Kia Picanto 1.2 GT-line: A frissített csúcsmodell - KÉPEKKEL
A szabadidő-autók pár év alatt kiütötték az egyterűeket, egyre komolyabb versenytársaik a kombiknak, de van egy kategória, amelyben nem jelentenek, és nem is jelenthetnek konkurenciát. Jelesül a rövid szaladgálásokra tervezett, mindehová beférő, kis fogyasztású miniautók számára.

Ezek egyike a Kia Picanto, amelynek frissített változatát az erősebb benzinmotorral, ötfokozatú kézi váltóval és GT-line csúcsszereltségben kaptunk meg a szokásos egyhetes tesztelésre.
A buci kisautós alapforma változatlan maradt, a karosszéria továbbra is ötajtós, a különbségek tehát a részletekben keresendők.
Például abban, hogy a maszk és a fényszórók formája ezen a szinten a három számmal nagyobb EV9-esé, természetesen arányos kicsinyítésben. Legalább ennyire feldobják az összképet az óriási légbeömlők, hátul pedig a függőleges lámpákat összekötő fénycsík (mellesleg elöl is van ilyen), és a morcos diffúzor. Mindezeket összegezve egy magyarországi kollégám egyenesen „vészjósló”-nak nevezte a minimobil fazonját… Végezetül tegyük még hozzá, hogy a verda ebben a csúcskiadásban 16 colos alufelniken áll, szemben a 3 alacsonyabb szereltségi szint 14-es kerekeivel.
…elsőként a remekbe szabott, már-már kagylóformájú elülső üléseken áll meg a szem; kisautóban nagyon ritkán látni ilyet. Itt is csak a topmodell kiváltságai, beleértve a kitűnő fogású, alul lecsapott bőrkormányt is. Minden szinten standard cucc viszont a nyolchüvelykes központi érintőképernyő és a 4,2 colos digitális műszerfal. Utóbbin kissé rendhagyó a fordulatszámmérő, amely kétjegyű tizedes számmal mutatja az aktuális értéket (3,1 = 3100).
Csak dicsérni lehet, hogy megmaradtak a klímavezérlés klasszikus körtárcsái, de a kormány-és ülésfűtés, vagy a szélvédők párátlanítása is praktikus nyomógombokkal kapcsolható.
Az információs technikában ugyanakkor sok újat hozott a frissítés: két okostelefon egyidejű párosítása, hangvezérlés, felhővel összekapcsolt navigáció, vezeték nélküli szoftverfrissítés. Párját ritkító kínálat ebben a kategóriában! A legvégén pedig pár szó a térkínálatról, ami hátul a kisautók átlaga, de itt is kiemelendők a kényelmes ülések. A 255 literes koffer viszont a méretosztály egyik legjobbja, pláne, hogy a hátsó ülések elfektetésével több mint egy köbméterre bővíthető.
Az eddigi szuperlatívuszok listázása után az új Picanto motorkínálata emlékeztet ismét arra, hogy mégiscsak egy törpeautóval van dolgunk.
Ez ugyanis két szerény teljesítményű szívó benzinesből áll (1,0/1,2: 63/79 LE). Tesztautónkat az erősebbik verzió hajtotta, ötfokozatú kézi váltóval kombinálva (de 1000 eurós felárért ötgangos robotváltó is kérhető). A Kia mérnökeit dicséri, hogy a frissítés során a motorokat is korszerűsítették.
A vezetési élményt fokozhatja a szintén újdonságnak számító nyomatékvektor-szabályozó, amely stabil és pontos kanyarvételeket tesz lehetővé. Ami pedig a fogyasztást illeti: ilyen könnyű, és az újításokkal együtt faék egyszerűségű kismotorral felszerelt járgánytól jogos elvárás a 6 liter alatti konzum. Mi is bőven belefértünk, sőt egy hosszabb országúti szakasz fegyelmezett abszolválása után kerek 5 liter világított a műszerfal fedélzeti számítógépén…
Hengerűrtartalom: 1197 cm3
Teljesítmény: 58 kW (79 LE) @6000
Nyomaték: 120 Nm@4200
Sebességváltó: ötfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 173 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 13,1 s
Gyári átlagfogyasztás: 5,6 l/100 km
Tesztfogyasztás: 5,7 l/100 km
CO2-kibocsátás: 126 g/km
H/Sz/M: 3605x1595x1485 mm
Csomagtér: 255–1010 l
Üzemanyagtartály: 35 l
A modellcsalád induló ára: 14 490 €
A tesztelt típus induló ára: 18 390 €
