2023. május 29., 12:37

Korkedvezményes nyugdíjba menne? Nehezebben lesz elérhető

Negyven ledolgozott év után, vagy legfeljebb két évvel a nyugdíjkorhatár betöltése előtt. Szlovákiában ez a két lehetőség van arra, hogy valaki idő előtt nyugállományba vonuljon. Mindkét esetben százalékokat számolnak le a nyugdíjból, magyarán, kevesebb lesz a nyugdíj, mintha a rendes időben fejeznénk be a munkát.

nyugdíjas
Fotó: unsplash.com

Mindkét idő előtti nyugdíj alapfeltétele, hogy elérje azt a minimális összeget, ami szerint jogosulttá válik rá a kérelmező, vagyis megítéljék neki.

Feltételük az is, hogy a kérvény benyújtásakor nem lehetünk semmilyen munkaviszonyban sem.

Közös vonás mindkét idő előtti nyugdíjazás esetében, hogy minden egyes hónapra, amivel előbb megyünk nyugdíjba leszámítanak egy bizonyos százalékot.

Miben van különbség?

Ha korkedvezményes nyugdíjba készülünk, akkor alapfeltétel a 15 ledolgozott év, és a nyugdíjazást legfeljebb a nyugdíjkorhatár elérése előtt két évvel kérhetjük.

Aki 40 ledolgozott év után akar nyugdíjba menni, annak ilyen feltételt nem kell teljesítenie.

Más a százalék is, amit levonnak az egyes hónapok után. A korkedvezményes nyugdíj esetében minden egyes hónapra 0,5 százalékkal kurtítják meg a nyugdíj összegét.

Leegyszerűsítve ez azt jelenti, hogy ha valaki pontosan két évvel a nyugdíjkorhatár elérése előtt akar nyugdíjba menni, akkor 12,5 százalékkal lesz alacsonyabb a jövendő nyugdíja. Ha egy évvel előbb, akkor 6,5 százalékkal.

Aki 40 ledolgozott év után megy nyugdíjba, annál a csökkentés havi mértéke 0,3 százalék. A ledolgozott évekbe nem számít bele az iskolai tanulmányok ideje és az az időszak sem, amikor munkanélküli segélyt szedtünk. Nőknél beleszámít a gyermekgondozási szabadság ideje, férfiaknál pedig a sorkatonai szolgálat.

Ha például négy évvel a nyudíjkorhatár elérése előtt akarunk elmenni nyugdíjba, számoljunk azzal, hogy több mint 14 százalékkal kevesebb lesz a nyugdíjunk.

Ráadásul azon a napon, amikor kérelmezzük a korkedvezményes nyugdíjat, a jövendő nyugdíjunk összegének meg kell haladnia a létminimum 1,6-szorosát. Június végéig a létminimum összege 234,42  euró, vagyis a nyugdíjunknak magasabbnak kell lennie, mint 375,10  euró.

A „nehezítés” valójában júliustól jön, mivel akkortól 268,88  euróra emelkedik a létminimum összege.

Ebből pedig egyenesen következik, hogy csak az vonulhat korkedvezményes nyugdíjba, akinek a Szociális Biztosító 430,30 eurónál magasabb nyugdíjat számol ki.

Ha ennél kevesebbre jön ki, a kérvényezőnek nem keletkezik jogosultsága, hogy korkedvezménnyel vonuljon nyugdíjba.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.