Subaru XV e-Boxer: A villamosított 2. generáció
A Plejádok csillagkép japán nevét viselő márkának ez a modellje tulajdonképpen egy megemelt hasmagasságú Impreza. Első generációja 2012-ben, a második 2018-ban jelent meg a piacon; ennek forradalmi újdonsága a Foresterrel bevezetett mild-hibrid technika.

A márka hivatalos komáromi forgalmazója is ezzel a hajtáslánccal bocsátotta rendelkezésünkre egy rövid tesztelésre.
A villamosított XV elsősorban az új, krómkeretes hűtőmaszkról ismerhető fel, amely mögött aktív – automatikusan nyíló és záródó – lamellákat találunk.
Hasonló keretet kaptak a ködlámpák is, a tetősínek pedig első rápillantásra áramvonalasabbak, mint az elődé voltak. Hátul annyi az újítás, hogy a tetőspoiler az eddigi matt fekete helyett fényes zongoralakk-bevonatot kapott. Ami pedig maradt: az oldalnézet és egészében véve a tetszetős, kupé szabású karosszéria.
Tesztautónk a második leggazdagabb „Style Navi” szereltségű volt, amely komfort és vezetéstámogatás szempontjából hozza mindazt, ami ma egy korszerű autótól elvárható. Például az EyeSight nevű kétkamerás monitorrendszert, amely egyébként minden kivitelben alaptartozék.
Észleli a gyalogosokat, aktívan korrigálja a sávelhagyást, szükség esetén aktiválja a koccanásgátló funkciót, de ezen a szinten a mögöttes keresztirányú forgalmat is figyeli. Az egyéb holmik közül a navigáció a névből eredően standard, a tolatókamera és az Apple Car Play/Android Auto telefonkezelés szintén, az elülső ülések fűthetők, a légkondi kétzónás és pollenszűrős, az infotainment rendszer kijelzője nyolchüvelykes, USB-portból pedig összesen négy van.
A műszerfal analóg ugyan, de rendkívül áttekinthető. A helykínálat pedig meghaladja a kategória átlagát, lásd például a hátsó traktusról készült fotókat.
A kofferből viszont 45 litert elfoglal az akkucsomag, így a maradék 340 liter legfeljebb tisztes középszernek nevezhető.
E fejezetben gyakorlatilag szóról szóra elismételhetném, amit a Forester e-Boxer tesztjében írtam. Ehelyett csak dióhéjban foglalom össze, kiegészítve a különbségekkel: a Subaru első hibrid hajtásláncáról van szó, amely kétliteres, boxer elrendezésű szívó benzinmotorból és 12,3 kW (16,7 LE) teljesítményű villanymotorból áll.
Ezt igen praktikusan a váltóba építették be, és 118,4 voltos 13,5 kW-os lítium-ion akkumulátorból kapja az energiát. A rendszer automatikusan állítja be a hibrid teljesítményt, hogy a sebességtől és a vezetési körülményektől függően mindig a lehető leghatékonyabb legyen; a folyamatos áttételű, 7 szimulált fokozattal rendelkező Lineartronic automata váltó is ennek megfelelően működik. A dinamika a kisebb tömegből eredően jobb, mint a Foresteré, a villanymotor pedig elsősorban sportosabb induláskor és erőteljesebb gyorsításkor segít be érezhetően.
A fogyasztás simán a gyári WLTP-érték környéken, illetve azon belül tartható, mint az én példám is mutatja. Ami pedig a terepen hasznavehető tulajdonságokat illeti, kezdjük a 22 cm-es hasmagassággal, amely messze meghaladja az átlagos SUV-k hasonló mutatóit. Folytassuk a Subaru legendás, szimmetrikus összkerékhajtásával, amelyet itt egy X-Mode nevű üzemmód egészít ki; ez terepen optimálisan hangolja össze a motor, a sebességváltó, az összkerékhajtás és a fékek munkáját.
További hasznos funkció a Hill Holder rendszer, amely lejtős terepen való induláskor megakadályozza az autó visszagurulását. A hibrid rendszer működése itt is egy külön képernyőn kísérhető figyelemmel, amely pontosan ábrázolja az aktuális hajtásmódot és az energiák áramlását, pl. rekuperációs üzemmódban, lásd ismét a megfelelő ábrákat…
Benzinmotor: 1995 cm3, 110 kW (150 LE)@5600–6000, 194 Nm@4000
Villanymotor: 12,3 kW (16,7 LE)
Összteljesítmény/nyomaték: 166,7 LE, 260 Nm
Akkumulátor: 118,4 V, 13,5 kW, 4,8 Ah, lítium-ion
Sebességváltó: folyamatos áttételű automata, 7 szimulált fokozattal
Legnagyobb sebesség: 193 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 10,7s
Gyári átlagfogyasztás (WLTP): 7,9 l/100 km
Tesztfogyasztás: 7,5 l/100 km
CO2-kibocsátás (WLTP): 180 g/km
H/Sz/M: 4465x1800x1595 mm
Hasmagasság: 220 mm
Csomagtér: 340–1193 l
Üzemanyagtartály: 48 l
A modellcsalád induló ára: 29 990 €
A tesztelt típus induló ára: 31 990 €
