2020. május 9., 18:20

Szobákba zárt valóság

Tetszik, nem tetszik, az elmúlt két hónapban a média szélsőséges tartalomgyártással foglalkozó része is alkalmazkodott a bezártság okozta helyzethez, és megteremtette az ingerekre építő, a valóságot utánzó műsorait.

Fotó: pixabay.com

A felvezetés magyarázatra szorul. A napjainkban forgó show-műsorok ugyanis már kevés emberrel képesek elhitetni, hogy valamennyire is természetes műsorfolyamok, hiszen az évek során számtalan módon lelepleződtek. A zenés tehetségkutatókba megfizetett „vicces arcok” járnak nevettetni, a tehetségekre is a közösségi oldalakon vadásznak a csatornák gyakornokai. Persze a képernyőn a néző számára úgy tűnik, minden spontánul történik. A műfaj korhatáros műfajaiban pedig az agresszivitás és a szexualitás minél nyíltabb formáival kívánnak nézőket szerezni. Általában nemzetközi formátumokról van szó, ahogy a legtöbb sorozat esetében is, így aztán a piaci siker akár garantált is lehetne, persze nem az, mert országonként eltérőek a közönség igényei. Szerencsére. 

A jelenlegi járvány is jó példa erre. Míg a szlovák kereskedelmi csatornák abban versenyeztek, hogy az első hetekben ki tudja az aktuális miniszterelnököt főműsoridőben faggatni, addig Magyarországon inkább a klasszikus műsorok, vagyis a sorozatok és a sportvetélkedők vitték a prímet. Nincs ebben semmi meglepő, mert míg nálunk a vasárnap dél nem múlhat el politikai műsorok nélkül, addig az RTL Klubon vagy a TV2-n a politikával foglalkozó műsorok csak késő este vagy éjjel kerülhetnek terítékre. 

Ettől függetlenül a média a határ mindkét oldalán rengeteget foglalkozik a koronavírus okozta változásokkal, de a magyar kereskedelmi média ezt a szórakoztató műsoraiba is beemelte. Sőt, a zenei tehetségkutatója egyes ismert alakjaira építve készített olyan műsort, amely nélkül a legtöbb tévénéző talán meglett volna ebben az időszakban. A cél ugyanis az alapfokú szórakoztatás volt, természetesen az érzelmekre építve, szélsőséges megnyilvánulásokkal körítve, mert ez is kell a nézőnek. Legalábbis a programért felelős vezetők szerint.

Emellett kaptunk egy kreatív karanténsorozatot, amelyben a színészek egy szerepet játszanak el a saját lakásukból, webkamera segítségével. Az ötlet remek, a nézői visszajelzések eltérők, de legalább egy valóban értékesnek mondható kezdeményezés az előbbivel szemben, amely, tegyük hozzá, a legnagyobb videómegosztó oldalon a legnépszerűbb magyar youtuberek szervezésében sokkal kreatívabb tudott lenni. Azt ugyanis nem szabad elfelejteni, hogy napjainkban már a tévés kreatívak is jócskán merítenek az influencerek, vagy magyarosan szólva, a véleményvezérek ötleteiből. Egyre növekszik ugyanis a hatalmas követői létszámmal rendelkező vloggerek mennyisége, akik a nemzetközi trendekből tanulva tájainkon is újat tudnak alkotni. A bezártság napjaiban pedig a fiatal korosztály mellett egyre több középkorú is felfedezte a világhálón elérhető videós tartalmak előnyét, legyen szó kenyérsütésről, lakásfelújításról vagy éppen csak unaloműzésről. 

Sok szó esik arról, hogy ez az időszak a mindennapi elektronikus kommunikáció előretörésében is hatalmas szerepet játszhat. Hiszen rákényszerültünk az online tárgyalásokra, konzultációkra vagy éppen órahallgatásra, miközben már az idősebbek is a futár révén jutnak hozzá a gyógyszereikhez, amelyeket akár az unokájuk segítségével rendelnek meg.

A túlzott optimista hozzáállás mellett azonban hozzá kell tennünk azt is, mekkora hiányosságokra derült fény az elmúlt hetekben akár az állami szervekkel való elektronikus kommunikáció területén, amely a sok korrupciós ügy közepette arra is rávilágít, ezen a téren sem működött minden optimálisan az elmúlt évtizedben.

A tévé képernyőjéhez visszatérve, láthattunk celebeket a mindennapi kihívásaikat a saját felvételeiken bemutatni, s újra elgondolkodhattunk, mennyire megírt ötlet alapján került adásba például az ételosztás a szegényeknek. Vannak persze zenei bejelentkezések is, hiszen a muzsika gyógyít, s így talán némi anyagi segítséget is kívánt adni a TV2 a népszerű zenészeknek, mert a kultúra területén dolgozók számára a tömegrendezvények elmaradása óriási kiesés.

Míg a kisebb szereplők a piacon csaknem semmilyen segítségre nem számíthatnak, úgy tűnik, a kereskedelmi adók legalább a hozzájuk közel álló „sztárokat” segítik. Tegyük hozzá, a pusztán reklámbevételből élő médiavállalatok sem lesznek irigylésre méltó helyzetben a következő időszakban, mert a reklámköltségek jókora visszaesése várható, ami sok projekt további térnyerésére is hatással lehet. A most hatalmas látogatottságnak örvendő portáloknak és jelentős nézettségű adóknak még nehezebb harcot kell folytatniuk a reklámért, hiszen az elmúlt évek növekedése után megérkezik a gazdasági visszaesés, amiben ismét megújul a médiapiac is. 

Lehet, hogy a most futó, valóságot idéző házi felvételek akár helyet is kaphatnak a műsorokban, ez persze annak a függvénye, milyen lesz a fogadtatásuk hosszabb távon. Azt viszont már most tapasztalhatjuk, hogy az első ilyen adások a legnézettebb műsorok között kaptak helyet.

Megjelent a Magyar7 2020/18.számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.