2023. október 17., 12:12

Sokat stresszelünk

Életünk része a stressz. Amikor Selye János a jelenséget leírta, csak hosszú vívódás után nevezte el stressznek. A legtöbb ember számára ma a mindennapi életben a stressz idegfeszültséget jelöl, és bele sem gondolunk, hogy a biológiai stresszreakció a különböző stresszalapú betegségek előidézése mellett tulajdonképpen az élet fenntartását, az egészség helyreállítását is szolgálja. Már ha jól reagálunk rá. A stresszelmélet legnagyobb kutatója Selye János szerint ugyanis nem a stressz öl meg bennünket, hanem az, ahogyan arra reagálunk. 

Fotó: Pixabay

Egy felmérés szerint az elmúlt évben Szlovákia polgárainak 77 százaléka érezte magát túl stresszesnek és lelkileg rosszul. További 23 százalék viszont alig tapasztalta ezeket az érzéseket. A Pilulka gyógyszeripari csoport és a Behavio kutatóügynökség Szlovákiában, Csehországban, Magyarországon és Ausztriában végezte el a felmérést, országonként 1000 válaszadóból álló mintán.

A felmérés szerint több nő (21 százalék), mint férfi (13 százalék) küzd nagy lelki stresszel.

A felmérés azt is kimutatta, hogy a pszichés szorongással kapcsolatos problémák minden harmadik 24 év alatti fiatalt érintenek. A felmérés szerint a pszichés diszkomfort az életkorral csökken. A 25 és 34 év közötti válaszadók 22 százaléka, a 35 és 44 év közötti válaszadók 12 százaléka érzi a stresszt.

Monika Martinezová, a Nezábudka segélyvonal igazgatója szerint a pszichés gondok fő kiváltó okai az interperszonális kapcsolatok problémái.

A családban előfordulhatnak félreértések a szülők és a gyerekek között, a szülők magányossá válhatnak a gyermekek önállósodása után, a felnőtt gyerekeknek nem jut elegendő idejük a szülők számára, vagy generációk közötti problémák merülhetnek fel”

– magyarázta a szakember. A partnerkapcsolatok terén pedig a válások, a hűtlenség vagy az erőszak okozhatnak nagy lelki feszültséget.

A felmérés szerint az emberek mindössze 13 százaléka fordul szakemberhez a pszichés problémák megoldása során.

Leggyakrabban azonban a párjukkal vagy közvetlen családtagjaikkal igyekeznek megoldani ezeket a problémákat (37 százalék).

A válaszadók körülbelül 15 százaléka fordul bizalommal ilyen esetekben a barátjához vagy a kollégájához. A válaszadók további 14 százaléka az egyes fórumokon olvas ezzel kapcsolatban cikkeket, néz videókat vagy vitatja meg az internetes fórumokon a problémáit. A válaszadók maximum egyötöde (20 százaléka) viszont egyáltalán nem oldja ezeket.

Martinezová arra buzdítja az embereket, hogy komoly mentális problémák esetén mindenképpen forduljanak szakemberhez.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.