Škoda Kamiq 1.0 TSI Style: A harmadik családtag
A szabadidő-autók, crossoverek akkora boomját éljük, hogy ma már minden valamirevaló márka legalább hármat kínál belőlük. Sőt van, amely a kupés változatokkal együtt ötöt-hatot. Ebben a tülekedésben a Škoda sem akart lemaradni, ezért tavaly – a Kodiaq és a Karoq után – piacra dobta a kompakt Kamiq nevű modellt.

Magyarán a legkisebb családtagot, amely a konszernen belül a Seat Arona vagy a Volkswagen T-Cross konkurensének tekinthető. Az autót egyliteres benzines turbómotorral, hétfokozatú automata váltóval, Style csúcsszereltségben, plusz néhány extrával kaptuk meg tesztelésre.
A Kamiq lényegében a Scalából építkezik, ám hasmagassága 39 mm-rel nagyobb, maga az autó pedig 6 cm-rel magasabb. Ami pedig a formát illeti, egészében némileg hasonlít egy számmal nagyobb testvérmodelljére, a Karoq-ra. Amiben viszont markánsan különbözik tőle, az az osztott fényszórók elrendezése.
Itt ugyanis a felsőket egészen vékonyra szabták, hasonlóan pl. a Citroën C3-aséhoz. Hátul az ötödik ajtóba belehasító lámpák emlékeztetnek a nagyobb testvérre, a Kamiq szélvédője viszont keskenyebb, és nagyobb dőlésszögének köszönhetően is kupésabb.
Ja, és még egy apróság: kanyarodáskor, főleg este igen jól mutatnak az autó elöl-hátul kifutó irányjelzői, amelyeket újabban „világító bitkolbász”-nak nevez a szakzsargon…
Tesztautónk egy attraktív, ám feláras többlete volt a „Virtual Cockpit”-nak nevezett digitális műszerfal, amely a két fő műszeregység között sok más információ mellett a navigációs térképet is meg tudta jeleníteni.
A 9,2 hüvelykes központi kijelző menü-ikonjai mutatós fotó-formátumban jelentek meg, ráadásul az egész rendszer meglepően gyorsan reagált. Kár viszont, hogy picit túlvariálták: például a légkondi is csak a menüben-almenüben való kotorászással volt kezelhető, de az opciós listáról rendelhető hangvezérlés ezt lényegesen leegyszerűsítheti. A kétzónás automata légkondi egyébként már alacsonyabb szinten is standard, csakúgy, mint a vezetéstámogató rendszerek többsége, beleértve az elülső-hátsó parkolóradart és a tolatókamerát is; feláras volt a 210 km/órás sebességig működő adaptív tempomat.
A Style szint alapkellékei közül külön említést érdemel még a 10 hangszórós prémium hifi. Ami pedig a beltér méreteit illeti, a Kamiq e téren egyértelmű kategóriabajnok. A homorított elülső üléstámláknak köszönhetően hátul nagyobb a lábtér, mint bármely konkurensénél, a koffer 400 literes alapmérete szintén a kiskompakt SUV-k abszolút élmezőnyét képviseli.
A tesztkocsit az egyliteres TSI motor erősebbik változata hajtotta. A háromhengeres masina ebben a hangolásban tisztes dinamikával ruházza fel a sofőröstül 1250 kilós autót, és kellő mélységről szállítja a nyomatékot. Tökéletes partnere volt a hétgangos automata váltó, amely – a vezetési stílust is figyelembe véve – minden helyzetben a legoptimálisabb fokozatot sorolja, és kapcsolásai gyakorlatilag észrevehetetlenek.
Az is igen lényeges, hogy ez a kombináció rendkívül kedvező fogyasztást eredményez: hogy 2 decivel túlléptem a gyári WLTP-értéket, az oda vezethető vissza, hogy alig 1500 kilométerrel vettem át tesztelésre az autót.
A vezetési élményt pedig a magas üléspozíció, az optimálisra hangolt rugózás és a precíz kormányreakciók tették igen kellemessé…
Hengerűrtartalom: 999 cm3
Teljesítmény: 85 kW (115 LE)@5000–5500
Nyomaték: 200 Nm@2000–3500
Sebességváltó: hétfokozatú automata
Legnagyobb sebesség: 193 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 10 s
Gyári átlagfogyasztás: 5,5–6,8 l/100 km
Tesztfogyasztás: 7 l/100 km
CO2-kibocsátás: 125–154 g/km
H/Sz/M: 4241x1793x1553 mm
Csomagtér: 400–1395 l
Üzemanyagtartály: 50 l
A modellcsalád induló ára: 14 990 €
A tesztelt típus induló ára: 21 730 €
