Peugeot 508 GT: Látványos megújulás, sportos kiadásban
Ez a modell 2010-ben egyszerre két másikat küldött nyugdíjba: a 407-est és a 607-est. Megjelöléséből az is kitűnik, hogy a kettő közé lőtték be, így lett a francia márka új zászlóshajója.

Azóta már bemutatkozott a második nemzedéke, amely szinte sokkolta az autós világot. Hogy miért, arról sok egyéb mellett az alábbiakban lesz szó.
Nos, azt a bizonyos sokkhatást 99,9 százalékban az autó megújult külalakja váltotta ki; az új 508 ugyanis sokkal dinamikusabb, sportosabb, elegánsabb és stílusosabb az elődnél.
Például annak köszönhetően, hogy kupés farú liftback lett az egykori szedánból, de legalább ennyire átformálták a részletek is: a teljesen átszabott orr-rész, középen egy olyan hűtőmaszkkal, amelyet az Isten is ide teremtett, két oldalán pedig a kardfogú tigris félelmetes agyarait idéző irányjelzőkkel. Oldalt a nyitott ajtók keret nélküli ablakai emelik az autó eleganciáját, hátul pedig a kupés szélvédő mögött folytatódik a formatervezői tűzijáték. A hatalmas ötödik ajtó finom ívű légterelőben végződik, alatta pedig magas fényű fekete betét köti össze a lámpák karcsú füstüveg buráit. Az összhatás egyszerűen lenyűgöző!
A GT változat adaléka pedig mindehhez a gyönyörű ívű hátsó oszlop tövébe telepített embléma…
A pici, csapott kormány a Peugeot egyik védjegyévé vált, az új 508-asban is ilyet találunk. Itt is fölötte látjuk a műszerfalat, amely természetesen digitális, variálható tartalommal.
Kis ergonómiai fogyatékosság, hogy a volánt még az én 182 centimmel is gyakorlatilag az ölembe kellett húznom, hogy semmit ne takarjon ki a keskeny műszerblokkból. S ha már az ergonómiánál tartunk, másik vitatható pontja a „majdnem mindent képernyőn böködünk” stílusú vezérlés. Igaz, legalább az egyes funkciók szép formájú billenőkapcsolókkal hívhatók le, de beállításaik már kizárólag érintéssel történnek, beleértve a légkondit is. A rádió potmétere az egyetlen kivétel, na meg persze a volánon található nyomógombok.
A helykínálat elöl pazar, hátul a kupés tető miatt gondok lehetnek a fejtérrel. Ami a csomagteret illeti, alapon 28 literrel kisebb, maximalizálva viszont 156-al nagyobb az elődénél, nem is beszélve a sokkal jobb hozzáférhetőségről.
Végül a szereltség értékesebb tételei: tolatókamera, 10 hangszórós, 515 wattos FOCAL prémium hifi, navigáció, mozgásérzékelő belső világítás, masszírozós elülső ülések. Na és természetesen a fejlett vezetéstámogató rendszerek döntő többsége.
Az autó GT verziója 1-1 benzines és dízel erőforrással kapható, 225 és 177 lóerő teljesítménnyel. Tesztautónkat az utóbbi mozgatta, a szériához kizárólagosan kínált nyolcfokozatú automata váltóval kombinálva. A tisztes erőpotenciál jobb kihasználását négypozíciós (Eco, Comfort, Normal, Sport) üzemmódváltó segíti, de a kormány mögötti fülekkel kézileg is adagolhatjuk a fokozatokat. A sportrezsim egyben a futóművet és a kormányzást is bekeményíti, sőt az autó hangszóróin át a motorhangot is érdesebbé teszi. Ami pedig a fogyasztást illeti, normál használat esetén simán 7, ECO rezsimben pedig akár 6,5 liter környékén is tartható, lásd a teszteredményt…
Hengerűrtartalom: 1997 cm3
Teljesítmény: 130 kW (177 LE)@3750
Nyomaték: 400 Nm@2000
Sebességváltó: nyolcfokozatú automata
Legnagyobb sebesség: 235 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 8,3 s
Gyári átlagfogyasztás (WLTP): 5,6–6,3 l/100 km
Tesztfogyasztás: 6,4 l/100 km
CO2-kibocsátás: 146–165 g/km
H/Sz/M: 4750x1859x1403 mm
Csomagtér: 487–1537 l
Üzemanyagtartály: 55 l
Induló ár: 41 590 €
