Mitsubishi ASX 1.3 DI-T Instyle: Az új család topmodellje
Ezt a modellt, kézi váltóval, gyengébb motorral és egy fokkal alacsonyabb szereltségben már teszteltük a közelmúltban. Most viszont az abszolút csúcskivitelben kaptuk meg, plusz 18 lóerővel, automata váltóval és néhány szereltségi többlettel. Mielőtt rátérnénk a részletekre, még annyit, hogy a frissített ASX is a Mitsubishi és a Renault együttműködésének eredménye, azon belül is a Captur testvérmodellje (lásd még: Colt/Clio). Most pedig következzenek a formás kis crossoverrel eltöltött egy hét tapasztalatai.

Az alapforma a frissítés után is megmaradt, bűn is lett volna hozzányúlni. Az új dizájnelemek viszont annyira feldobták az autót, hogy akár modellváltásról is beszélhetnénk.
Az elődénél sokkal ütősebb például a Dynamic Shield nevű maszk, a maga befelé hajló V betűs rácsozatával, az alatta ásító hatalmas fekete légnyelővel, kétoldalt pedig a futurisztikus formájú ködlámpákkal. Az oldalsó plasztikbetétek nemcsak kiszélesedtek, hanem vonalvezetésük is jóval dinamikusabb; sőt, aki nagyon akarja, még a tetőívvel alkotott szimmetriát is felfedezheti bennük…
Az oldalüvegezés pedig maga a tiszta harmónia, amit cápauszonyra hajazó C-oszlop, attraktív krómcsík és széles fekete műanyag betét zár. Magát a tetőt pedig egy hosszú, sportos tetőspoiler, alatta kupészerűen keskeny, erősen megdöntött szélvédővel. (A karosszéria és a tető kettős színkombinációja viszont ezen a szinten is opció.)
A hátsó lámpák formája is megér egy külön misét, bár ezzel a Sunrise Red dukkózással kombinálva nem üt akkorát. Ám ezzel együtt ennek az autónak a külsején nem találtam gyenge pontot. Ez úgy szép és vonzó, ahogy van!
A beltérben a függőlegesen tájolt tízcolos központi kijelzőn akad meg először a szem. Pláne, ha bekapcsoljuk: pazar grafika, információk halmaza, lásd a megfelelő képeket. Kezelése is kellően intuitív, az ikonböködéseken kívül számos nyomógomb is segíti.
Szolgáltatásai közül külön említést érdemel a biztonsági rendszerek személyre szabásának lehetősége („My Safety Plus”) amely lehetővé teszi az „idegesítő” funkciók kiiktatását. Ezen a szinten a műszerfal is digitális (7”), és többféle megjelenítési lehetőséget kínál, beleértve a navigációs térképet is. Különcsége viszont, hogy ezerrel osztva mutatja a fordulatszámot (2700 = 2.7).
Az autóban elöl-hátul egyaránt 2-2 C-típusú USB csatlakozó található, a szereltségben pedig a lejjebb is járó egyzónás automata légkondin, táblafelismerő rendszeren, tolatókamerán, holttérfigyelőn, sávtartó automatikán adaptív tempomaton stb. túl itt lép be az automata parkolóasszisztens, a navigáció, a Google szolgáltatáscsomag, a 360 fokos kamerarendszer, a 9 hangszórós Harman Kardon hifi és a panorámatető Ami pedig a térkínálatot illeti, a kategória átlaga, de hátul a 6:4 arányban osztott üléstámlákból nem hajtható ki középső kartámla.
Az ülések viszont előre-hátra huzigálhatók, aminek köszönhetően 422 és 536 liter között választhatjuk meg a koffer alapméretét. Sőt, egy alagsora is van, ami ideális pakolóhely a kötelező holmik, illetve a laposabb csomagok raktározására.
Az új Mitsubishi ASX egyliteres, 91 lóerős benzinmotorral, kétféle – 140 és 158 lóerős – lágy hibrid, illetve standard hibrid hajtáslánccal kapható. Tesztautónkban az erősebbik mild hibrid verzió dolgozott, amelyet kizárólag hétgangos automata váltóval társítottak. Ez a kombináció 1,33 literes, közvetlen befecskendezésű benzines turbómotorból, illetve 3,6 kW (4,9 LE) teljesítményű villanymotorból áll, amely egy külön 12 V-os lítium-ion akkumulátorból kapja az energiát. Az összteljesítmény alatt itt a benzinaggregáté értendő; a villanymotor csak a nyomatékot növeli a keményebb gyorsításoknál, részben kiküszöböli a turbólyukat, általánosságban pedig pár decivel lefaragja a fogyasztást.
Menet közben rekuperációval tölt, ami azonban vitorlázásra is átkapcsolható; ezzel főleg országúton érhető el nagyobb benzinspórolás. Na és persze a menetmód-választó okos használatával, amely Eco, Comfort, Sport, illetve személyre szabható beállításokat kínál. A közel 160 lóerő kellő dinamikát garantál, lásd a 8,5 másodperces százas sprintet.
Ami pedig a fogyasztást illeti, a gyári 5,9–6 liter elérhetetlennek bizonyult, viszont a 7,1 literes tesztátlag ilyen erőpotenciál mellett még mindig messzemenően elfogadható érték…
