Mit tehetünk a házi kedvenceinkért szilveszterkor?

Míg az emberek szilveszterkor általában önfeledten ünneplik az év utolsó napját, addig a kutyák az év talán legfélelmetesebb pár óráján mennek keresztül. A tűzijáték robbanó hangjától ösztönösen félnek, ezért megpróbálnak elmenekülni. De mit tehetünk mi gazdák, hogy kis kedvenceink számára elviselhetőbbé tegyük ezt a napot? Az alábbiakban ennek jártunk utána.

Kutya
A legtöbb kutya ösztönösen fél a tűzijáték és a petárda robbanó hangjától
Fotó: Pexels

A kutyák nagy része ösztönösen fél a dörgéstől, a villámlástól, így értelemszerűen a tűzijáték és petárda hangjától is. Ezért is fontos, hogy a gazdik tisztában legyenek azzal, hogy miként tudják átvészelni a szilvesztert a kedvenceikkel. Már a szilvesztert megelőző pár napban is tűzijátéktól és petárdától hangos a környék, melyet a kutyák többsége rosszul visel, a kinti kutyák például szétkaparhatják az ajtót, rosszabb esetben pedig kibújhatnak egy résen és világgá mehetnek.

Újév napján látványosan megszaporodnak az ilyen esetek, ekkor gyakran találkozhatunk facebookos felhívásokkal, melyekben a gazdák az elszökött házi kedvenceiket keresik.

Valószínűleg nem szeretnénk az újév napját kutyakereséssel tölteni, számos módszer létezik, hogy elkerüljük a hasonló eseteket. Amennyiben lehetőségünk van rá, maradjunk otthon a kutyánkkal.

Fontos megjegyezni, hogy a jószágot nem érdemes beengedni a lakásba, az ijedtségből kifolyólag ugyanis könnyen kárt tehet magában és a berendezésben is. Maradjunk a kutyus közelében, bizonyos időközönként ellenőrizzük, nem-e próbált elszökni, vagy nem-e került sokkos állapotba.

Jó megoldás lehet, hogy még a petárdázás előtt elmegyünk a kutyánkkal sétálni, ezzel ugyanis lefárasszuk, így gyorsabban és mélyebben álomba tud szenderülni.

Ha a házba nem is, a garázsba próbáljuk meg bezárni a kutyát, ide ugyanis kevésbé szűrődik be a zaj, így nem érhetik nagyobb ingerek. Persze a kutyatulajdonosoknak sem kell lemondaniuk teljesen a szilveszteri ünneplésről, számos készítmény már rendelkezésre áll, amelyek megoldást nyújtatnak a lehetséges problémákra.

Az állatorvosi rendelőkben kaphatók természetes hatóanyagú gélek és oldatok, amelyek nyugtató hatással bírnak a házi kedvencekre.

A dunaszerdahelyi Pet Days klinika állatorvosától, Orsovics Pétertől megtudtuk, ők elsősorban a folyadék formájú változatot preferálják, a gél beadása ugyanis bonyolultabb folyamat, ezt a kutya arcának belső felére, az íny és az arc közé kell rákenni. A folyadékot egy fecskendőbe töltik, a kutya testsúlyához előírt mennyiségben.

Az első adagot este 6-7 óra körül javasolnám beadni, a nyugtató nagyjából egy óra múlva kezdi kifejteni a hatását, ezt a folyamatot három óránként ismételjük meg”

– jegyezte meg érdeklődésünkre Orsovics Péter.

Abban az esetben, ha a házi kedvencünk mégis elszökne, a városi vagy a helyi rendőrségnél bejelentést lehet tenni az ügyről. Érdemes továbbá chippel ellátni a kutyusokat, a rendőrök így az állatorvosokkal közreműködve könnyebben felkutathatják a gazdákat.

A közösségi média felületek is segítséget nyújthatnak az elveszett állatok felkutatásában, a Facebookon például megtalálható a Buborék elnevezésű csoport, ahol az eltűnt, vagy épp megtalált jószágokról osztanak meg gyakran fényképpel ellátott bejegyzéseket.

A gazdáknak még a napokban érdemes informálódniuk, hogy a vonzáskörzetükben merre találhatók nonstop nyitva lévő kisállatklinikák, ugyanis nincs rá garancia, hogy a saját állatorvosuk szilveszter éjszakáján is elérhető lesz. A szilveszter szóljon a szórakozásról és az ünneplésről, azonban kis kedvenceinkről se feledkezzünk meg, hogy számukra és a gazdáknak is nyugodtan, gond nélkül teljen ez a nap.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.