2023. február 4., 17:09

Nissan Qashqai E-Power: Az elektromos hajtás új generációja

„Világújdonság – eddig nem látott hibrid rendszert kapott a Nissan Qashqai!” Így indítja ennek az autónak az ismertetését az egyik magyarországi szaklap, és abszolút nem túloz. A 3. generációs Nissan Qashqai ugyanis – túl azon, hogy mindegyik típusa valamilyen szinten villamosított – kapott egy sem igazi hibridnek, sem a szó hagyományos értelmében elektromosnak nevezhető meghajtást, amely a keresztségben az E-Power nevet kapta.

Nissan Qashqai E-Power
Galéria
+24 kép a galériában
Fotó: Vas Gyula

Az újdonságot az elérhető legmagasabb Tekna+ szereltségben és az egyedül rendelkezésre álló fronthajtással kaptuk meg tesztelésre.

Alaktan

Az autó a 3. generáció tipikus stílusjegyeit vonultatja fel. Itt elsősorban a V-Motion nevű maszkra gondolunk, futurisztikus kialakítású világítótestekkel: a menetfények hossza pl. több mint fél méter (54 cm), a fényszórók sora pedig mindössze 3,5 cm széles!!!! Kétoldalt óriási horpaszokkal-törésvonalakkal folytatóik a formatervezői tűzijáték, a hűtőrácson pedig a Nissan új márkaemblémája díszeleg.

nissan-qashqai-e-power-03
Fotó:  Vas Gyula

Oldalnézetből a küszöbök feletti szépen ívelt perem vonzza magához a tekintetet, de elnézhetetlenek a csúcsszereltség 20 colos alufelnijei is, rajtuk 235/45-ös papucsokkal. A hátul felfutó, krómmal hangsúlyozott övvonal is mutatós stíluselem, amely szinte összeér az ablakok felső ívének toldalékával.

nissan-qashqai-e-power-04
Fotó:  Vas Gyula

Leghátul pedig: lapos szögben megdöntött szélvédő, monumentális tetőspoiler, sportos szabású lámpák, magasra felfutó attraktív védőlemezek, na és az új, központi kialakítású QASHQAI felirat. Végezetül pedig a karosszéria kettős fényezése érdemel említést, ami a 3 legmagasabb szereltségi szinten rendelhető meg, 450 eurós opcióként.

A beltér

…legnagyobb attraktivitása ezen a szinten az ülések Nappa bőrkárpitozása, az elülsők masszázsfunkciója, a 10 hangszórós BOSE hifi és a panorámatető.

nissan-qashqai-e-power-05
Fotó:  Vas Gyula

Az egyaránt 12,3 hüvelykes digitális műszerfal és központi kijelző már alacsonyabb szinten is elérhető, csakúgy, mint a márka specialitásának számító körkörös kamerarendszer és a navigáció. A műszerfal azt nyújtja, ami digitális technikájától elvárható: milliónyi megjelenítési lehetőséget, a fedélzeti számítógép részletes adataitól kezdve egészen a hajtásrendszer energiagazdálkodásáig.

nissan-qashqai-e-power-10
Fotó:  Vas Gyula

Hasonlóan sokat tud a központi monitor is (időjárásjelentés stb.), de sajnos kizárólag figyelmet elvonó képernyő-böködéssel kezelhető. A hajtásvezérlés pultja formatervezői műremek, de természetesen szó sincs klasszikus váltókarról, hanem lényegében egy elektromos pozícióváltóról. Digitális csatlakozó (magyarul USB-port) elöl-hátul 2-2 van az autóban, hagyományosak és C-típusúak vegyesen. A légkondi természetesen kétzónás, a vezetéstámogató rendszereket sem érdemes külön boncolgatni: listájuk gyakorlatilag hiánytalan. Ami pedig a térkínálatot illeti, elöl-hátul a kategória jobb átlaga, a koffer alapmérete viszont ennél a csúcsverziónál 68, illetve 43 literrel kisebb, mint a többi típusnál.

nissan-qashqai-e-power-23
Fotó:  Vas Gyula

Némi kárpótlást jelenthet érte a 2 szinten elhelyezhető padló, és a felső szint bővítésekor keletkező teljesen sík rakfelület.  

Az országúton

Most jutottunk el ahhoz a bizonyos világújdonsághoz, amivel tesztünket indítottuk: az autó forradalmi hajtástechnikájához. Mert a benzin- és a villanymotor kombinációja a hibrid rendszerek őskorától fogva ismert, de a Nissan E-Power az első autó, ahol a benzinmotor KIZÁRÓLAG áramfejlesztőként működik, és egy milliméternyit sem vesz részt a közvetlen meghajtásban. A mindössze 1,97 kWh-os aksiról ugyanez mondható el; lényegében csak egy pufferzóna a két motor között.

nissan-qashqai-e-power-08
Fotó:  Vas Gyula

A másfél literes, háromhengeres benzines turbómotor tehát a maga tiszteletre méltó 160 lóerős teljesítményével csakis a 190 lóerős (140 kW) villanymotort szolgálja ki. Ezért ne keressünk hagyományos váltót sem ebben az autóban; helyette a hagyományos elektromobilokból ismert egyfokozatú fordulatszám-reduktor gondoskodik az erőátvitelről. Az egész rendszer pedig annyira takarékos, amennyire a benzinmotor új funkciója lehetővé teszi: a gyártó szerint 5,4, reális körülmények között 6 liter körüli átlagfogyasztás, lásd tesztünk 6,1 literes eredményét. Egy 190 lóerős, magas építésű, 1720 kilós, úthengereken guruló szabadidő-autónál! Nem is beszélve a 760 km körüli hatótávolságról, ami a tisztán villanyautóknál csak álom, és a konnektoros hibrideknél is csak napi feltöltéssel hozható össze…

ADATLAP
Benzinmotor: 1497 cm3, 116 kW (160 LE)/4600, 250 Nm
Villanymotor: 140 kW (190 LE), 330 Nm
Akkumulátor: 1,97 kWh
Legnagyobb sebesség: 170 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 7,9 s
Gyári átlagfogyasztás: 5,4 l/100 km
Tesztfogyasztás: 6,1 l/100 km
CO2-kibocsátás: 123 g/km
H/Sz/M: 4425x1835x1625 mm
Csomagtér: 436 l
Üzemanyagtartály: 55 l
A tesztelt típus induló ára: 44 690 €
Az e-POWER alaptípusának induló ára: 37 990 €
nissan-qashqai-e-power-02
Galéria
+24 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.