További vizsgálatok szükségesek a brit fejlesztésű vakcinához
Ugyanazon a napon, amikor az Egyesült Királyság tömeges oltási kampányba kezdett a Biontech és a Pfizer vállalatok oltóanyagával, a britek saját fejlesztésű vakcinájával kapcsolatban megjelent egy tanulmány független szakértőktől, amely néhány megválaszolatlan kérdésre hívja fel a figyelmet, annak ellenére, hogy az AstraZeneca/Oxford-vakcinát biztonságosnak és hatékonynak találták.

Az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca gyógyszeripari óriáscég korábban élen járt a koronavírus elleni oltóanyag fejlesztésében, a The Lancet brit orvosi szakfolyóiratban közzétett kísérleti eredmények alapján jelenleg azonban még több vizsgálatra van szükség.
A The Lancetben megjelent tanulmány ugyanakkor felvetette, hogy a két eltérő hatékonysági érték azért léphetett fel, mert a kisebb dózist a kísérletben résztvevők kevesebb mint hat százaléka kapta meg, és egyikük sem volt 55 év feletti. Ez pedig azt jelenti, hogy a vakcina hatékonyságát tovább kell tesztelni az idősebb embereken, akik fogékonyabbak a fertőzésre.
Összesítve az eredményeket, az általános hatékonyság 70,4 százalék volt, amely túllépi az amerikai élelmiszer- és gyógyszerfelügyeleti hatóság (FDA) által kitűzött minimális 50 százalékot. Az amerikai Pfizer és a német Biontech együttműködésében kifejlesztett oltás, valamint az amerikai Moderna gyógyszercég vakcinája ugyanakkor egyaránt 90 százalék feletti hatékonyságot mutatott ki.
Fontos hangsúlyozni azonban, hogy az AstraZeneca/Oxford-vakcina az első olyan oltóanyag, amelyet független szakértők tanulmányoztak.
Sarah Gilbert, az Oxfordi Egyetem oltóanyag-kutatási professzora a szakfolyóiratban közölt tanulmány megjelenése után úgy nyilatkozott a keddi napról, hogy „valószínűleg 2020 eddigi legjobb napja”, mivel a szakértői véleményekkel ellátott publikáció a vakcina hatékonyságát bizonyítja.
– nyilatkozta Stephen Evans, a The London School of Hygiene & Tropical Medicine professzora.
Az AstraZeneca és az Oxfordi Egyetem közös fejlesztésű oltóanyaga azonban különösen fontos szerepet játszik a világjárvány elleni védekezésben, hiszen nemcsak olcsóbb, hanem könnyebben is terjeszthető. A vakcina a náthát okozó adenovírus legyengített változatát tartalmazza, és a vizsgálati beszámoló szerint az ilyen típusú, évtizedek óta kutatott és széles körben használt oltóanyagok jelentős előnye, hogy stabilak, gyártásuk és szállításuk könnyű, valamint normál, 2-8 fok közötti hűtőszekrény-hőmérsékleten tárolhatók.
A Pfizer-Biontech-vakcinát ezzel szemben mínusz 70 fokos hőmérsékleten kell tartani a szállítás és a felhasználásig tartó tárolás idejére.
– jelentette ki Pascal Soriot, az AstraZeneca vezérigazgatója. A brit kormány reményei szerint már karácsony előtt forgalomba kerülhet ez az oltóanyag is, amelyből eddig 100 millió adagot rendeltek.