Schweitzer Ferenc emlékezete
A Felvidék már évszázadok óta jeles magyar művészek és tudósok szülőföldje. Oldalakon át sorolhatnánk az ismert neveket, miközben legalább kétszer annyi helyet tölthetnénk meg azokkal, akiket jóformán csak hírből vagy még úgy sem ismerünk, pedig a maguk területén maradandót alkottak.
Az a kiváló földrajztudós, Schweitzer Ferenc, akiről az alábbiakban szó lesz a Mátyusföldön, Nagyfödémesen látta meg a napvilágot 1939. október 5-én. Gyermekéveit beárnyékolt a II. világháború, majd pedig a kitelepítés, mivel a családot 1947-ben Magyarországra kényszerítették. Ferenc már itt végezte az általános és középiskolát, Szegeden kezdte felsőfokú tanulmányait, végül azonban a budapesti ELTE Természettudományi Karának földrajz szakán szerzett oklevelet 1966-ban. Egyetemistaként részt vett a vértesszőlősi előember-telep feltárásában és a csoport vezetője, Vértes László (1914–1968) így vélekedett róla:
Tudósi pályájának fő állomásai szinte a megszokott „forgatókönyvet” követték. 1982-ben megszerezte a doktori címet, 1984-ben lett a földrajztudomány kandidátusa (PhD), 1993-ban a földrajztudomány doktora (DrSc). 1996-ban kinevezték a Pécsi Tudományegyetem professzorává, de már 1992-ben másodállású docensként tevékenykedett ott. Tanári munkája mellett tudományszervezőként és a Magyar Tudományos Akadémia Földrajzi Kutatóintézetének munkatársaként, 1988-tól tudományos osztályvezetőjeként, 1993-tól igazgatóhelyetteseként, majd 1997–2009 között igazgatójaként is tevékenykedett. Mint életrajzában olvasható,
A természetföldrajz számos területét művelte, a geomorfológiától és a környezetkutatástól kezdve az árvízvédelem gyakorlati problémáinak megoldásán át Magyarország földtörténetéig bezárólag. Geomorfológus volt, a magyarországi természetföldrajz legnemesebb hagyományainak folytatója, aki mindenekelőtt a terepen érezte otthonosan magát. Ahogy egyik méltatásban olvasható:
Pályája elején az édesvizekben keletkező mészkővel (travertínóval) foglalkozott. Később a Kárpát-medence harmad- és negyedidőszaki felszínének alakulását vizsgálta. Nemcsak elméleti, hanem nagyon időszerű gyakorlati feladatok is érdekelték. Egyik tagja volt annak a szakembergárdának, amely a Paksi Atomerőmű telephelyének földrajzi adottságait, a kis és közepes aktivitású radioaktív hulladékok biztonságos elhelyezésének lehetőségeit tanulmányozta. Kidolgozta a nagy beruházások és a veszélyes hulladékok telephely-kiválasztásának földrajzi feltételrendszerét is.
Egyik fontos munkája a Tanulmányok a geomorfológia, a geokronológia, a hidrogeográfia és a Mars-kutatás területéről. A könyv hátsó borítóján a kiadó a következő szavakkal ajánlja az olvasónak a tanulmányokat:
Oktatóként is nagyra tartották. Különösen természetföldrajzi előadásai voltak legendásak. A Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Kara és a Földrajzi és Földtudományi Intézet megemlékezésében olvasható:
Volt tanítványa, Vági Márton írta róla:
Tudományos életműve is számottevő. Mintegy 400 dolgozatot és húsznál több szakkönyvet, monográfiát publikált. Munkásságát számos díjjal ismerték el, féltucat magyarországi és külföldi tudományos társaság tiszteleti tagja volt.
Schweitzer professzor az elmúlt évtizedekben több–kevesebb rendszerességgel felkereste szülőfaluját is, ahol rokonai éltek. Most már személyesen nem találkozhatnak vele, mivel 2023. március 6-án, életének 84. esztendejében a Teremtő elszólította e földi világról.