Magyar iskolából a világ egyik legjobb egyetemére
Gyermekkorától érdekelte a történelem, különösen a magyar és a kora újkori. A magyar királyokról szóló könyvből tanult meg például olvasni. Ha kikapcsolódásra vágyott, mindig a könyvekhez nyúlt. Később ebből alakult ki érdeklődése a közélet, a politika iránt. Már kisgyermekként felkapta a fejét a hírre, hogy Franciaországban a magyar származású Nicolas Sárközy az elnök. Brezo Ferenc most érettségizik a kassai Márai Sándor Gimnáziumban, nem mellesleg a Szlovákiai Magyar Középiskolások Szövetségének elnöke. Fiatal kora ellenére meglehetősen tisztán látja a politikai helyzetet, jártas uniós témákban is. Nyár végén új fejezet kezdődik az életében. Amerikába repül, hogy megkezdje egyetemi tanulmányait, mert ösztöndíjasként felvételt nyert a Pennsylvaniai Egyetemre.

„A politika igazán 2014-ben „tört be” az életembe, amikor kirobbant a kelet-ukrajnai háború. De a legnagyobb meglepetés akkor ért, amikor 2016-ban arra ébredtem, hogy Donald Trump nyerte az amerikai választást, főleg, mert mindenki Hillary Clintont könyvelte el már előre győztesnek. Ezután a mindennapi politikai történéseket is fokozottan kezdtem figyelni” – idézi fel a kezdeteket.
A battyáni magyar alapiskolából a királyhelmeci nyolcéves gimnáziumba, majd a kassai Márai Sándor Gimnáziumba került.
Csalódásként élte meg, hogy a nagyvárosban nem volt olyan pezsgő a magyar közösségi élet, mint amire számított. Erre még egy lapáttal a Covid is rátett. Szerencsére tanárai felfigyeltek a képességeire és rengeteg tanulmányi versenyre felkészítették, valamint a Mathias Corvinus Collegium tehetségképző programjai is jó alkalmakként szolgáltak a készségfejlesztésre.
Mondták azt is, menjek inkább orvosnak, vagy ügyvédnek, nyugodt életem lesz. De valahogy úgy éreztem, ez nem az én történetem, nekem más lesz az utam. Egy este átgondoltam a dolgokat, és arra jutottam, csak akkor lesz sikeres és boldog az ember, ha azt csinálja, amit szeret és amiben a legtehetségesebb” – folytatja történetét.
Csak úgy mellékesen kiderül az is, Ferenc végig eminens, tiszta egyes tanuló volt az iskolában. Tudatosan készült ugyanis arra, hogy egy jó egyetemre be tudjon jutni. Azoknál pedig alapvető feltétel a kitűnő bizonyítvány.
„Három éve fordult meg először a fejemben komolyabban, hogy külföldön szeretném folytatni tanulmányaimat. Olyan dolgokkal is elkezdtem foglalkozni, ami az angliai és amerikai egyetemek számára is érdekes lehet. Sokszor bizony az iskolával szemben is ezeket a célokat helyeztem előtérbe. Inkább elmentem egy vitaversenyre, vagy egy érdekes workshopra, minthogy az órákon üljek.
Nagyon fontos volt számára, hogy mindenütt a maximumot nyújtsa, hiszen mint mondja, nem milliomos családból való. Egy bodrogközi kis faluból, Battyánból indul el a nagyvilágba, édesanyja nővér, édesapja vasúti irodai dolgozó. A világ legjobb egyetemein pedig olyan drága a tandíj, hogy azt csak egy igen szűk réteg bírja kifizetni.
Ezért igyekezett mindenütt a legjobb, kiemelkedő lenni. Nagy szerencsének tartja, hogy az amerikai külügyminisztérium is kiválasztotta Benjamin Franklin Transzatlanti Ösztöndíjasként, ami azért is nagy dolog, mert minden országból csak egy ember kerülhet be a programba. Szorgalmának és kitartásának eredményeként felvették a francia Sciences Po, a University College of London és a King’s College of London brit egyetemekre, Amerikában pedig a Columbia Egyetemre és a Pennsylvaniai Egyetemre. Ez utóbbi egyetemen tanult Elon Musk, Donald Trump és itt kutatott Nobel-díjasunk, Karikó Katalin is. Hogy milyen nehéz a bejutás, azt jól szemlélteti, hogy 2023-ban körülbelül 60 ezren jelentkeztek, és azoknak csak 5,8 százaléka nyert felvételt az egyetemre.
Azért döntöttem emellett az egyetem mellett, mivel Amerika és a világ egyik legjobb egyeteméről van szó, ami pedig kifejezetten a politikatudomány oktatását illeti, abban jelenleg a harmadik legjobb Amerikában (College Factual, 2023). Másrészt az is vonzóvá tette ezt az egyetemet, hogy a legjobb üzleti közgazdaságtan, azaz biznisz oktatást nyújtja Amerikában az alapképzés szintjén (US News 2023). Ezt szintén szeretnék tanulni. Ezen kívül rendkívüli gyakornoki programokat is kínál, például híres emberekkel, politikusokkal köt össze Washingtonban, amire nemigen van példa más egyetemeknél. Nem utolsósorban az sem volt mellékes, hogy teljes ösztöndíjat kaptam, azaz nem kell kifizetnem a 92 000 dolláros tandíjat.
– indokolja választását.
Kérdésre elmondja, hogy angoltudását az iskolában szerezte meg és az online kommunikáció során csiszolta, valamint nagyon sokat segített neki, hogy amikor külföldön járt, gyakorolhatta a nyelvet. A C1-es szintű nyelvvizsga előtt elment néhány felkészítő órára, ahol főleg a grammatikára helyezték a hangsúlyt. Amerikában majd a német és francia nyelvtudását szeretné csiszolgatni.
Arról is van elképzelése, mihez kezd a későbbiekben. Az egyetemi alapszak elvégzése után, egy-két éves munkatapasztalattal a háta mögött, szeretne visszatérni Európába és elvégezni egy mesterszakot. El tudja képzelni, hogy pár éve múlva esetleg az Európai Unióban dolgozzon.
Felvidéki magyar vagyok és annak köszönhetem, hogy ott vagyok, ahol vagyok, mert a kisebbségi lét megadta nekem, hogy két kultúra metszéspontjába születtem, ezáltal könnyebben megértem a külföldieket is.”
Szerinte a mi, felvidéki kisebbségi létünk amellett, hogy rengeteg nehézséget okoz, például neki is meg kellett küzdenie a szlovák nyelvvel, megtanít bennünket a kitartásra, a küzdésre, a dolgok másfajta érzékelésére és valamilyen szinten összetartóbb közösséget teremt. S ezért a közösségért, úgy gondolja, érdemes dolgozni.
– fűzi hozzá.
Ferenc, akárcsak a többi fiatal, szeret bulizni, de szívesen kerékpározik és imád utazni. Kíváncsi más tájakra, más emberekre és arra, hogy ők miként látják a világot. Jövő héten például Szlovéniába és Olaszországba indul túrázni, az 1. világháborús hadi útvonal mentén. Nyárra is tele van a naptára. Augusztus végén pedig elrepül Amerikába, hogy megkezdje egyetemi tanulmányait. Biztosak lehetünk benne, hogy még sokat fogunk róla hallani.
