Mazda CX-30 Skyactiv G 122 Plus: Hézagpótló modell
Amikor a Mazda megtervezte ezt az autót, talán maga sem tudta, hová sorolja be. A CX-3-ashoz ugyanis köze nincs, az alapjául szolgáló 3-as családdal összehasonlítani pedig egyenesen bűn lenne. Adódna még egy SUV→terepkupé párhuzam, de akkor már inkább a CX-5 lehetne a kiindulási alap.

Viszont besorolási problémáktól teljesen függetlenül született egy nagyon szép új Mazda, amelyet az alap benzinmotorral és hatfokozatú kézi váltóval kaptam meg tesztelésre.
Nos itt, új autóhoz illően már a Mazda Kodo dizájnjának frissített, attraktívabb formavilágával állunk szemben. Visszavettek a túlzó, harsány megoldásokból, helyettük minden eddiginél látványosabbra hangolták a karosszéria fényjátékait.
Ezen kívül szenzációs krómkeret foglalja kehelybe az óriási hűtőrácsot, két oldalán a keskeny, hiúzszemű fényszórókkal. Mellesleg pont ilyen pengés vonalvezetésűek a hátsó lámpák is, erősítve a kupés hatást.
Az SUV/crossover/terepkupé feeling pedig olyasmikben van jelen, mint a nagy kerekek, a széles fekete kerékjárati ívek, és persze a kasztni megemelt magassága, ami szemmel is jól látható…
Ez az enteriőr, kérem, megközelíti, sőt itt-ott el is éri a prémiumszintet! Persze ehhez néhány feláras cucc is kellett (például a bőr ülőgarnitúra, vagy a 12 hangszórós hifi), de ezektől függetlenül is nagyon jó a használt anyagok minősége, esztétikuma.
Az ergonómia is nagyon rendben van, ami elsősorban a középkonzolra telepített, nyomógombos-forgótárcsás kezelőpultnak köszönhető: mennyi fölösleges és figyelemelvonó képernyő-bökdöséstől kímél meg bennünket! Magával a képernyővel kapcsolatban azonban kifogásolni való is akad: a 8,8 hüvelykes egység ugyanis annyira keskeny, hogy az pl. a navigációs térkép ábrázolásakor már zavaró lehet.
A szereltség ugyanakkor pazar: minden korszerű vezetéstámogató rendszer alapholmi, opcióként pedig elülső parkolóradarral, tolatókamerával és adaptív LED-fényszórókkal volt felszerelve a tesztautó. Ami pedig a térkínálatot illeti, itt azért felfedezhető némi rokonság a CX-5-össel: a hátsó élettér ugyanakkora, és a koffer is jócskán meghaladja a „hármasok” méretét (M 3: +72, CX-3: +80 l).
Tesztautónk a benzines alapnak számító 122 lóerős szívómotorral volt felszerelve. A Mazdánál viszont ez egy míves technikát jelent, benzinmotoroknál szokatlan, 13:1-es sűrítési aránnyal és svájci óra finomságú járással. A turbófeltöltés hiányát alig éreztem, annál inkább tudtam élvezni az ilyen motorok klasszikus karakterisztikáját: a kipörgetés igényét, a késői váltásokat, és az ezekkel járó érces motorhangot. Az élményt csak fokozta a hatgangos kézi váltó, amelynél jobb kevés létezik ma a piacon.
Na meg persze a Mazda-szabadalomnak számító G-Vectoring rendszer, amely kanyarban kissé csökkenti a motor nyomatékát, így előbbre terhelődő súlypontnak köszönhetően pontosabbá, kevesebb korrekciót igénylővé válik a kormányzás. A fogyasztás pedig, a magas fordulatszámú használat ellenére tökéletesen kordában tartható. Tény, hogy az idevágó képen látható 5 liter csupán egy üres kofferes, szabálytisztelő csallóközi szólóautózás eredménye, de ha nagyon spórolni akarunk, ez is hozható.
A hatliteres tesztfogyasztás viszont egy sokkal reálisabb vezetési stílus tükre, 2-3 személlyel a fedélzeten, kőkemény előzésekkel és városi araszolgatásokkal…
Hengerűrtartalom: 1998 cm3
Teljesítmény: 90 kW (122 LE)@6000
Nyomaték: 213 Nm@4000
Sebességváltó: hatfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 186 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 10,6 s
Gyári átlagfogyasztás: 5,1 l/100 km
Tesztfogyasztás: 6 l/100 km
CO2-kibocsátás: 116 g/km
H/Sz/M: 4395x1795x1540 mm
Csomagtér: 430–1406 dm3
Üzemanyagtartály: 51 l
A modellcsalád induló ára: 22 940€
A tesztelt típus induló ára: 24 540 €
