2020. január 10., 08:12

Kia e-Niro: Az erősebb és nagyobb hatótávolságú változat

A koreai márka első villanyautója, a Soul EV nem volt igazán nagy durranás. A Niro tisztán elektromos változata azonban rekordokat döntöget, és sok szempontból veri még a prémiummárkák hasonló modelljeit is.

Kia e-Niro
Galéria
+28 kép a galériában
Fotó: Vas Gyula

Főleg az erősebb, nagyobb akkukapacitású és nagyobb hatótávolságú változatban, amelyet alkalmunk volt tesztelni.

Alaktan

A járgány külsején tulajdonképpen nincs sok elemezni való: ma már tucatszám szaladgálnak ilyen, kissé kupészabású autók. Legfeljebb annyit tehetnénk hozzá, hogy a gyár szerint crossoverről van szó, amely ilyen minőségében pl. a Suzuki SX4 S-Cross konkurense lehetne – természetesen a hajtásláncokat nem számítva.

Kia e-Niro
Fotó:  Vas Gyula

A tisztán elektromos hajtás egyébként kívülről olyan dizájnelemekben van jelen, mint a kék díszlécek és keretek, vagy a hűtőmaszk felső részének bedobozolása.  Az oldalanként egy-egy nyilazott menetfény is a villamos változat egyik ismertetőjegye, mert a tisztán hibrid, illetve a PHEV-modelleknek kettő-kettő van belőle.

A beltér…

… legjellemzőbb eleme a meghajtást vezérlő méretes forgótárcsa. Csupán három pozíciója van: előremenet, tolatás, üresjárat.

Kia e-Niro
Fotó:  Vas Gyula

Rendkívül esztétikus módon, egy lebegő középkonzolon helyezték el. Ám mielőtt hozzányúlnánk, egy nyomógombbal kell „bekapcsolni” az autót, mint egy hifitornyot.  Ekkor világosodik ki a héthüvelykes digitális műszerblokk és a 12,5 collos központi kijelző is, amelyek rengeteg dolgot tudnak.

Kia e-Niro
Fotó:  Vas Gyula

Például: menet közben mutatják az energiák áramlását, tájékoztatnak, hány százalékban vezettünk gazdaságosan, normálisan és pazarlón, vagy kör formájában kijelzik a navigációs térképen, hová juthatunk el az adott áramkészletünkkel. Van még egy tipikusan elektromos kezelőszerv is a verdában: a szintetikus „motorhangot” bekapcsoló nyomógomb, a gyalogosok figyelmeztetésére. Ami pedig a prózaibb dolgokat illeti: nagyon jó a térkínálat, a hátul utazóknak is van elég helyük, az alapon 451 literes csomagtartó pedig kategóriabajnok (Nissan Leaf: 420 l, a Hyundai Ioniq/Kona EV: 350/334 l, VW e-Golf: 291 l).

Kia e-Niro
Fotó:  Vas Gyula

Az apróbb holmikat is rengeteg helyre pakolhatjuk: a középkonzolon 3 tágas bokszot és egy dupla pohártartót találunk, a hátsó ajtórekeszek egyliteres flakont is befogadnak, és nem hiányzik a mindig praktikus szemüvegtok sem.  

Az országúton

Az autó erősebbik változatát 150 kW-os (204 LE) villanymotor hajtja az alap 100 kW-os (136 LE) helyett.

Kia e-Niro
Fotó:  Vas Gyula

Emiatt itt nagyobb akkucsomagra is volt szükség (64 kWh). A hajtáslánc az elektromobilok sajátja: klasszikus sebességváltó nincs, helyette egyetlen lassító áttétel kapcsolja össze a motort a kerekekkel. És természeten itt is jelen van a villanyautók leglenyűgözőbb tulajdonsága: az álló rajtot követő, rövid távon hihetetlen gyorsulás. A szemafornál, ha úgy akartuk, nem volt ellenfelünk, pláne ezzel a 204 lovas verzióval. A jelenség okát nyilván mindenki ismeri, aki csak egyszer is beleszagolt a technikába: a villanymotor teljes nyomatéka már az ELSŐ FORDULATON MEGJELENIK.

Kia e-Niro
Fotó:  Vas Gyula

Ha pedig a rajt után is dinamikus tempóban szeretnénk folytatni, kapcsoljuk a menetmód-választót SPORT állásba. Ha elég egy átlagos tötymörgés, erre ott a NORMAL pozíció. ECO és ECO+ állásban pedig maximalizáljuk a hatótávolságot – igaz, utóbbinál már olyan áron, hogy kiiktatjuk a fűtést vagy a légkondit, a maximális sebesség pedig 90 km/órára csökken. A rekuperáció, vagyis az energia-visszatermelés is ilyenkor a maximális. És csak úgy mellesleg ilyenkor simán alul is múlható a gyári WLTP fogyasztási érték, bár ez már nem igazán minősíthető autózásnak…

Kia e-Niro
Fotó:  Vas Gyula

És most egy hihetetlennek tűnő adat: 15,9 kW-os átlagfogyasztásommal a teszt írásakor (2019 végén) érvényes díjszabásokkal 90 centért tettem meg 100 kilométert! (A háztartások díjszabásairól van szó, az energiaszolgáltatás egyéb tételei nélkül, mert azokat akkor is fizetjük, ha csak világítunk és tévézünk otthon.) Ugyanakkor ez az összeg egy olcsóbb tarifacsomaggal (éjszakai áram stb.) még kisebb is lehetett volna! Szóval a nulla emisszión kívül EZT TUDJÁK még az elektromos autók – igaz, hogy borsos áron, és a szokásos gyakorlati hátrányokkal. Elsősorban a hosszú töltési időkkel, mert pl. az erősebb e-Niro esetében a hatótávolság már nem akkora hendikep, mint sok konkurensénél. (Na, azért nem akkora, mint a gyári, maximalizált adatok mutatják. De 350 kilométer normális közlekedést feltételezve teljesen reális.) A többit lásd a műszaki adatokban…

Kia e-Niro
Fotó:  Vas Gyula
ADATLAP
Akkumulátor: 356 V, 64 kWh/180 Ah, lítium-ion polimer
Teljesítmény: 150 kW (204 LE)/3800–8000
Nyomaték: 395 Nm/0–3600
Gyorsulás 0–100 km/óra: 7,8 s
Végsebesség: 167 km/óra
Hatótávolság (város): 615 km
Hatótávolság (vegyes forgalom): 455 km
Hatótávolság (teszt): 370 km
Fogyasztás (gyári adat) 15,9 kWh/100 km
Tesztfogyasztás: 14,8 kWh/100 km
Töltési idő:
250 V/16 A, 0→100%: 7 óra
50 kW gyorstöltő, 0→80%: 75 perc
100 kW gyorstöltő, 0→80%: 54 perc
H/Sz/M: 4375x1805x1570 mm
Csomagtér: 451–1405 l
Menetkész tömeg: 1791 kg
Ár: 45 990 €
A modellcsalád induló ára (100 kW/136 LE): 36 490
Kia e-Niro
Galéria
+28 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.