2019. december 15., 15:26

Karácsonyi készülődés: ízek, ételek

Karácsony közeledtével egyre nagyobb a sürgés-forgás a konyhákban. Gondos kezek gyúrnak szeretetet az ünnepi fogásokba, varázsolnak, hogy adhassanak.

Fotó: Pixabay

Minden ünnep egy hagyomány, annak jellegzetes fogásaival, szokásaival. Karácsonykor az ünnepi díszek sokszor változnak, de a megszokott fogásokhoz szinte mindannyian ragaszkodunk. A házunkat ilyenkor átjárja a mézes sütemények fűszeres illata, és máris otthonná válik, még akkor is, ha a feje tetejére állítottuk az egész konyhát. Jólesik, mert visszarepít kicsit a múltba, a gyermekkorba, az emlékeinkhez. A régen nagy jelentőséggel bíró ünnepi ételeink mára elengedhetetlen elemei a terített asztalnak.

Van, aki ragaszkodik a hagyományosan elkészített fogásokhoz, van, aki szívesen változtat rajtuk, de az alapanyag ritkán változik.

Én személy szerint nagy kísérletező lennék, de a családom hagyománytisztelő, úgy néz ki, még a hároméves fiam is, aki ragaszkodik az egyszerű, letisztult ízekhez. Ezért csak egy kicsit változtatok, mert enni ugyan szeretek, de elnehezült hassal heverészni már kevésbé.

Az előételek

A népi hagyomány szerint a vacsora megkezdése előtt mézbe mártott fokhagymát, diót, vagy ostyát ettek.

Az ostya Krisztus testét, a fokhagyma és a méz az egészséget és a gondok elűzését szimbolizálta. A dió jóslásra is szolgált, a kosárból kivett ép dió a következő évre egészséget, a rossz betegséget jelentett. Ezen alapanyagokat felhasználva az ünnepi menü indulhat egy könnyű salátával, amelybe tehetünk diót, az öntetet pedig ízesíthetjük mézzel és fokhagymával.

A főfogások

A főételek elengedhetetlen eleme a hal. Régen úgy tartották, hogy a halpikkely gazdagságot jelent a következő évre. Másnap a karácsonyi főétel disznóhúsból készült, mivel az „előre túr”, így biztosítva a család előre jutását, ellenben

tilos volt bármilyen szárnyas fogyasztása, mert az „elkaparja a szerencsét”.

Napjainkban a hal vagy halászlé, vagy panírozott formában kerül az asztalra. Ezek helyett süthetünk zöldfűszeres halat serpenyőben, sütőzacskóban, vagy cserépedényben. Köretként a megszokott burgonyát kiegészíthetjük, vagy akár ki is válthatjuk sült, párolt, töltött, vagy csőben sült zöldségekkel. Ma már kevesen fogyasztanak karácsony napján sült tököt, holott hajdanán fontos fogásnak számított, mivel a bőséget jelentette. Ha szeretnénk újra az ünnepi asztalra varázsolni, tejszín vagy tejföl helyett készítsük el rizs-, kókusz-, vagy zabtejszínnel. Amellett, hogy új ízekkel gazdagodunk, még koleszterinmentes is lesz a levesünk.

A gyümölcsök

A téli évszaknak is megvan a maga gyümölcskínálata.

Ezek közül kiemelném az almát, amelyet szenteste a családfő annyi gerezdre vágott, ahányan az asztalt körülülték, így szimbolizálva az összetartozást. A gyümölcsöt se hagyjuk ki a menüsorból. Kerüljön a tányérra nyersen salátaként, sütve, kompótként, könnyű desszertként elkészítve, vagy frissen facsarva szomjoltóként. Készíthetünk vele sültet, például fűszeres, almás sertéssültet.

A terített asztal koronái

A várva várt édesség.

A bőséget jelképezve mákkal, dióval töltött bejgli, zserbó, flódni és az elengedhetetlen mézeskalács.

Az elkészítésüknél egészségesebbé tehetjük őket, ha a felhasznált liszt egy részét teljes kiőrlésűre vagy zabpehelylisztre cseréljük. Édesítésükre használhatunk nádcukrot, növényi szirupokat (agávé-, juharszirup). Kalóriatartalmuk ugyan közel azonos a cukoréval, de értékes összetevőiken túl új ízvilágot is kölcsönöznek a süteményeknek. Ha van cukormentes diétát tartó hozzátartozónk, akkor a desszerteket édesítsük xilittel, eritrittel vagy sztíviával.

Űzzük el a bűntudatot

Az, hogy ragaszkodunk a megszokott, jól bevált ételeinkhez, vagy követjük a reformokat, és változtatunk rajtuk, a mi döntésünkön múlik. Apró módosításokkal ugyan kevésbé megterhelő ételeket készíthetünk családtagjainknak, de egy biztos, a karácsony nem a fogyókúráról szól. Ilyenkor mindenki többet eszik a kelleténél. Hát hogyan is lehetne ellenállni a finomabbnál finomabb csemegéknek? Nem is kell! Tegyük félre a lelkiismeretfurdalás kellemetlen érzését, és adjuk át magunkat az ünnepeknek.

Sokat segíthet viszont, ha a karácsonyi ünnepnapok végeztével kis pihenőt adunk a szervezetünknek.

Ilyenkor beiktathatunk egy-egy húsmentes, sok gyümölcsöt és zöldséget tartalmazó napot. A téli hidegben jólesnek a forró levesek, a fűszerektől illatozó meleg turmixok, kompótok, kásák, párolt zöldségek és pürék. Fogyasztásukkal emésztésünk is hamar helyreáll, és a testsúlyunk is visszatér a megszokotthoz.

Legyünk aktívak

Talán ez a legfontosabb, amit egészségünk érdekében tehetünk, még az ünnepi időszak alatt is. Kényelmesebb ugyan egy meleg takaró alól kikukucskálni a téli hidegbe, a gyerekekre is nehéz hat réteg ruhát húzni, de mindenkinek szüksége van a friss levegőre, még a legnagyobb zimankóban is.

Menjünk hát sétálni, kirándulni, ha lehetőségünk lesz rá, szánkózni, korcsolyázni, vagy csak havat lapátolni, madarat etetni.

A lényeg, hogy jól érezzük magunkat szeretteink körében, szép élményekkel gazdagodjunk, és a lustálkodás helyett aktívan pihenjünk.

Még egy gondolat

Karácsony. A szó hallatán mi az első gondolatunk? A meghittség, a nyugalom vagy az őrült harc az idővel, hogy szentestére minden „tökéletes” legyen. A szeretet ünnepére készülődünk, de a tömött plázákban, a kígyózó sorban állva nehéz bárkit is szeretni. Sosem késő kiállni abból a sorból, és kicsit elcsendesedni, valódi szeretetben eltölteni az ünnepeket. Mindenkinek áldott, békés készülődést kívánok!

A szerző dietetikus.

Megjelent a Magyar7 2019/50. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.