehet megtekinteni. Az a legnagyobb öröm, amikor a megajándékozott boldog az egyedi, személyre szabott ajándéktárgyak láttán, mondta Batta Borbás Lucia.

Megjelent a Magyar7 2021/37. számában.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.