2021. augusztus 8., 14:29

Nyári meleg hasmenés nélkül

Nyáron a gyomorrontás igen gyakori kórkép. A nagy melegben a nehezebb ételek, vagy a nem megfelelően tárolt élelmiszerek vezethetnek a tünetek kialakulásához.

gyomorrontás
Fotó: unsplash.com

Ki ne tapasztalta volna még, milyen kellemetlen egy egyszerű hasmenés, pláne, ha nyilvános helyen vagy utazás közben jelentkezik. Szerencsére általában az egész folyamat pár alkalom, vagy nap alatt lezajlik, mégis rengeteg energiát emészt fel. Az utána jelentkező fáradtság a jele annak, mennyire igénybe tudja venni a szervezetet, amíg a belső egyensúlyát vissza tudja állítani. Ezért főként

nyáron fokozottan oda kell figyelni a higiéniára, mind a személyes, mind pedig az ételek készítése, illetve tárolása során.

A gyakori hideg vizes kézmosás, a vágódeszkák tisztán és szárazon tartása, valamint az élelmiszerek gondos tárolása és hőkezelése segíti a baj elkerülését.

„Egyszerű gyomorrontás”

A gyomorrontás a kezdeti rossz közérzet után hányingerhez, rosszulléthez, gyomortáji fájdalomhoz, végül hányáshoz, hasmenéshez is vezethet, ezek miatt pedig a gyengeség és a fáradtság is állandó velejárója. A legtöbb esetben ugyan pár nap alatt magától elmúlik, de számos praktika segíthet abban, hogy minél könnyebb lehessen átvészelni ezeket a napokat.

A legfontosabb, hogy a hasmenés és a hányás által elvesztett folyadékmennyiséget és a szervezet számára szükséges sókat és ionokat mihamarabb pótoljuk.

A folyadék visszapótlása legyen lassú, valóban csak kortyonként történjen. A hirtelen elfogyasztott nagyobb mennyiségű innivaló tovább ingerli a bélnyálkahártyát, ami ismételt hasmenéshez, hányáshoz vezethet.

Az sem mindegy, milyen minőségű a folyadék. Tévhit, hogy a kóla, vagy az erősen cukrozott tea megoldja a problémát, épp ellenkezőleg, tovább ronthat rajta.

A sók és az ionok pótlását célszerű elektrolitpótló készítményekkel biztosítani, ez a gyorsabb felépülésben is nagy szerepet játszhat. Ha éppen nincs otthon, akkor a sós ropi és az enyhén cukrozott, jól behűtött folyadék is megteszi. A másik kardinális kérdés a hasfogók használata. Heveny hasmenés esetén csak abban az esetben tanácsos kémiai úton ható készítményeket alkalmazni, amennyiben egyszeri, gyors segítségre van szükség. Egyébként

olyan szert célszerű bevenni, amely megköti a méreganyagokat, viszont a szervezet természetes méregtelenítő folyamatába nem szól bele.

Ilyen az aktív szén, vagy az agyag- tartalmú készítmények. Előnyük még, hogy hatásukat helyben fejtik ki, jól tolerálhatók, így minimalizáljuk a mellékhatások kialakulásának kockázatát.

Könnyű ételek

Gyomorrontás során könnyű, az emésztőcsatornát kímélő étrendre van szükség, még a folyamat lezajlása után is.

A nehéz, zsíros ételek könnyen visszaesést eredményezhetnek, ezért pár napig tehermentesíteni kell a szervezetet. Jó szolgálatot tehet a pektin, hiszen bélnyálkahártya-védő funkciója van. Jöhet a jól bevált hámozott, esetleg reszelt alma és a főtt répa. A későbbiekben tápláló, energiát biztosító, de könnyű ételekre van szükség. A különféle kekszek és ropik, a főtt rizs, a nem túl fűszeres levesek, a főtt burgonya és a főtt vagy párolt fehér húsok mind ilyenek.

toilet
Fotó:  unsplash.com

Bár a betegség sokszor olyan gyorsan megy, ahogyan jött, mégis van olyan állapot, amikor többről van szó.

A szalmonellafertőzés

A szalmonellafertőzés egy olyan, főleg ételek után terjedő kórkép, amit a szalmonella nevű baktériumok okoznak. A vele járó panaszok rendkívül kellemetlenek. A gyorsan múló gyomorrontástól az különbözteti meg, hogy a tünetek (hányás, émelygés, fejfájás, híg hasmenés) nagyon hirtelen jelentkeznek, akár pár órán belül. Ráadásul magas láz és erős alhasi görcsök kísérik.

A rendkívül gyors lefolyás jelentős folyadék- és elektrolitveszteséggel jár, így a kiszáradás elkerülése miatt a legtöbbször kórházi kezelésre van szükség.

Veszélyeztetett korosztálynak az idősek, a kisdedek és a gyerekek számítanak.

A megfelelő élelmiszer-tárolás

A baj megelőzése mindig az élelmiszer megfelelő tárolásánál, hőkezelésénél kezdődik.

Már a bevásárlás során oda kell figyelni a termékek lejárati időpontjára, majd a hűtőszekrényben történő tárolásukra.

A hűtő különböző pontjain ugyanis más hőmérséklet tapasztalható, így nem mindegy, mi hová kerül benne. A legmelegebb pontja az ajtó, így ide azok a dolgok pakolhatók biztonsággal, amelyek kevésbé romlandók. Ilyenek az üdítők, a víz és a különböző szószok. Ezzel szemben a leghidegebb pont az alsó polc, ide kerüljenek a friss húsok, halak (mindig jól becsomagolva), továbbá a tej, a különböző tejtermékek és a tojás. A legtöbb háztartásban az ajtó polcain sorakozik a tojás, illetve a tej és a tejtermékek is. Ezt a megszokott rendszert érdemes legalább a nyári nagy melegben megváltoztatni.

A felső polcra mehetnek a készételek, a maradékok, tehát a sütést és főzést nem igénylő ételek. A középső terület lehet a felvágottaké, a különböző húsipari termékeké és a sajto

ául a brokkoli vagy a jégsaláta csomagolóanyaga segíti a hosszabb eltarthatóságot, ezért célszerű abban tartani.

Az élelmiszerek biztonságos tárolásához a hűtőszekrény hőmérséklete 3 és 5 fok között alakuljon, illetve ne legyen túlpakolva, hogy a hűvös levegő keringése ne ütközzön akadályba.

Megjelent a Magyar7 2021/31. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.