2023. június 16., 14:21

Mese, egyre magasabb színvonalon

Tizenharmadik alkalommal rendezték meg az Ipolyi Arnold Népmesemondó Versenyt. Az idei évfolyam döntőjének ismét a gombaszögi völgy adott otthont, ami mind a szervezők, mind a résztvevők szerint jó döntés volt. A zsűri úgy látja, emelkedik a népmesemondó verseny színvonala, nagy fejlődést tapasztaltak minden kategóriában.

ipolyi arnold
Galéria
+2 kép a galériában
A különdíjasok
Fotó: Fábián Gergely

A rendezvény megnyitóján Bárdos Gyula, a Csemadok elnöke úgy fogalmazott, biztos benne, hogy a 13-as szám szerencsét hoz a versenynek és a népmesemondóknak. Egykor nem mindenki hitt abban, hogy a Varga Norbert és Huszár László által megálmodott mozgalomnak jövője lesz, illetve ekkora igény lesz rá, de az idő őket igazolta.

Közösségünknek szüksége van kultúránknak e részére is. Felfedezni a népmesékben a rengeteg értéket, furfangot, a népmese ízét. Nagyon örülök, hogy egyre többen teszik ezt, ugyanis az elmúlt időszak nehézségei ellenére az idén is növekedett a résztvevők száma. Azok, akik eljutottak az országos döntőbe, valóban a legjobbak

– fogalmazott Bárdos Gyula.

ipolyi arnold
Fotó:  Fábián Gergely
Fesztiválhangulatban

Az országos döntő két napja fesztiváljelleget öltött, a mesemondókat, akik öt kategóriában mutatták be tudásukat, számos kísérőprogram is várta. A jó hangulatról a rozsnyói Sajó Banda gondoskodott, népdaltanítással, játszóházzal és táncházzal, de a mesemondók népi játékokat, illetve a Gömöri Kézművesek Társulása jóvoltából a kézműveskedést is kipróbálhatták. A gyerekeket Paár Julcsi mesekoncertje és a Kuttyomfitty Társulat előadása várta, a felnőtteknek pedig Zámborszky Eszter és Pintér Zsolt mesélt.

A népmesemondó verseny remek hangulatban zajlott. Ezt megerősítette a negyedi Nagy Georgina is, aki az idén a 4. kategóriában aranysávos minősítést szerzett.

– Minden évben csodás a hangulat, és itt, Gombaszögön a környezet, a természet is gyönyörű. A többiek meséi is nagyon-nagyon tetszettek, igen sokféle tájszólást hallhattunk. Azt szoktam mondani, hogy a mi tájszólásunk nem olyan színes, mint az itteni, de azért megvannak az értékei a miénknek is – mondta hozzátéve, jövőre is szeretne visszajönni.

Erről beszélt a gútai Pollák Zsófia is, aki szintén aranysávos lett.

– Nem először voltam itt, és jó visszajönni. Mindig egy kis csodaország jelenik meg itt, a meséknek, illetve a népzenének, a foglalkozásoknak, a gyerekzsivajnak köszönhetően.

ipolyi arnold
Díjátadás
Fotó:  Fábián Gergely
A színvonal emelkedik
Az eredményhirdetéskor a zsűri tagjai hangsúlyozták, egyre magasabb a színvonal, így több kategóriában nem is osztottak ki bronzsávot, csak ezüst- és aranysávokat, illetve kiemelt aranysávot. Az eredmények a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet honlapján érhetők el.

Több különdíjra is érdemesnek tartották a versenyzőket, akik a Tatai Sokadalom fesztiválon és az ekecsi Kuttyomfitty Meseudvaron mutathatják be tudásukat. Három mesemondóról – Farkas Bianka (1. kategória), Karvai Vittorio (3. kategória) és Bobák Melissa (4. kategória) – médiacsaládunk készít egy-egy kisfilmet.

– A mesemondásnak már mindenféle apró finomságai, kis érdekességei is előjönnek a mesemondókból – húzta alá Badin Ádám, a zsűri tagja hozzátéve, a felkészítők is egyre jobb munkát végeznek. A korábbi években a palócok vezették a mezőnyt, de most már a nyugati, csallóközi, Vág-Garam menti és mátyusföldi, illetve bodrogközi dialektusok is nagyon szépen és tisztán jelennek meg.

Visszatalálás a gyökerekhez

Varga Norbert, a Hagyományok Háza – Szlovákia munkatársa, a verseny szakmai rendezője szerint visszaköszön a tájnyelv sokszínűsége, de nem erőltetett, ripacskodó formában. Ehelyett azok a hajszálgyökerek találnak vissza a helyükre, amelyek még ott rezonálnak a gyerekek tudatában, akik sokszor már nem használják a tájnyelvet vagy nem annyira markánsan, mint a mesemondásukban, de a nagymamát, a falubeli időseket hallva egy létező jelenségre tudnak visszakötni.

Ez „jól áll” a mesének, szebbé, ízesebbé, értékesebbé teszi. Egyre inkább súlyt helyeznek arra, hogy megtalálják azokat a tájnyelvi kifejezéseket, szóképeket, amelyeket az adott környezetben még használnak az emberek, és ezeket „elcsípik”, beleépítik a mesélésbe

– mondta.

Meglátása szerint mesemondó műhelyek kezdenek kialakulni, ha akad pedagógus, aki felfigyel a tehetségekre és a mesemondás útjára vezeti őket. Ezért is fontos, hogy a pedagógiai képzés rendszerébe beépüljenek további rendszeres képzések a hagyományos kultúra terén.

A nyitrai Konstantin Filozófus Egyetemen már zajlik a Néphagyomány az oktatásban elnevezésű képzésünk, illetve most épp egy akkreditációs folyamat kellős közepén járunk a Comenius Pedagógiai Intézettel.

Azt a szemléletet szeretnénk erősíteni, hogy a leendő pedagógusok, akiknek lehetőségükben áll a gyerekeket megismertetni a folklór, a mese világával, tudják, ezt milyen módon tehetik meg. Ha el tudunk jutni oda, hogy az óvónők a mesekönyvből való mesélés mellett elkezdenek élőszóval helyi meséket mesélni, esetleg használva a még létező tájnyelvet, akkor már nagyon nagyot léptünk előre – mondta Varga Norbert.

A versenyre visszatérve hangsúlyozta, az idei kiemelkedően jó hangulatú és színvonalú volt. A tavalyi helyszínváltást követően ismét visszatértek Gombaszögre, ami a visszajelzések alapján jó döntésnek bizonyult, így a következő, XIV. Ipolyi Arnold Népmesemondó Versenyt is itt szeretnék megrendezni.  

Megjelent a Magyar7 2023/24. számában.

ipolyi arnold
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.