Katonák voltunk

Jövet a Savica vízeséstől gurultunk le egyenesen a Bohinji-tó irányába. A kacskaringós szerpentinek közepette hirtelenjében ott termett előttünk egy jól karbantartott haditemető. Párommal megbeszéltük, először hódítsuk meg a Vogel csúcsát és nézzünk szét „nála”, csodálva onnan fentről a fenséges panorámát, utána pedig szakítunk időt a régmúlt történelmünk egy csipetnyi szeletére.

Katonák voltunk - Bohinji-tó - Felvidéki csavargó
Fotó: Borka Zoltán

Anno a  nagy világégés előtt Szlovénia mai területe az Osztrák-Magyar Monarchia, azon belül az osztrák örökös tartományok – akkor még Krajna néven – részeként keveredett bele a véres csetepatéba, ráadásul azon régió a csataterek közvetlen hátországává nőtte ki magát, miután Olaszország megküldte hadüzenetét a Monarchiának.

Katonák voltunk - Bohinji-tó - Felvidéki csavargó
A haditemető bejárata
Fotó:  Borka Zoltán

Érdekes módon, miután beléptünk a haditemető területére, rajtunk kívül senki sem volt ott. Végig ketten, a párommal jártuk be. Furcsálltam először, de végül meg sem lepődtem, hogy az utazó be sem jön ide.

Az emberek többségét nem érdekli a múlt. Történelmünk megismerése és annak ápolása nem valamiféle konzervatív iskola része, hanem mindennek a kiindulópontja. Ha nincs sziklaszilárd identitásalap, akkor a fokozatos építkezést reá felesleges is elkezdeni. Csak idő kérdése és bedől az egész.

Nyilván kettőnk közül én voltam a buzgóbb, de szerencsére a párom sem az a fajta, aki az efféle rögtönzött történelem óráról lemaradna. El is időztünk jókorát.

Nem is csoda, a temetőben 282 sír volt megjelölve, melyek közül 221 síron szerepelt név. Csak a szellő és háttérben a patakok csörgedezése törte meg finoman a síri csend misztikumát.

Katonák voltunk - Bohinji-tó - Felvidéki csavargó
Egy magyar katona alussza álmát
Fotó:  Borka Zoltán

 

A Krntól keletre lévő állásokat védő Osztrák-Magyar 15. hegyidandár fő szállítási útvonala haladt át ezen a vidéken. A Bohinji-tó nyugati szélén található Ukancon volt a Komnára vezető katonai drótkötélpálya végállomása, és több hadianyag raktár is. A munkákat hadifoglyokkal végeztették, többnyire oroszokkal. A katonaság 1917 novemberében távozott Bohinjból, az olasz hadseregnek a Piave folyóig való visszavonulása után.

Katonák voltunk - Bohinji-tó - Felvidéki csavargó
Csend honol e táj felett
Fotó:  Borka Zoltán

Ide, az ukanci haditemetőbe az 1915 júniusa és 1917 novembere közötti időszakban főként olyan osztrák-magyar katonákat temettek, akik a krnskoi hegység területén az 1915 nyarán és őszén lezajlott súlyos csatákban haltak hősi halált. A legtöbb katona az akkori Monarchia magyar részéről érkezett gyalogezredben esett el. Ezen ezredalakulatok, ahogy az ország lakossága is, többnemzetiségű volt. A magyarokon kívül szlovákok, románok, szerbek, ukránok, sőt még Prága környékéről csehek és a mai Ukrajna területén található Lviv vonzáskörzetéből is kerültek ide lengyel katonák. A húsdaráló nem nézte, ki honnan jött.

A vezetéknevekből és a sorozási körzetekből ítélve a temetőben eltemetett katonák között legtöbb a magyar, a lengyel és az ukrán nemzetiségű. A temetőben lévő ismert nevek között 17 orosz, 2 román és egy olasz hadifogoly van eltemetve. Az itt sínylődő hadifoglyok gyenge ellátásuk ellenére katonai utakat, út - és vasútvonalat építettek, fát vágtak és katonai anyagokat hordtak.

Katonák voltunk - Bohinji-tó - Felvidéki csavargó
Elveszett generációk
Fotó:  Borka Zoltán

Az idő nem siettetett minket. Egy árva lélek sem tévedett be, miközben mi ott voltunk. Csendben, alig szólva egymáshoz lépdeltünk a sírok között és csak remélni tudjuk, soha többé ehhez hasonló háború nem szakad ránk. 

„Hisz bűnösök vagyunk mi, akár a többi nép,
s tudjuk miben vétkeztünk, mikor, hol és mikép,
de élnek dolgozók itt, költők is bűntelen,
és csecsszopók, akikben megnő az értelem,
világít bennük, őrzik, sötét pincékbe bújva,
míg jelt nem ír hazánkra újból a béke ujja,
s fojtott szavunkra majdan friss szóval ők felelnek.
Nagy szárnyadat borítsd ránk virrasztó éji felleg.”

(Radnóti Miklós)

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.