2020. április 13., 13:18

Népszerű felvidéki anyukák a rendkívüli húsvétról

A húsvét idején tomboló járvány alaposan átírta a családok ünnepi szokásait. Sokan kényszerülnek otthon maradni és a négy fal között eltölteni a húsvéti ünnepeket, a hétfői locsolkodás sem a klasszikus módon zajlik. Négy közismert felvidéki családanyát kérdeztünk arról, hogyan telik náluk a húsvéthétfő. Kérdéseinkre Durica Katarina, Kiss Kósa Annamária, Lantos Borbély Katica és Kiss Szilvia válaszolt. 

Fotó: magro.hu
Karanténban Brüsszelben
durica_katalin.jpg

A népszerű somorjai származású bestseller-író, A rendes lányok csendben sírnak szerzője, Durica Katarina jelenleg Brüsszelben él három gyermekével és férjével. Idén távol töltik az ünnepet a családjaiktól és a barátaiktól. Elsőként ő mesél arról, hogyan töltik az ünnepet:

„Az eredeti terv az volt, hogy összejön a nagycsalád, testvéremék és sógoromék kiutaznak hozzánk és együtt ünneplünk közel húszan. Ebből nem lett semmi. Mindenki marad otthon, messengeren beszélgetünk és küldözgetjük egymásnak a húsvéti tojásokról, finomságokról készült fotókat. Idén a sonkát és tormát a lengyel boltból szereztük, a majonézes krumplisaláta elengedhetetlen része az ünnepi menünek, ezt sem a budapesti férjem, sem a nemzetközi közösség, amibe belecsöppentünk, nem értik. Készült snidlinges koszorúkalács, és előkerültek a karácsonyi díszes dobozból a porcelánnyuszik is. Az összes templomot bezárták itt is, de a leleményes lakóközösség úgy döntött, ha ők nem mehetnek, akkor megszervezik az udvar közepén. Kerti asztal lett az oltár, friss virágokat szedtünk és a szomszéd a templomból leakasztott feszületet erősített a lefolyóra. Nagycsütörtöktől kezdve minden este volt szentmise, a lakók az ablakban ülve vettek részt, áldozni úgy lehetett, hogy a konyhaablakon kidugták a kistányért. Zengett az ének a feltámadás után.”

Jót cselekedni mindenhol lehet
lantos_borbely_katica.jpg

A tardoskeddi származású Lantos Borbély Katalin, a nemzetközi sikereket is elért For You acapella együttes énekesnője férjével és három cserfes kislányukkal dél-komáromi otthonukban tölti a karantén időszakát. A m7-nek ő is elmesélte, miként zajlanak a napjaik:

„Pár hónappal ezelőtt még álmunkban sem gondoltuk volna, hogy a böjt második felét, majd pedig a húsvéti ünnepeket is bezárva, szűk családi körben kell majd megélnünk. Hamvazószerdától a lányokkal közösen egy nagy jóságszívet készítettünk, ami húsvét vasárnapjára telt meg csupa jó cselekedettel. Ezt annak ellenére is folytatni tudtuk, hogy bezárták az iskolákat, lezárták a határt és Magyarországon ragadtunk, hiszen jót cselekedni mindenhol lehet.

A húsvéti ünnepek alatt ebben a csodaszép időben, ha tehetjük kimegyünk a természetbe, vannak kedvenc helyeink a Gerecsében, ahol egy lélek sincs, csak Röfi, a vaddisznó és Rigó, a helyi erdész kutyusa, ezek kihagyhatatlan programok, mindemellett sok-sok kézműveskedéssel, tojásfestéssel, sütéssel-főzéssel is múlatjuk az időt – amibe nagy örömmel besegítenek mind a hárman.

Lelkiekben nagyon más ez az ünnep. A számítógépen keresztül nézzük a húsvéti szertartásokat, ami egy nagy lehetőség a mostani időszakban, de azért őszintén megvallva, nem tudjuk úgy átélni az eseményeket, mint amikor valóban ott vagyunk a templomban és Krisztus testét magunkhoz vehetjük.”

Idén a nyuszi a francia erkélyre rakta le a tojásokat
kkannamaria.jpg

A felvidéki divattervező, Kiss Kósa Annamária budapesti otthonukban tölti az ünnepet kisfiával, kislányával és férjével. Bár a védőmaszkok varrása és tervezése alaposan kitölti az idejét, mégis szívesen elmondta nekünk a terveiket:

„Minden évben izgatottan várjuk az ünnepeket. Igaz ez az idei különleges. Már több mint 1 hónapja gyerekeink otthon vannak és mi is önkéntes karanténban éljük mindennapjainkat. Férjem otthonról dolgozik, én hajnalban kelek, hogy haladjak a munkámmal. Az első osztályos fiunk és a kétéves kislányunk a tanulás mellett állandó figyelmet igényelnek, így a lecke után minden nap sokat kézműveskedünk, rajzolunk, festünk, hajtogatunk és ragasztgatunk. A húsvét közeledtével egyre több ilyen tematikájú díszt készítettünk. A gyerekszoba ablakain óriási tojások és nyulak díszelegnek. Mivel a hétéves Marci még hisz a nyusziban, így fészket is készítettünk az erkélyünkre, hogy a nyuszi tudja mibe tenni az apró ajándékot, édességeket. Máskor ez a nagyszülők kertes házának udvarán történik, ahol egész délelőtt az elrejtett csoki tojásokat keresik a gyerekek. Most szűkösen, de frappánsan megoldottuk a budapesti lakásunk francia erkélyén.

A készülődéshez hozzá tartozik a sütés-főzés. Ezt is sokkal visszafogottabban oldottuk meg. Jelenleg üzletbe csak hetente egyszer megy a férjem és nem költünk felesleges dolgokra. A gyerekeknek mindenük megvan, kalácsot dagasztunk közösen, palacsintát sütünk és egyszerűbb, száraz süteményeket készítünk, díszítünk. Jó kis közös időtöltés, melyet nagyon élveznek.”

Öntözködés minden évben más-más koreográfiával
gálék

Kiss Szilvia és Gál Tamás színművész házaspár otthonában is máshogy zajlik a húsvét a megszokottnál, de a családi tradíciókat meg tudják tartani. Míg Tamás saját kézzel építgeti a CsűrCsavar csűrszínházat telkükön, addig Szilvia elmesélte nekünk, hogyan ünnepelnek:

„Az idei húsvét kicsit másként alakul, mint tavaly. Idén nem fogadjuk a locsolókat és Ádám fiunk sem fog menni apukájával locsolni. Maga a tojásfestés nem marad el, és a család nő tagjai nagyon reménykednek és várják a hajnali - szó szerint - ágyból való kiöntözést, melyre a fiúk minden évben más-más koreográfiát találnak ki. Ez a jelenség a mi húsvétunk nagyon vidám, hagyományos részévé vált. A finomságokat közösen készítjük el, mindenki kiveszi belőle a részét, majd nagy beszélgetések után jön a közös lovaglás, ami egy kicsit segít átlendíteni a gyerekeket a bezártság érzeten.”

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.