2020. november 19., 15:16

Kapisztrán Szent János és az 1956-os magyar forradalom

Ma Texasban élő barátom, aki Perbetéről indulva, éveken át Prágában és Pozsonyban élve víruskutatóként érkezett meg családjával Dallasba, nemrégiben villámpostámra egy érdekes cikket küldött. Szerzője egy Dallasban élő magyar ciszterci szerzetes, Lelóczky Gyula Donát atya, aki a maroknyi dallasi magyarnak egyfajta lelki támasza. Október 23-án egy kis megemlékezés keretében felidézte az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc eseményeit, miközben megosztotta hallgatóságával az alább olvasható írást.

Kapisztrán Szent János - Hunyadi János
Kapisztrán Szent János - Hunyadi János
Fotó: Archívum

Mintegy harminc évvel ezelőtt, amikor Rómában éltem, egy magyar barátom elvitt az Abruzzo tartományban fekvő hegyi városkába, Capestranoba. A hegytetőn fellegvár uralkodott a vidék felett, a város pedig a hegyoldalban feküdt. Ahogy a várból a városban lefelé mentünk a keskeny, kanyargó utcácskákon, egy nagyobb kőház előtt álltunk meg, amelynek bejárata fölött emléktábla állt, és szinte megkövülten néztem az azon levő dátumra: 1956. október 23.

Kapisztrán szölőház
Kapisztrán Szent János szülőháza Capistranoban
Fotó:  Archívum
Hogy kerül egy olasz városka házának a falára az 56-os Magyar Forradalom kitörésének a dátuma? Aztán barátom felvilágosított, hogy a ház Kapisztrán Szent János szülőhelye; a szent 1456. október 23-án halt meg, és a márványtáblát az ő halála 500 éves évfordulója alkalmából magyarok helyezték a ház falára. Ez az ünnepi esemény azon a napon, talán épp azokban az órákban zajlott le, amikor Budapesten kitört a Magyar Forradalom.

Kapisztrán Szt. János olasz ferences szerzetes volt, mégis élete, tevékenysége, hősiessége annyira összefonódott Magyarország történetével, hogy mi magyarok szinte magyar szentnek tekintjük. Életében Kapisztrán Szt. János sok csodát tett; közbenjárásának volt talán része az 1956-os Magyar Csoda kirobbanásában is? Nézzük meg, ki is volt ez a rendkívüli ember?

Kapisztrán János 1386-ban született. Apja minden valószínűség szerint német származású volt. Fia, János, rendkívüli tehetségekkel volt megáldva, ezért egész fiatalon Perugiába küldték tanulni kora leghíresebb jogi karára. Tanulmányai közel tíz évig tartottak; azok befejezése után Nápolyi László rövidesen kinevezte a nápolyi királyság legfőbb bírósága elnökévé, majd alig 26 éves korában Perugia város kormányzója lett.

Kapisztrán szülőházának belseje
A szülőház belseje
Fotó:  Archívum

Gyors karrierje és ragyogó állása birtokában eljegyzett magának egy nápolyi grófi családból származó leányt, de aztán hamarosan radikális fordulat következett be életében. A Perugia és Malatesta közti háborúban elfogták és börtönbe vetették. Ekkor változott meg a lelke úgy, hogy később a megtérését látta benne. Teljesen szakított a világgal, felbontotta eljegyzését, és belépett a ferences rendbe, mégpedig annak a szigorú ága, az úgynevezett obszervánsok közé.

Az Egyház ezekben az években nehéz időket élt át; ekkor tartott az 1378-ban kezdetét vevő nyugati egyházszakadás. Közel negyven évig két pápája volt az Egyháznak, az egyik Rómában élt, a másik a franciaországi Avignonban. A keresztény világban senki sem tudta, mit is kell hinnie, melyik pápának kell engedelmeskednie. Az egyházszakadásnak csak a konstanzi zsinat vetett véget 1417-ben: a zsinat lemondatta mindkét pápát és egy újat választott V. Márton személyében.

A szakadás következtében lelkileg az Egyház romhalmazzá vált. Ebbe a zűrzavarba egyebek mellett a Sziénai Szent Bernardin és Kapisztrán Szent János által életre hívott vándorprédikátorság hozott megoldást. Itáliában feltűntek a kolduló és prédikáló barátok, Kapisztrán János pedig ezt az életformát északra vitte, az Alpokon túlra. János negyven éven át prédikált, naponta legalább egyszer, s néha három óra hosszat. Ha valahol megjelent, eseményszámba ment. Városok és fejedelmek hívták meg. Prédikációi egy része írásban ránk maradt, amelyekből megtudjuk, hogy a keresztény dogmatika lényeges témáiról beszélt, egyszerű és képekben gazdag stílusban. Csodálatra méltó, hogy vándorprédikátor élete során honnan volt ideje az íráshoz; írásai 19 kötetet töltenek meg. Közben sokat levelezett is; e levelekből hétszáz máig is megmaradt.

Kapisztrán Szt. János
Kapisztrán Szent János buzdít
Fotó:  Archívum
Élete utolsó szakasza és hősies önfeláldozása Magyarországhoz kapcsolja. A magyar rendek először 1452-ben hívták meg Kapisztránt Magyarországra Isten igéjének hirdetése végett. Ekkor, igehirdetése során ismerte fel és kezdte hangoztatni, hogy Magyarország megsegítésén múlik Európa és a kereszténység jövője a török veszedelem miatt. Írt a pápának és a császárnak, hogy késztessék összefogásra a keresztény uralkodókat. Ő maga pedig elindult, hogy személyes jelenlétével lelkesítse a magyarokat a harcra.

1455 májusában lépte át a magyar határt, és július elsején érkezett Győrbe, az országgyűlésre. Itt kapta kézhez a pápa levelét, amelyben megbízza, hogy hirdesse Magyarországon a török elleni hadjáratot. Július végén már egy szövetséges hadsereg tervét küldhette a pápának, amelyet Hunyadi János javasolt. Erre válaszolva, 1456. február 15-én, a pápai követ, Carvajal bíboros Magyarországra érkezett és Buda vára templomában átadta Kapisztrán Jánosnak a pápától küldött keresztet és a megbízást, hogy keresztes háborút hirdessen a törökök ellen. Márciusban Budán országgyűlést hívtak össze, de a rendek csak április folyamán mozdultak meg, amikor híre jött, hogy a szultán Nándorfehérvár felé közeledik. Az ország főurai nem értették az idők jelét, csak Hunyadi és Kapisztrán fogta fel a helyzet súlyosságát. Kapisztrán április 15-én indult el Budáról, hogy országszerte meghirdesse a keresztes hadat. Július közepére hatvanezres sereget gyűjtött össze. Valamennyien János gyújtó szava és hite hatására indultak hadba.

Nándorfehérvár ostroma
A nándorfehérvári csata
Fotó:  MTI

1456 július második felében már folyik Nándorfehérvár várának az ostroma. A harc kimenetele kétséges, hol az egyik fél szorul hátra, hol a másik kénytelen a nagyobb tömeg erejének engedni. A keresztesek önfeláldozása megzavarja a török hadrendet, kénytelenek csoportokra osztódva harcolni. De amikor a szultán pihent seregeket vet a harcba, a törököknek sikerül benyomulniuk a vár külső udvarába. Hunyadi katonái kétszer verik vissza őket, de éjfél körül harmadszor is benyomulnak.

Szilágyi Mihály, a vár kapitánya, már kétségbeesik, előkészületeket tesz a vár kiürítésére. Kapisztrán János ekkor új kereszteseket hoz a várba, és a megerősödött magyar védők újra támadnak: kénbe mártott lángoló rőzsét és venyigét szórnak a törökökre, könnyen gyulladó anyagokat vetnek a sáncokba. A török roham megáll, sőt megfordul, visszahömpölyög. Rövid időn belül elmenekül a várfalak alól az utolsó élő török is. A támadás meghiúsult, de azért Nándorfehérvár még nem szabadult fel; a török sereg nagyobbik része eddig még nem avatkozott be a harcba.

Támadás Nándorfehérvár
A csata
Fotó:  Archívum
Másnap a Száva túlsó oldalán táborozó kereszteseket annyira feltüzelte az esti török támadás sikertelensége, hogy alig lehetett féken tartani őket. Gúnyolni, átkozni kezdik a törököket. Sőt a délután közepe táján Kapisztrán, aki ekkor a szávai táborban tartózkodott, észrevette, hogy a keresztesek át-átszöknek a folyón, és nyilakkal támadják a török lovasságot. Az ekkor már hetvenéves Kapisztrán attól tart, hogy ezzel kockára teszik az előző napi eredményt, ezért hívja őket vissza, integet, kiabál, de hiába. Ekkor maga is csónakba száll és utánuk megy. A keresztesek pedig hozzáfutnak és kérik, vezesse őket harcba. Ekkor már nem lehetett tétovázni, mert csata alakult ki, és most már Kapisztrán buzdítja támadásra a katonákat.

 

Nándorfehérvár Kapisztrán
Kapisztrán Szent János a sereget vezeti
Fotó:  Archívum

Merészsége megszerzi a legnagyobb győzelmet a magyaroknak. A keresztesek legázolják a török hadállás balszárnyát, elfoglalják az ágyútelepeket. Visszaverésükre maga a szultán, Mohamed vezeti testőreit ellenük, de most már Hunyadi is a keresztesek segítségére jön. A törökök háromszor tesznek kísérletet a támadás megállítására, Kapisztrán azonban lángoló arccal siet előre, és amikor óvatosságra intik, így kiált:

Aki fél, meneküljön, én negyven évig vártam és kerestem ezt az alkalmat.”

A szultán maga is harcol, de a keresztesekkel szemben most nem tudnak ellenállni. Elesnek legkedveltebb vezérei, elhull a janicsárok színe-java. Maga a szultán is sebet kap, és katonái félholtan viszik magukkal.

Mikor másnap hírül hozták Kapisztránnak, hogy a török sereg elmenekült, a zsoltár szavaival így kiáltott fel örömében:

Ez az a nap, melyet az Úr adott nekünk, örvendjünk és vigadjunk rajta!”

Amikor a győzelem híre Rómába elérkezett, a pápa örök emlékezetül augusztus 6-ára elrendelte Urunk Színeváltozása ünnepét, és szokássá tette a déli harangszót az egész keresztény világban.

Kapisztrán-csata
Kapisztrán Szent János ábrázolása
Fotó:  Archívum

Sajnos, a csatatéren fekvő holttestek ezrei pestisjárványt idéztek elő a magyar táborban. Az ostrom után három héttel, augusztus 11-én pestisben meghalt a magyar hős, Hunyadi János, és október 23-án az újlaki ferences kolostorban visszaadta lelkét Urának Kapisztrán János is. A győzelem után, az újlaki kolostorban betegen, tudván, hogy nagy barátja és társa, Hunyadi már eltávozott az élők közül, így kesergett:

Miért tagadta meg tőlem Isten azt, hogy érte meghalhassak? Annyiszor voltam háborúban, a hitetlenek között kitéve a halálnak, és megmenekültem, s most tétlenül az ágyban, az ellenség kardcsapása nélkül halok meg!”
Hunyadi János szobra
Hunyadi János szobra a budapesti Hősök terén
Fotó:  Archívum

A pápa 1690-ben avatta szentté Kapisztrán Jánost. 1969 óta a szent ünnepét halála napján, október 23-án üli a Katolikus Egyház. Az olasz ferences szerzetest, Kapisztrán Jánost a magyar nép mindig is hálás szívvel befogadta és magyar hősként, magyar szentként tisztelte.

A nándorfehérvári győzelem mintegy nyolcvan évre elhárította a magyar hazától a török veszedelmet, és lehetővé tette, egyebek mellett, Hunyadi Mátyás dicsőséges uralkodását és a magyar reneszánsz kor kialakulását és virágzását, amelynek csak az 1526-ban a Mohácsnál elszenvedett tragikus vereség vetett véget.

IMÁDSÁG

Mennyei Atyánk,

Az 1956-os Magyar Forradalom évfordulóján imával fordulunk Hozzád a világon élő minden magyar emberért, mindazokért, akik a Kárpát-medencében élnek, és azokért, akik a nagyvilág sok országában szétszórtságban laknak. Tartsd meg egységben ezt a népet. Több mint 1100 éve telepedett le ez a népközösség a Kárpát-medencében, és ezt a letelepedést honfoglalásnak nevezzük. Ahogy mondják, a Kárpát-medence huzatos vidék, népek jöttek keletről, nyugatról, sokan jöttek, sokan eltűntek a történelem süllyesztőjében. A magyarok megmaradtak, de ez a megmaradás nem volt könnyű. Egy honfoglalás nem volt elegendő. A magyar népnek fennállása szinte minden évszázadában újra kellett elfoglalnia a hazáját.

Csakugyan, Szent István király, amikor elhatározta, hogy kereszténnyé teszi országát, új honfoglalást végzett. 1242-ben IV. Béla a tatárjárás után szinte semmiből, újra feltámasztotta az országot. 1456-ban Hunyadi János és Kapisztrán Szt. János Nándorfehérvárnál mentette meg a magyarok földjét. A 16-ik században a végvári vitézek Egernél, Drégely váránál vérükkel foglalták vissza a magyar hazát. A 17-ik században Thököly Imre és kuruc katonái küzdöttek a magyar szabadságért. Az 1700-as években II. Rákóczi Ferenc vezette a nyolc évig tartó szabadságharcot a Habsburg abszolutizmus ellen. 1848-49-ben Kossuth Lajos vitte majdnem győzelemre a magyarok küzdelmét a függetlenségért. 1956-ban a pesti srác, a „csepeli bárók” tették szabaddá két hétre Magyarországot.

A jelenlegi világpolitikai helyzetből úgy tűnik, hogy a magyaroknak a 21-ik században is újra el kell foglalniuk hazájukat. Ma az ellenség nem keletről, hanem nyugatról, Brüsszel felől támad.

Lelóczky Gyula Donát
Lelóczky Gyula Donát ciszterci szerzetes
Fotó:  Archívum
Lelóczky Gyula 1932-ben Győrött született. A családnak 1885-től egy cukrászdája volt és úgy tűnt, hogy Gyula folytatja majd a vállalkozást. 1949-ben azonban az üzletet a kommunisták államosították. Lelóczky Gyula 21 évesen, 1953-ban belépett az illegálisan működő ciszterci rendbe és afféle zugciszterciként folytatta az életét. A rendben vette fel a Donát keresztnevet. Amikor 1956 novemberében leverték a magyar szabadságharcot a rend elöljárója néhány fiatal szerzetest, köztük Lelóczky Gyula Donátot is Nyugat-Európába küldte. Donát testvér Rómában folytatta tanulmányait és 1961-ben Ausztriában szentelték pappá. 2021-ben lesz esedékes a gyémántmiséje. A Nyugatra menekült magyar ciszterciek 1955-ben az USA Texas államában, Dallasban, kolostort alapítottak és 1962-ben gimnáziumot is indítottak. Lelóczky Gyula Donát 1964-ben intett végleg búcsút Rómának és Texasban telepedett le. A dallasi gimnázium tanára lett, de nemcsak tanított, hanem könyvtáros is volt egészen 2011-ig. Jelenleg is Texasban – ahogy mondja: a prérin – él, amely az elmúlt évtizedek során nagyvárossá nőtte ki magát. Levelét, amelyet a szerkesztőnek írt Mikes Kelemen Törökországban papírra vetett soraival zárja: „»Úgy megszerettem Rodostót, hogy el nem feledhetem Zágont.« Dallas számomra Rodostó, Győr számomra Zágon.”

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.