Mazda6 Wagon: A dízelmotoros topmodell
Sokszor leírtam már, hogy szép kombit összehozni nem könnyű dolog. A puttonyos karosszériát ugyanis a rakodókapacitás miatt választják az emberek, ami a szépséggel nehezen fér össze. A Mazda 6-os családjánál viszont összejött az egészséges kompromisszum: egy SZÉP KOMBI, alapon több mint fél köbméteres rakodótérrel.

Az autót az erősebbik dízelmotorral, Takumi Plus csúcsszereltségben és az e szinten egyedül elérhető hatgangos automata váltóval kaptuk meg tesztelésre.
A Mazda ezt a formavilágot a „KODO”-nak nevezi, aminek jelentése: a mozgás lelke. Mit mondjak, beletrafáltak, még a kombi kasztnival is. Mert az avatott szem rögtön észreveszi a legendás, Wankel-motoros RX-8 sportkocsi vállas elülső sárhányóit, az orr-rész pedig a legutóbbi frissítést követően még mutatósabb lett: más a hűtőrács rajzolata és mintázata, alsó krómkerete pedig a fényszórókat is körülöleli.
Mellesleg mind formájánál, mint méreténél fogva egyértelműen ez most a legimpozánsabb „autóarc” a középkategóriában, pláne ezzel a fekete hűtőmaszkkal. Nagyon szép még a kombi elnyújtott (és szintén impozáns krómkerettel lezárt) oldalüvegezése, a tetőn és környékén pedig ezüstszínű sínek, cápauszony-antenna és messze kifutó légterelő képviseli azt a bizonyos Kodo formavilágot…
Tesztautónk, mint már említettük „Takumi Plus” csúcsszereltségű volt. Itt lép be az ülések perforált Nappa bőrkárpitozása, amely esetünkben igen dekoratív kávébarna színű volt.
Ugyancsak innentől alapárasak az elektromosan állítható/szellőztethető elülső, a fűthető hátsó ülések, de a tetőablak is. A vezetéstámogató és komfortkellék (táblafelismerés, sávelhagyásjelző, navigációs rendszer, adaptív LED-fényszórók, fűthető volán, 360 fokos kamerarendszer, 11 hangszórós BOSE hifi, stb.) döntő többség viszont már alacsonyabb, sőt olykor alapszinten is elérhető. Külön dicséretet érdemel a 8 hüvelykes monitorral kommunikáló információs rendszer, mivel nem képernyő bökdösésével, hanem a középkonzolra telepített tárcsával és nyomógombokkal kezelhető.
Letisztult a klímapult is, jelenlegi formájában percek alatt megtanulható. A felhasznált anyagok minősége és a beltér egész kialakítása a prémium kategóriában is megállná a helyét. Az autó méreteiből eredően a helykínálattal sincs gond, lásd pl. a hátsó traktust.
A koffer pedig, mint már szintén említettük, még a szép formára való törekvéssel együtt is kellően tágas maradt; alapméretét egy külön elválasztó hálóval lehet egészen a plafonig növelni, bővítése után pedig sík padló keletkezik.
A 2,2 literes dízelmotor már korábban is szerepelt a kínálatban, és akkor is egy különlegességgel büszkélkedhetett: 14,4:1-es sűrítési aránya alig haladta meg a Mazda benzineseinek ugyanilyen mutatóját. Ez a tulajdonsága a frissítés után is megmaradt. Két teljesítményszintre hangolták; tesztautónkat az erősebbik mozgatta, amely néhány módosításnak (pontosabb befecskendezés, átütemezett szelepvezérlés) immár 184 lóerőt teljesít a korábbi 175 helyett. Nyomatéka szintén megnőtt, 420-ról 445 Nm-re. Ezt az erőpotenciál az 1630 kilónyi saját tömeget is temperamentumosan mozgatja, lásd a dinamikai mutatókat. A váltó precízen működő hatgangos automata volt, és a hajtáslánchoz tartozott még a Mazda specialitásának számító i-ELOOP rendszer.
Ez lassításkor és szabadonfutáskor elektromos árammá alakítja át az egyébként veszendőbe menő mozgási energiát, majd egy kondenzátorba tölti. Ha az megtelik, az autó elektromos hálózata innen üzemel, amíg a kondenzátor ki nem ürül. Hatékonyabb módszer, mintha az aksiba töltődne vissza az energia, mivel itt a gyors feltöltésnek és kisütési lehetőségnek köszönhetően azonnal újrahasznosul. Egy másik Mazda-szabadalom, a G-Vectoring rendszer pedig a vezetés biztonságához járul hozzá. A gáz alatt bevett kanyarokban ugyanis a megfelelő arányban csökkenti a motor nyomatékát, így előbbre terhelődő súlypontnak köszönhetően könnyebben tudunk korrigálni a volánnal. Ami pedig a fogyasztást illeti, a katalógusokban még a régi NEDC-értékeket találtam, innen a másfél liternyi különbség a tesztátlaghoz képest. Amely azonban még mindig 7 liter alatt maradt…
Hengerűrtartalom: 2191 cm3
Teljesítmény: 135 kW (184 LE)@4000
Nyomaték: 445 Nm@2000
Sebességváltó: hatfokozatú automata
Legnagyobb sebesség: 219 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 9,2 s
Gyári átlagfogyasztás: 5,1 l/100 km*
Tesztfogyasztás: 6,6 l/100 km
CO2-kibocsátás: 134 g/km
H/Sz/M: 4805 x 1840 x 1480 mm
Csomagtér: 522–1648 l
Üzemanyagtartály: 62 l
A modellcsalád induló ára: 30 610 €
A tesztelt típus induló ára: 42 710 €
* NEDC
