2021. július 7., 16:00

Nálunk sem fog őszig várni a delta

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint, korábban berobbanhat a koronavírus delta variánsa Európában, mint azt gondolták, a járvány új hulláma már augusztusban itt lehet, akkor viszont még nem lesz teljes a kontinens átoltottsága.

Koronavírus
Fotó: Pixabay

A szervezet szerint az új vírus elterjedése a fertőzések rohamos megemelkedését jelentheti Európában is, ahol szintén a delta vírus válik majd dominánssá. Ez a sokkal fertőzőbb és gyorsabban terjedő mutáció már jelenleg is gyorsan terjed Nagy-Britanniában, Spanyolországban, de Portugáliában és Oroszországban is, és elsősorban a még beoltatlan fiatalok körében dúl.

Az újabb információk szerint a Pfizer-vakcina sem olyan hatékony ellene, mint azt eredetileg gondolták. Az első angol tanulmányok szerint megelőzés tekintetében a Pfizer 88 százalékos védettséget nyújt a delta vírus ellen, az AstraZeneca pedig 67%-osat.

A Postoj.sk portál szerint a legújabb izraeli adatok azonban egy kicsit más számokról beszélnek. Az izraeli tudósok a Pfizer esetében is csak 64%-os védettséget jeleznek a deltavírussal szemben. Persze, ez nem azt jelenti, hogy az oltásnak nem lenne értelme, sőt.

Ha a vakcina nem is nyújt védettséget a Delta-vírussal való megfertőződés elől, a betegség lefolyása teljes beoltottság esetén sokkal enyhébb lesz.

Azt, hogy a vakcina működik, bizonyítja az is, hogy az eredeti brit mutáns főképpen az idősebbeket sújtotta, akiknél súlyosabb volt a betegség lefolyása, az új vírus viszont elsősorban a fiatalabbakat támadja meg, akik még nincsenek beoltva. A briteknél a beoltottsági aránynak köszönhetően sokkal kevesebb jelenleg az elhalálozás, mint az alfavariáns esetén volt.

Egy kicsit más a helyzet az oroszoknál, ott az újabb esetek megnövekedett száma a halálesetek számának növekedését is magával hozta. De ez is az oltás mellett teszi le a garast, mert Oroszországban nagyon alacsony a beoltottság, csak a felnőtt lakosság 15-18 százalékát oltották be eddig.

És ez jelzésértékű lehet Szlovákia számára is, ahol a beoltottsági arány jelenleg 30 százalék körül mozog.

Ha berobban nálunk is a delta-variáns, ami úgy tűnik elkerülhetetlen, sokkal inkább az orosz forgatókönyv veszélyeztet bennünket, mint a brit.

Richard Kollár alkalmazott matematikus szerint a harmadik hullám az agresszívabb delta variánssal biztosan elér bennünket, legkésőbb iskolakezdéskor. A denníkn.sk portálon vele megjelent beszélgetés szerint a fertőzöttek nagy részét ezúttal a gyerekek képezik majd, akiket eddig egyáltalán nem teszteltünk.

A matematikus véleménye szerint egyelőre nehéz lenne megsaccolni a halálozási arányt a delta vírus esetében.

Csak annyit mondhatunk bizonyosan, hogy a vírus türelmesen vár mindenkire. A delta variáns annyira fertőző, hogy nagyon nehéz lesz elkerülni. Nagyon sokan megfertőződnek majd, a kérdés csak az, hogy melyik változattal, s hogy érintkezésbe kerültünk-e már korábban a vírussal”

– mondja.

 Erről ugyanis nincsenek adataink. Nagyon sok embernek csak enyhe tünetei voltak, így nem kerültek kórházba vagy orvoshoz.

A jelek szerint tehát, még nem jött el az ideje annak, hogy nyugodtan hátradőljünk a karosszékeinkben.

Egy májusban készült felmérés szerint, amely azt firtatta „Hogyan érezzük magunkat Szlovákiában?”, a megkérdezettek 25,8 százaléka úgy gondolja, hogy az élet Szlovákiában már sohasem lesz olyan, mint a vírus megjelenése előtt.

A válságos helyzetek a múltban is mindig megváltoztatták az emberek életét, és valami mindig itt is maradt belőlük. Lehet, hogy ezúttal a több home office, vagyis az otthonról végzett munka vagy a maszkviselés lesz ez a zárt helyeken.  Az is lehet, hogy többek életét meghatározza majd a félelem, és évekig is eltarthat, amíg ez a félelem megszűnik. És a félelemben élők könnyen manipulálhatók, aminek óriási társadalmi következményei lehetnek.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.