2021. március 25., 15:11

Oltást kapott és belázasodott? Mutatjuk, mit kell tennie

Az új típusú koronavírus elleni oltások egyik gyakori velejárója a láz. Ha már kialakult, acetilszalicilsav, ibuprofén, metamizol vagy paracetamol hatóanyagú is szer beve(t)hető a csillapítására. Azonban, az „előre bevett” lázcsillapító fölösleges, és nem árt tudni, hogy az akár a vakcina hatását is ronthatja.

koronavírus Magyarország vakcina
Fotó: MTI / Kovács Attila

Az eddigi tapasztalatok alapján körülbelül minden harmadik Covid-19 elleni védőoltást kapott felnőttnél – oltási mellékhatásként – emelkedett testhőmérséklet vagy láz alakul ki. Noha átmeneti állapotról van szó, ami jellemzően az oltást követő első és második napon léphet fel, a lázas állapot lázcsillapító gyógyszer bevételét teheti szükségessé.

Nem szabad előre bevenni a lázcsillapítót!
Többen annyira tartanak a koronavírus vakcina okozta esetleges láztól, és attól, hogy a mellékhatások miatt ágyban maradásra kényszerülnek, és a munkából kiesnek, hogy a felvázolt „vészforgatókönyvnek” a megelőzésére már a védőoltás előtt pár órával bevesznek egy lázcsillapítót. Többszörösen is hibásan teszik.

Noha a Covid-19 elleni vakcinák kapcsán még nem áll rendelkezésre vizsgálati eredmény, más védőoltásokkal kapcsolatosan már felmerült a lehetősége annak, hogy a láz felfutásának a megelőzésére bevett lázcsillapító gyógyszer csökkentheti a kialakulóban lévő immunvédelmet. Tehát, vannak arra mutató jelek, hogy a vakcinával egy időben (oltás előtt vagy után közvetlenül) alkalmazott lázcsillapítók csökkenthetik a vakcina kiváltotta immunválasz kialakulását, kedvezőtlenül befolyásolhatják a vakcina hatását.

Továbbá, alapszabály, hogy lázcsillapítót nem megelőzési, hanem kezelési céllal szabad alkalmazni. Fölösleges terhelni a szervezetet lázcsillapítóval, ha nem is biztos, hogy ki fog alakulni a láz.

Akkor sem késő lépni, és szükség esetén lázcsillapítót alkalmazni, ha már a normális testhőmérsékletnél többet mutat a lázmérő. A gyógyszertárakban kaphatók olyan – gyors hatásfellépésű - lázcsillapító készítmények, amiknek a hatása már a bevételt követően 30 perc elteltével érzékelhető.

Ebben az esetben már nem kell aggódni amiatt, hogy a kialakulóban lévő immunvédelem károsodik.

Ismertek olyan vizsgálati eredmények, amik szerint a vakcináció után (nem Covid-19 elleni, hanem egyéb) 6 óra elteltével bevett lázcsillapító hatóanyag már nem hat kedvezőtlenül a kialakulóban lévő immunvédelemre. Vagyis, akkortól kezdve, amikor a védőoltás első mellékhatásai jelentkeznek, már biztonsággal alkalmazhatók a lázcsillapító gyógyszerek.

Lázcsillapítók széles palettája

A lázcsillapító hatóanyagú gyógyszerek vény nélkül kaphatók a gyógyszertárakban. Az acetilszalicilsav, az ibuprofén, a metamizol, illetve a paracetamol készítményei egyaránt alkalmazhatók lázcsillapítási célra,- elsősorban akkor, ha a lázmérő 38 °C-nál többet mutat, és az emelkedett testhőmérséklet rossz közérzettel, ízületi- és izomfájdalmakkal, fejfájással jár együtt.

Érdemes tudni, hogy az említett lázcsillapító hatóanyagok mindegyike fájdalomcsillapító hatással is bír, és az acetilszalicilsavnál, illetve az ibuprofénnél gyulladáscsökkentő hatás is jelen van.

Bármelyik hatóanyagú lázcsillapító esetén követendő az előírásszerű adagolás, és tekintettel kell lenni arra, hogy bizonyos alapbetegségek esetén egyes hatóanyagok bevétele kerülendő.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.