Mitsubishi ASX 2.0 MIVEC 4WD: Majdnem generációváltás!
Az autó, amelyről értekezni fogunk, világviszonylatban a harmadik, Szlovákiában pedig a legkeresettebb Mitsubishi. Jól menő eladásainak köszönhetően még 9 év után sem igényelt generációváltást, helyette tavaly egy látványos – a külsőt és a technikát egyaránt érintő – frissítésen esett át.

Lássuk mindezt közelebbről.
Az orr-részt látva első blikkre akár új generációsnak is gondolhatnánk az autót. Itt ugyanis tényleg kő kövön nem maradt. Újak (és természetesen LED-esek) a fényszórók, a ködlámpákat és az irányjelzőket attraktív téglalapba tömörítették, a hűtőmaszk mindössze 2 széles lamellából áll, a motorháztető pereme is jóval magasabban húzódik.
Ennyi változás tényleg megérdemelt egy új nevet, ezért a gyáriak „dinamikus pajzs”-nak (Dynamic Shield) keresztelték el. Hátul már nem rendeztek ekkora tűzijátékot, de változások azért itt is vannak: más a (szintén LED-es) lámpák formája és grafikája, sokkal attraktívabb az alsó védőlemez, amelynek két oldalán hatásfokozó fekete műanyag betétek jelentek meg.
Aláhúzva és összeadva: ez tényleg pazar frissítés volt!
…már jóval kevesebb innováció érhető tetten, magyarán itt sokkal jobban meglátszik az autó kora. Vizuálisan az új nyolchüvelykes kijelző az egyetlen lényeges változás, mert pl. a picit átfazonírozott klímatárcsákra csak akkor figyelnénk fel, ha mellettük ott lennének a régiek.
Az infotainment rendszernek mellesleg kifejezetten jót tett a mai modernizálási trend mellőzése, mert így maradt 2 tisztességes tekerője, és az alapfunkciók is külön-külön érintőfelülettel választhatók ki.
A műszerfal is klasszikus maradt, a digitálissal valószínűleg megvárják az új generációt; de ha az sem kapja meg, annyi baj legyen. Ugyanakkor már most érezhetően javult az anyagok minősége, és a szereltségben is megjelent néhány új tétel. Például – a tesztelt legmagasabb szinten – az Android Auto és az Apple Car Play telefontámogatás, de a lejjebb is standard tempomaton, koccanásgátlón, hátsó parkolóradaron kívül itt lép be a holttérfigyelő rendszer, a mögöttünk mozgó járművek figyelése tolatáskor, a parkolókamera, az automata légkondi az elülső ülésfűtés.
Változatlanul dicséretet érdemelnek a méretes és jól formázott ülések, a csomagtérről pedig csak annyit, hogy rendelhető bele egy olyan szett, amely 406-ról 488 literre növeli az alapméretét.
A motorkínálat a frissítést követően is csak egytagú, de a 117 lóerős 1,6-ost egy új,150 lovas kétliteresre cserélték. Szintén benzines szívóaggregátról van szó, amelynek legnagyobb újdonsága az egytengelyes (SOHC) szelepvezérlés. Ami természetesen variabilis, beleértve a szívószelepek nyitásának szabályozását is. Tesztautónk hajtáslánca folyamatos áttételű CVT váltóban és 4x4-es hajtásban folytatódott; ilyen kombinációban az ASX eddig nem volt elérhető. A váltónak egyébként 6 szimulált fokozata van, amelyeket – kézi módba kapcsolva – a kormány mögötti fülekkel is pakolgathatunk.
Aki viszont takarékoskodni akar, ökorezsimben is használhatja az autót. Az összkerékhajtás egy nyomógombbal aktiválható, éspedig automata üzemmódban, vagy a két tengely fixre zárásával. Előbbiben az útviszonyoktól függően akár a nyomaték felét is képes hátraküldeni a rendszer, LOCK módban pedig a hátsó kerekek kapnak tartósan több vonóerőt.
Ezzel a technikával, plusz a tisztességes terepszögekkel és hasmagassággal meglepően komoly terepbravúrokra is képes a japán masina; egy-egy felázott, dagonyás földúttól például végképp nem kellett félnem. Az egyhetes fogyasztással pedig még az ilyen kalandokat beleszámítva is elégedett voltam…
Hengerűrtartalom: 1998 cm3
Teljesítmény: 110 kW (150 LE)@6000
Nyomaték: 195 Nm@4200
Sebességváltó: CVT automata, 6 szimulált fokozat
Legnagyobb sebesség: 190 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 12,5 s
Gyári átlagfogyasztás: 7,9–8,2 l/100 km
Tesztfogyasztás: 8,1 l/100 km
CO2-kibocsátás: 162–167 g/km
H/Sz/M: 4365x1810x1640 mm
Hasmagasság: 190 mm
Orrszög/farszög/rámpaszög: 20,1/31,4/19°
Csomagtér: 406/488 l
Üzemanyagtartály: 60 l
A modellcsalád induló ára: 16 190 €
A tesztelt típus induló ára: 24 990 €
