2021. november 12., 07:30

Mik azok a monoklonális ellenanyagok?

Számos helyen olvashattunk arról, hogy Szlovákiában egy új gyógymóddal – monoklonális antitestekkel – kívánják kezelni a koronavírussal fertőzött 65 év felettieket és a COVID-19 betegség igen súlyos tüneteit mutató betegeket.

Monoklonális ellenanyag
Illusztráció
Fotó: unsplash.com/ma7

Mielőtt ezekről az anyagokról szólnék, megjegyezném, hogy a világhálón ezzel kapcsolatban egyaránt előfordul a monoklonális és a monoklinális kifejezés, ami ugyanarra fehérjetípusra utal. Kacskovics Imre, a budapesti ELTE Természettudomány Karának oktatója az idén júniusban a Scientia et Securitas folyóiratban közölte a Monoklonális antitestek és egyéb biológiai terápiák a COVID-19 kezelésére című tanulmányát, amelyben ismerteti ennek a kezelési módnak a lényegét.

Mint a Bevezetőben megállapítja:

a súlyos akut légzőszervi szindrómát okozó koronavírus 2 (SARS-CoV-2) egy olyan kórokozó, amely az embereket korábban sosem támadta, és mivel senki sem volt védett ellene, nagy fertőzőképességgel rendelkezik, lappangási ideje relatív hosszú, valamint a legtöbb esetben tünetmentes fertőzést okoz, hamarosan világjárványhoz vezetett. A SARS-CoV-2 a Coronaviridae család Béta-koronavírus nemzetségbe tartozik. 2002 óta három, ebbe a nemzetségbe tartozó, állatról emberre terjedő (zoonotikus) patogén koronavírust azonosítottak. A súlyos akut légzőszervi szindrómát okozó koronavírus (SARS-CoV) a 2002–2003 években mintegy 8000 embert fertőzött meg és a betegséggel összefüggő halálozási arány csaknem 10%-os volt. A 2012-ben, 2015- ben és 2018-ban felbukkant MERS-CoV (közel-keleti súlyos akut légzőszervi szindrómát okozó koronavírus) eddig összesen körülbelül 2500 embert fertőzött meg, de halálozási aránya mintegy 35% (!) volt (…) A SARS-CoV-2 fertőzőképessége magas, a fertőzöttek mintegy 80%-a tünetmentes, vagy enyhe tüneteket mutat; 15–20%-uk azonban súlyos légzőszervi elégtelenséget mutat, illetve légzés-keringés összeomlás alakul ki, amely halálos is lehet.”

Amikor az ember megfertőződik a koronavírussal, akkor a megtámadott sejtek (többnyire a légzőszervek hámsejtjei) vírusölő anyagokat, úgynevezett interferonokat termelnek, de a SARS-CoV-2 koronavírus ezt sok esetben gátolja, sőt olykor túlzott immunreakcióra készteti a szervezetet és gyulladáskeltő citokineket szabadít fel (ezt nevezik citokinviharnak), amely következtében a tüdőben olyan folyamatok zajlanak le, amelyek akár halállal is végződhetnek.

Így működik az immunitás
Immunvédelem
Fotó:  Scientia et securitas

A szervezet által termelt fehérje antitestek (immunoglobulinok, IgG) a vírus tüskés kinövéseihez tapadva igyekeznek hatástalanítani a kórokozót. Ezekből három típus is van. Az IgM antitest már egy hét múlva megjelenik, az IgG és az IgA izotípusú antitestek két hét múlva mutathatók ki. A nyálkahártya felszínén általában elsősorban az IgA típusú antitestek indítanak ellentámadást a vírus ellen, a tüdő alveolusaiban főleg az IgG típusú antitestek hatékonyak. Ezek az antitestek a betegségből felgyógyultaknál még 3-4 hónappal később is kimutathatók voltak, de azt még nem lehet tudni, hogy ez az alacsonyabb antitest szint milyen mértékű védettséget nyújt egy esetleges újrafertőzés ellen. Mint a cikk szerzője megállapítja:

a védőoltások valamennyi típusa – természetesen az adott egyéntől függő mértékben – kiváltja az említett ellenanyagok termelését. Természetesen nem minden esetben akadályozzák meg az esetleges fertőzést, de szinte mindenkit megóvnak a súlyos megbetegedéstől, illetve elhalálozástól.”
Antitestek támadó pózban
Illusztráció
Fotó:  Unsplash

Valószínűnek látszik, hogy időnként meg kell ismételni az oltást, mivel az előző vakcina hatása gyengül, másrészt a vírus újabb mutációi jelennek meg, amelyek ellen egy újabb vakcina beadására lehet szükség. Talán meglepően hangzik, de az immunválasz reakciók teljes mértékben akkor alakulnak ki, ha a fertőzés betegséget okoz. A tünetmentesség általában csak korlátozott mértékű immunválaszt generál.

A SARS-CoV-2 sokféle sejtet és szervet képes megfertőzni, a klinikai tünetek is különbözőek lehetnek. A fertőzöttek 15–20 %-ánál – ahogy az idézett szerző is említi – a betegség nagyon súlyos lefolyású, sajnos olykor halállal végződik. Kacskovics Imre megállapítja:

A fertőzés vagy védőoltás hatására a szervezet sokféle B-limfocitája aktiválódik, és válik ellenanyag-termelő plazmasejtté, aminek eredményeképpen az antigén különböző epitópjához kapcsolódó sokféle ellenanyag termelődik a szervezetben (poliklonális im­munválasz). Ezek közül lesznek olyanok, amelyek a tüskefehérje RBD-hez kapcsolódva megakadályozzák a fertőzést (neutralizáló antitestek), de olyanok is, amelyek a tüskefehérje egyéb régióját kötik és kevésbé képesek semlegesíteni a vírusfertőzést. A semlegesítő és a tüskefehérje-specifikus, de nem semlegesítő ellenanyagok aránya, minősége egyedi változást mutat, azaz minden emberben eltérő minőségű a poliklonális ellenanyagok összetétele és hatékonysága a vírus semlegesítésére.”

A pandémia kezdeti szakaszában a szakemberek a már felgyógyult betegektől levett, magas vírusspecifikus antitesteket tartalmazó vérsavóval igyekeztek kezelni a súlyosabb betegeket, ezeknek az ellenanyagoknak a befecskendezése már néhány óra elteltével kifejti védő hatását, viszont rendkívül nehéz alkalmas donort és megfelelő mennyiségű vérsavót biztosítani, tehát leszögezhető, hogy ez a módszer meglehetősen alacsony hatásfokú.

A monoklonális ellenanyagok

Ezek a fehérjeszerű ellenanyagok (mEa) egyetlen immunsejttelepből (klónból), a B-limfocitából származnak és antigénkötő képességüket tekintve teljesen egységesek. A monoklonális ellenanyagokat egyébként már évtizedek óta ismerik és alkalmazzák. Először a nyirokrendszer non-Hodgkin limfómának nevezett daganatos betegsége elleni küzdelemben vetették be őket. 1998 óta eddig csak egyetlen antivirális mEa-t (a palivizumabot) alkalmaztak emberi légúti óriássejtes vírus semlegesítésére.

A koronavírus ellen mostanában bevetett monoklonális ellenanyagokat eleinte egerekben állították elő, az így kapott fehérjéket megfelelő módszerekkel úgy alakították át, hogy hasonlítsanak az emberi ellenanyagokhoz, azaz ne legyenek idegenek az emberi szervezet számára és ne váltsanak ki nemkívánatos ellenválaszt (túlzott immunreakciót). Újabban a kísérleti állatok (egerek, patkányok, nyulak) génállományába építenek be emberi ellenanyagok képződését kiváltó génszakaszokat, így megtakaríthatóvá válik az emberi ellenanyagokra történő átalakítás bonyolult procedúrája. De alkalmazzák azt a módszert is, hogy a felgyógyult betegek „tüskespecifikus” B-limfocitáit izolálják és ezekből állítják elő a megfelelő – a tüskefehérjékhez nagyon erősen kötődő – monoklonális ellenanyagokat. Ezeket a gyógyszeripari eljárás során nagy mennyiségben el lehet készíteni, természetesen szigorúan betartva a minőségbiztonságot és a biotechnológiát. Elsősorban az IgG-típusú monoklonális ellenanyagokra fókuszálnak, főleg azért, mert ezek 3–5 hónapig is aktívak a szervezetben. Míg a vakcina általában két hét elteltével kezd hatni, a monoklonális ellenanyagokat a szervezetbe juttatva (általában infúzióval) már másnap jelentkezik a védelem.

Megelőzés céljából is beadható a készítmény és a súlyos betegeknél is gyorsan hat, de csak a kezdeti fázisban. Később már sajnos nem mindig várható érdemi javulás. Azoknál a betegeknél, akik a hagyományos oltásra „nem reagálnak” – azaz nem képződik ellenanyag a szervezetükben – ugyancsak ajánlatos a monoklonális ellenanyagok beadása. Mivel a vírus tüskés felületén két eltérő tapadási zóna (epitóp) is van, két alkotórészből álló monoklonális „ellenanyagkoktélt” is forgalmaznak.

Hogyan hatnak a monoklonális ellenanyagok
Monoklonális ellenanyagok
Fotó:  SidePlayer.hu

A COVID-19 kórházi kezelésében különösen fontos a már említett túlzott immunválasz (citokinvihar) elleni beavatkozás és a vizsgált mEa-k esetében olyan készítményekre összpontosítanak, amelyek gátolják a citokin receptorokat. Ezeknek a gyulladáscsökkentő monoklonális ellenanyagoknak a hatékonyságát széles körűen tesztelik, de a végső konklúzió megfogalmazására egyelőre várni kell. Mint Kacskovics Imre megállapítja:

A súlyos gyulladás gátlására alkalmazott, többségében citokin szignalizációt gátló monoklonális ellenanyagok klinikai vizsgálatainak eredményei egyelőre ellentmondásosak, hatékonyságukat nem lehetett egyértelműen igazolni.”

Emlékeztetnék ugyanakkor arra, hogy a cikk még koranyáron jelent meg. Azóta eltelt jó néhány hónap, talán már többet is tudhatnak a téma kutatói.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.