2024. november 30., 11:22

Škoda Kodiaq Selection 2,0 TDI 4x4: A második nemzedék

A cseh gyár az ősbemutató után 7 évvel dobta piacra legnagyobb szabadidő-autójának második generációját.  Jellemzői címszavakban: változatlan alapfazon, kötelező hossznövekmény, új motorskála és néhány egyéb műszaki újítás.

Škoda Kodiaq Selection 2,0 TDI 4x4
Galéria
+28 kép a galériában
A Škoda Kodiaq második generációs újdonsága
Fotó: Vas Gyula

Az újdonságot az erősebbik dízelmotorral, a vele automatikusan járó összkerékhajtással és a legalacsonyabb Selection szereltségi szinten kaptuk meg tesztelésre.

Alaktan

A bakancsos alapforma megmaradt, de az arányok kissé megváltoztak (hosszúság: +6, magasság: -2 cm). Az összkép ennek köszönhetően valamivel dinamikusabb, vagy akár agresszívebb, mint az elődé volt. Egészében pedig: monumentálisabb. Ami a részleteket illeti, elegáns, elnyújtott trapéz alakúra változott az alsó légnyelő, a ködfényszórók is sarkosabbak, míg hátul a „kétszarvú” lámpák, illetve az azokat összekötő kvázi fényhíd a legnagyobb változás.

skoda-kodiaq-s2tdi4x4-03
Fotó:  Vas Gyula

Az oldalfelület lágyabb ívet kapott a kilincsek alatt, a leghátsó oldalablak és a C-oszlop együttese viszont sokkal sportosabb fazonú a korábbinál. Ami itt ízlés dolga lehet, az a széles, mattezüst színű betét; ez a stíluselem az első „cápauszony” betét óta terjed, mint a nátha, és az én szememet speciel minden autón bántotta kissé. Itt is bántja. A kerékszoknyák kettős íve közül az alsó műanyag, a felsőt a karosszéria színére fújták. Alattuk 235/45-ös gumik feszültek a húszcolos, aerodinamikus felniken, de ezen a szinten 215/75 R17-es szett jár alapon az autóhoz.

A beltérben

…első blikkre érezni a méretnövekedés áldásos hatásait. Főleg hátul, illetve a csomagtérben, mert elöl nem volt rá szükség. A megfelelő képen jól látható, hogy nincs az az NBA-s kosaras, akinek hátul ülve gondjai lennének a lábai elraktározásával.

skoda-kodiaq-s2tdi4x4-24
Fotó:  Vas Gyula

Pláne, hogy az ülések előre-hátra is huzigálhatók. Ami pedig a koffert illeti, a 910-től 2105 literig bővíthető méret nem igényel külön kommentárt.

Szereltségben is előrelépést hozott a generációváltás: már alapon standard a vezetéstámogató rendszerek döntő többsége, beleértve a táblafelismerést, a fáradtságfigyelőt, a koccanásgátlót, a keresztirányú forgalom figyelését, a sávtartó automatát, és még sorolhatnánk.

skoda-kodiaq-s2tdi4x4-11
Fotó:  Vas Gyula

Ugyanígy magtától értetődő a háromzónás légkondi   és az Android Auto/Apple CarPlay telefontükrözés; a kétrészes tetőablak, az automata parkolóasszisztens és a Canton prémium hifi azonban már feláras volt, csakúgy, mint a Cognac fantázianevű luxus bőrkárpitozás. Az ergonómia terén hatalmas piros pontot érdemel az univerzális Smart Dials kezelőpult, amelynek 3 körtárcsáján a középső gombok nyomogatásával választhatjuk ki a különböző funkciókat (légkondi, ülésfűtés, menetmódok, a rádió hangereje, stb.). Ami viszont furi és nem túl praktikus: a jobb oldali bajuszkapcsoló helyére telepített sebességváltó kar.

skoda-kodiaq-s2tdi4x4-15
Fotó:  Vas Gyula

Mert tény, hogy gyorsan meg lehet szokni, de elkerülhetetlen velejárója a másik oldal túlzsúfoltsága (irányjelzők, ablaktörlők/-mosók). Viszont talán ezt is meg lehet szokni… A legvégére pedig egy, a márkára jellemző tipikus „simply clever” megoldás: a középkonzolban elrejtett képernyőtisztító. Remek ötlet, gratula!

Az országúton

A Škodánál egyelőre nem félnek a dízelektől; kettő is van belőlük az új Kodiaq öttagú motorkínálatában. Tesztautónkat ezek közül a 193 lóerős erősebbik mozgatta, hétfokozatú kétkuplungos automata váltóval kombinálva, amelynek kapcsolásai gyakorlatilag érzékelhetetlenek. A váltások időzítése pedig tökéletesen alkalmazkodik a választott menetmódhoz, amelyek közül tesztautónkban összesen 7 volt. Ennél a típusnál standard még a 4x4-es technika is, a dinamikai mutatók (8 másodperces százas sprint, 200 km/órás végsebesség) pedig abszolút elfogadhatók a verda méreteire, súlyára és formájára való tekintettel.

skoda-kodiaq-s2tdi4x4-02
Fotó:  Vas Gyula

Ráadásul – mindezeket figyelembe véve – még takarékosnak is mondható a böhömnagy vas, mivel néhány könnyű terepszemlével is befértem 7 liter alá a teszt során. A legvégén pedig külön dicséret a kiváló zajszűrésnek, ami még sztrádai 130-as tempónál is komfortossá tette a vezetést.

ADATLAP

Hengerűrtartalom: 1968 cm3

Teljesítmény: 142 kW (193 LE) @3500–4200

Nyomaték: 400 Nm@1750–3250

Sebességváltó: hétfokozatú kétkuplungos automata

Legnagyobb sebesség: 220 km/óra

Gyorsulás 0–100 km/óra: 8 s

Gyári átlagfogyasztás: 6,6 l/100 km

Tesztfogyasztás: 6,9 l/100 km

CO2-kibocsátás: 168 g/km

H/Sz/M: 4758x1864x1659 mm

Hasmagasság: 184–187 mm

Csomagtér: 910–2105 l

Üzemanyagtartály: 58 l

A tesztelt típus induló ára: 46 270 €

skoda-kodiaq-s2tdi4x4-02
Galéria
+28 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.