Seat Leon Sportstourer 1.5 TSI Style: A legszebb kombik egyike
Többször leírtam már: szép hátizsákos autót nehéz összehozni, sok az egymásnak ellentmondó követelmény. A Seatnak viszont ez már jó néhány éve sikerült a Leon ST-vel, és erre az autó új, immár negyedik generációja még rá is tett pár lapáttal.

Az újdonságot a középső benzinmotorral, kézi váltóval és a középső Style szereltségben kaptam meg tesztelésre.
Ez, kérem, tényleg a legszebb kombik egyike: ilyen volt pl. nemrég a Honda Civic Tourer, vagy a Hyundai i40 cw. A Leon ST azonban MA ilyen…
Gyönyörű a tetőív, karcsú a hátsó oszlop, impozáns a tetőspoiler, az elődénél méretesebb a motorháztető. A hűtőmaszk is pengésebb, a fényszórók szintén, a légterelő felett pedig új beömlők jelentek meg.
Hátulra is jutott egy ütős újítás: a középső fényhídba integrált féklámpa… Végezetül szólnunk kell az elődhöz viszonyított méretnövekedésről: hosszúság 10,7, tengelytáv 5 cm, ami az Octavia Combihoz hasonló határfeszegető modellé teszti az autót a kompakt kategóriában.
Itt még látványosabbak az újítások. Elsősorban is eltűntek az olcsónak ható műanyagok, és a dizájn is felnőtt a kor színvonalára.
A sofőr magasabban ül, mint az elődben – vagy akár egy mai Golfban –, és alul-felül kitűnő oldaltartásban részesül. Hátul pedig ELKÉPESZTŐ az élettér; némi méricskélés után kiderül, hogy még az Octaviáénél is nagyobb! S bár a koffert illetően még mindig a cseh vetélytárs a nyerő (640 l), de a Leon ST 620 literje is szenzációs érték.
A vezetéstámogató rendszereket listája már ezen a szinten csaknem teljes, csak a holttérfigyelő hiányzik. A műszerfal itt még analóg, a kijelző 8,25 hüvelykes, nagyon szép grafikával. Az infotainment rendszer jobbára érintős, de van néhány nyomógombja is, amelyek leegyszerűsítik a kezelését.
A klímáé viszont a legkomplikáltabbak közé tartozik. Mert igaz ugyan, hogy maga a pult egy gombnyomással is megjeleníthető, de onnantól kezdve MINDEN csak ikonböködésekkel/-huzigálással működik. Még az ún. gyorspult is, olyan funkciókkal, mint „Meleg kéz” – „Meleg láb” – „Párátlanítás” – „Friss levegő” stb. A legvégén azonban mégis egy piros pont a rendszerek. A motor leállítása után ugyanis ez az utolsó üzenete a kiszálláshoz készülődő sorőrnek: „Magához vette a mobiltelefonját?”...
Az új Leon motorkínálata igen gazdag: 3 tisztán benzines, 1-1 mild-, illetve konnektoros hibrid, 1 dízel. A teljesítményskála 90–204 LE, utóbbit a plug-in verzió nyújtja. Tesztautónkban a középső benzines dolgozott, amelynek 130 lóereje simán elég a 200 km/h feletti végsebességhez és a 10 másodperc alatti százas sprinthez. A 200 Nm-es csúcsnyomaték pedig már 1400 motorfordulaton megjelenik, nem túl sűrűn kell tehát a váltókarhoz kapkodni.
A motor rugalmasságát az is bizonyítja, hogy a nyíl a műszerfalon már extrém alacsony fordulatszámokon sürgeti a felkapcsolást, és tényleg megfogadhatjuk tanácsát. Mi több, ilyenkor akár 5,5 liter környékén is autózgathatunk, de úgymond rendeltetésszerű használattal is beférünk 6 legszűkebb környékére. A rövid váltókarnál léteznek pontosabb járásúak is, de gumibot-effektusról még messze nincs szó. A menettulajdonságokról pedig csak annyit, hogy az autó úttartása és stabilitása – a jól hangolt rugózásnak és a nagy tengelytávnak köszönhetően egyaránt kifogástalan.
Hengerűrtartalom: 1498 cm3
Teljesítmény: 96 kW (130 LE)@5000–6000
Nyomaték: 200 Nm@1400–4000
Sebességváltó: hatfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 209 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 9,7 s
Gyári átlagfogyasztás: 5,4–6,2 l/100 km*
Tesztfogyasztás: 6 l/100 km
CO2-kibocsátás: 122–141 g/km*
H/Sz/M: 4642x1799x1448 mm
Csomagtér: 620–1600 l
Üzemanyagtartály: 45 l
A modellcsalád induló ára: 17 120 €
A tesztelt típus induló ára: 20 240 €
* WLTP
