2025. július 20., 13:25

Sisak nélkül sokkal veszélyesebb az esés – egy orvos nyári tanácsai szülőknek

A nyári hónapokban a gyermek sürgősségi ügyelet sebészeti és traumatológiai szakrendelése jóval telítettebb. Az orvosok a töréseken túl fejsérülésekkel is foglalkoznak, amelyeket a szülőknek nem szabad elhanyagolniuk.

gyerek biciklizni tanul
Illusztrációs felvétel
Fotó: Pexels

„Ha a zuhanás magassága nagyobb, mint a gyermek testmagassága, már súlyos sérülésről beszélünk” – mondta a TASR TV adásában a Pozsonyi Nemzeti Gyermekbetegségek Intézete (NÚDCH) gyermek sürgősségi osztályának orvosa, Jakub Gécz.

Hozzátette:

Ilyen esetben sokkal nagyobb a valószínűsége az agykárosodásnak, mint akkor, amikor a gyermek csak lecsúszik az ágyáról.”

Súlyos fejsérülés veszélye áll fenn bicikliről, rollerrel való esés során, ha nincs bukósisak a gyermek fején vagy trambulinon való esetleges kiesésnél is.

Amennyiben a gyermek sisakkal a fején szenved fejsérülést, nem veszíti el az eszméletét, normálisan viselkedik, nem hány és nincs hányingere, elegendő otthon megfigyelni őt. „Ha azonban bármelyik tünet jelentkezik, haladéktalanul orvosi vizsgálatra kell vinni” – hangsúlyozta.

A szakember tapasztalatai szerint a leggyakoribb nyári gyermekbalesetek közé az alkar-, könyök- és felkarcsonttörések tartoznak. „Eséskor ösztönösen kitámasztjuk a kezünket” – magyarázta.

A szülőknek végtagsérülés esetén arra kell figyelniük, hogy van-e deformitás. „Ha a gyermek beüti az ujját, de képes behajlítani, használja, és első ránézésre nem látszik görbének, kórházi vizsgálatra nincs szükség” – mondta a szakember, hozzátéve, hogy kórházba kell menni, ha a gyermek nem használja a sérült végtagot, vagy korlátozott a mozgása az ízületben. „Ez duzzanat jele lehet” – fűzte hozzá.

A vízparti tartózkodás kapcsán Gécz hangsúlyozta, hogy a gyermekeket folyamatosan felügyelni kell.

A gyermek akár olyan mélységű vízben is megfulladhat, ahol a lába még leér”

– figyelmeztetett. Ha a gyermek elkezd fuldokolni, a felnőttnek ki kell húznia a vízből, mellkasi kompressziót és befúvásos lélegeztetést kell alkalmaznia, majd azonnal hívni a mentőket a 155-ös vagy a 112-es számon. „Ha a gyermek víz alatt fuldoklott, és még ha magához is tér, köhög, mentőt kell hívni” – szögezte le.

A fuldoklással kapcsolatban arra is felhívta a figyelmet, hogy felnőtt mentése vízből képzett személy nélkül veszélyes lehet.

Pánikreakciójában a felnőtt magával ránt minket is a víz alá”

– figyelmeztetett.

Vízbe ugrálásnál is történhetnek balesetek. Az orvos olyan eseteket említett, amikor az ugrás után az illető nem került többé a felszínre. „A víz lehet sekély, a gyermek valaminek nekiütődhet, eltörheti a nyakcsigolyáját, vagy olyan erősen fejbe ütközhet, hogy azonnal eszméletét veszti, és megfulladhat” – magyarázta.

Nyáron nem szabad elfeledkezni a folyadékpótlásról sem. Bár léteznek képletek a 24 órás folyadékszükséglet kiszámítására, az orvos azt tanácsolta, hogy annyit igyunk, hogy ne érezzünk szomjúságot. „Ha a szülő maga iszik egy pohárral, kínálja meg vele a gyermeket is” – zárta gondolatait.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék