Szénanáthaszezon
Korra, nemre való tekintet nélkül világszerte nagyon sok embert érint a tavasz elején kezdődő szénanáthaszezon. Tünetei ellen számos orvosi gyógymód áll a rendelkezésünkre, de súlyosságuk megfelelő diétával is enyhíthető.

A légúti allergia tüneteit szinte mindenki ismeri. Legjellemzőbbek a tüsszögés, orrfolyás, a szem és az orr viszketése, de járhat emésztőrendszeri szimptómákkal vagy súlyos bőrpanaszokkal is. A szezonális allergia márciustól, a korán virágzó fákkal indul. Nyáron a füvek, a gabonák és a gyomnövények pollenjei, de a gombák spórái is megkeseríthetik az arra érzékeny emberek életét, egészen késő novemberig.
A szénanátha tulajdonképpen nem más, mint az immunrendszer túlzott reakciója egy alapvetően ártalmatlan dologra, esetünkben a pollenfehérjére. A szervezetünk annak érdekében, hogy legyőzze a számára veszélyesként értelmezett anyagot, nagy mennyiségű hisztamint szabadít fel, amely allergiás tüneteket vált ki.
A diéta alapja tehát nem más, mint hogy kerüljük a magas hisztamint és az annak előanyagát (szerotonin, tiramin) tartalmazó élelmiszereket, valamint a hisztamin felszabadulását fokozó és annak lebontását akadályozó nyersanyagokat.
Magas hisztamintartalmú ételek
A kerülendő, mi több, a tiltólistás élelmiszerek listája így alakul:
- befőzött és konzervált élelmiszerek
- sajtok, elsősorban a sokáig érlelt kemény vagy penészes fajtáik (camembert, brie, Gruyére, Cheddar, rokfort, parmezán, ementáli)
- füstölt és pácolt húsok, sonkafélék, szalámik
- halkonzervek, nem frissen fogott halak
- ecet (elsősorban a borecet), mustár
- egyes gyümölcsök (citrusfélék, földieper, málna, mazsola, szilva, banán)
- zöldségek közül a paradicsom és annak feldolgozott formái (paradicsomszósz, ketchup), paraj, padlizsán, zeller, avokádó, gombák
- hüvelyesek, elsősorban a csicseriborsó
- szójatermékek (szójatej, szójatejszín, szójaszósz, tofu)
- savanyú káposzta, kovászos uborka
- csonthéjasok (mogyoró, dió) és az olajos magvak (napraforgómag)
- élesztő és azzal készült pékáru
- tojásfehérje
- csokoládé, kakaó, fekete tea
- fűszerek (fahéj, chili, bors, ánizs, szegfűszeg, curry, csípős paprika, fűszersók)
- alkoholos italok (kiemelten a sör, a vörösbor és a pezsgő)
Általános étkezési javallatok
Fontos, hogy az elkészített ételeket mindig frissen fogyasszuk el, vagy még frissen fagyasszuk le. A bennük lévő baktériumok hatására ugyanis gyorsan növekszik a hisztamintartalmuk.
Ha valakinek ebben a formában maga a diéta lenne inkább megterhelő, mintsem az allergiával járó tünetek, annak érdemes csupán a legkritikusabb élelmiszereket kihagyni az étkezéseiből. Ezek a konzervek, a pácolt, az érlelt, az erjesztett ételek, az alkohol és a citrusfélék. Amennyiben szeretnénk csökkenteni például a hüvelyesek hisztamintartalmát, ezt áztatással, vagy az első főzővíz cseréjével is megtehetjük.
Amit lehet
Ha végiggondoljuk, a fent felsorolt tiltólista után nem is olyan nehéz összeállítani a fogyasztható ételek sorát. Lényegében kerülnünk kell a nagy fokú feldolgozáson átesett, tartósított, kész termékeket és helyettük a lehető legfrissebb alapanyagokból kellene válogatnunk. Nyugodtan ehetünk friss sajtokat, túrót, vajat, friss húsféléket (beleértve a frissen fogott halat is), a fent nem említett zöldségeket, gyümölcsöket és azok présnedvét, gabonát, tésztaféléket, élesztőmentes rozskenyeret, tojássárgáját. Tej helyettesítésére rizs-, zab vagy kókusztejet.
A szervezetünk támogatása:
Mint már oly sokszor, a természet erejét itt is segítségül tudjuk hívni. Egyes növények, mint a rozmaring, a zsálya, a lila hagyma, a vöröshagyma, az articsóka természetes antihisztaminként képesek csökkenteni a nyálkahártya-duzzanatot.
Továbbá vannak olyan élelmiszer-összetevők, amelyek erősítik az immunrendszerünk működését, hatásukra a heves tünetek enyhíthetők, így javítani tudnak leromlott közérzetünkön is. Ilyenek a többszörösen telítetlen zsírsavak, az antioxidánsok, a kalcium és a probiotikumok.
A többszörösen telítetlen zsírsavak erős gyulladáscsökkentő hatással rendelkeznek, ezért az allergiás időszakban, fennálló panaszok esetén érdemes rendszeresen lenmag-, ligetszépe-, feketekömény- vagy édesköményolajat fogyasztani. Ne feledkezzünk meg arról, hogy a hidegen sajtolt olajokat nem szabad hevíteni, mert hő hatására a telítetlen zsírsavösszetételek sérülnek, így az olaj elveszíti ezen jótékony tulajdonságát.
Antioxidánsok (flavonoidok, karotinoidok, C- és E-vitamin). Ezek a vegyületek tartják karban az immunrendszerünket. Mivel a légzőszervi allergiák kialakulhatnak fertőzések okán is, ezért a védekező rendszerünk kulcsfontosságú azok leküzdésében. Forrásaik főként a friss gyümölcsök és a zöldségek.
Emelt dózisú kalciumot nemcsak injekciók és pezsgőtabletták útján juttathatunk a szervezetünkbe, hanem abban bővelkedő élelmiszerekkel is. Ide sorolhatjuk a kalciummal dúsított rizs- és zabitalt, a quinoát, a chiamagot, az amarántpelyhet és a brokkolit.
Allergiás időszakban testünk sokkal érzékenyebb különböző táplálékokkal szemben, gyakran apróbb gyulladások miatt sérülhet a bélnyálkahártya is. Az allergének így könnyen átjuthatnak a bélfalon, és heves reakciót válthatnak ki más szerveinkben is. Ennek kivédésére érdemes időnként egy probiotikus kúrát beiktatnunk, valamint figyelni a rendszeres rostbevitelre.