2023. március 12., 09:31

Kanyaró a kanyarban

Az elmúlt hetekben ismételten címlapokra került a hír, hogy felbukkant Pozsonyban a kanyaró. A betegséget az év eleje óta legalább három kisgyermek kapta el. Egy közülük külföldön, ketten idehaza fertőződtek meg. Nálunk 1969-től kapnak kötelezően védőoltást kanyaró ellen a gyermekek, ennek köszönhetően alakult ki a nyájimmunitás. Ez azt jelenti, hogy az oltottak csoportja védi az oltásban még nem részesült kisgyermekeket, illetve azokat, akik más betegség, vagy immungyengeség miatt nem lehetnek oltva. A nyájimmunitás eléréséhez 95 % feletti oltottság szükséges, ilyen esetben járvány nem alakulhat ki. Ez a kedvező helyzet Szlovákiában biztosított volt.

 

kanyaró

Egyesek úgy vélik, a kanyaró és társai a múltban ragadtak, már teljesen felesleges oltani ellenük. Ezzel ellentétben az az igazság, hogy amint felelőtlenül állunk a védőoltások által biztosított kedvező helyzethez, a kanyaró valós közelbe kerül. Vár a kanyarban.

Az oltásellenes hozzáállás következtében Pozsony megyében már a kívánatos 95 % alá csökkent a kanyaró elleni átoltottság. A nagyobb utazási kedv és az oltottak számának csökkenése miatt nem zárható ki a kanyarójárvány kialakulása – állítja Ján Mikas, országos tiszti főorvos. 

Milyen betegség a kanyaró? 

A kanyaró (latinul: morbilli, szlovákul: osýpky) cseppfertőzéssel terjedő vírusbetegség. Forrása a beteg ember. 9-10 napos lappangási idő után láz, köhögés, orr-, garathurut és kötőhártya-gyulladás a kezdeti tünetek. Pár nap múlva a fül mögött és az arcon, majd az egész testen felülről lefelé terjedő kiütések jelennek meg. A kiütések élénkvörösek, majd barnás színre változnak.

A beteg a kiütések megjelenését megelőző és követő 4 napon, összesen 8-10 napig fertőz.

A kanyaró az egyik legragályosabb betegség, a teljesen fogékonyak körében egy beteg akár 18 embert betegíthet meg (míg például egy ebolával fertőzött ember „csak” kettőt). A beteggel egy légtérben tartózkodó fogékony személyek szinte kivétel nélkül megfertőződnek. A kanyaró súlyos betegség, legyengíti az immunrendszert.

A középfül- és tüdőgyulladás mellett az agyvelőgyulladás a legsúlyosabb szövődménye,  amely életre szóló halláskárosodást, vakságot és más idegrendszeri maradványtüneteket okozhat.

A kanyaró megelőzése

Tekintettel arra, hogy a kanyaró rendkívül fertőző betegség, hatékonyan csak védőoltással előzhető meg. A kisdedek oltása kulcsfontosságú. Szlovákiában a gyermekek háromkomponensű vakcinát kapnak, amely egyszerre nyújt védelmet a mumpsz, a rózsahimlő és a kanyaró ellen (MMR vakcina). Az oltási rend 2 adagból áll: 15-18 hónapos korban, majd az 5. életévben. 

A kanyaró kezelése

Hatékony antivirális (vírusellenes) kezelés nem áll rendelkezésre. Szövődmény nélküli esetben tüneti kezelés folyik, láz- és köhögéscsillapítás, sok folyadék fogyasztása, ágynyugalom. Baktérium által okozott szövődményeket antibiotikummal kezeljük. 500 kanyarós betegből átlagosan egyet elveszítünk.

Kanyaró Szlovákiában

1969-ig évente több tízezer kanyarós megbetegedés volt tájainkon, egy részük halálos kimenetelű. A korszerű védőoltási rendszer bevezetését követően, 1991-től a megbetegedések évi néhány esetre csökkentek. 2002 óta főleg behurcolt esetek fordulnak elő, időközönként helyi jellegű járványokat okozva.

A legutóbbi kanyarójárvány 2018–19-ben zajlott Kelet-Szlovákiában, amely 3 külföldről behurcolt esettel kezdődött, végül 318 embert sújtott. A legtöbb beteg az egy év alatti korosztályban volt.

A kanyaró Európában

2022-ben összesen 127 esetet jelentettek az EÚ tagállamaiban. Magyarországhoz és Csehországhoz hasonlóan, tavaly nálunk sem volt kanyarós eset, Lengyelországban azonban 27, Franciaországban 19, Olaszországban 18, Németországban 15. Sokkal rosszabb a helyzet a karnyújtásnyira fekvő Ukrajnában, ahol a nem tökéletes oltási rendszer miatt több tízezer eset fordul elő évente. 

Kanyaró a nagyvilágban

Az Egészségügyi Világszervezet becslései szerint évente 1 millió áldozata van a kanyarónak a fejlődő országokban, ennek a „szomorúan egyszerű” oka az oltóanyag hiánya. Elsősorban a Kongói Demokratikus Köztársaságban terjed sok helyen a betegség, ahol évente több mint 4500 ötévesnél fiatalabb gyerek hal meg kanyaróban.

Mit nem adnának ott a szülők a nálunk ingyenesen járó vakcináért? Felmerül a kérdés: egyesek miért ellenzik, míg mások óhajtják a védőoltást? 

Az MMR-oltást visszautasítók félelme tévhiten alapszik. A vakcinák körüli első világméretű botrány dr. Andrew Wakefield nevéhez köthető. 1998-ban jelentette meg tanulmányát, amelyben kapcsolatot mutatott az MMR-oltás és az autizmus (ismeretlen eredetű kórkép, melynek lényege a kisdedkortól kezdődő viselkedés-, illetve kommunikációs zavar) között.

Wakefield e tanulmányát azóta már ezerszer megcáfolták, káros hatása azonban a mai napig tart. Wakefield érdekelt volt az MMR-vakcina besározásában. Egy olyan ügyvédi irodától kapott támogatást, amely azokat a szülőket képviselte az oltóanyaggal szemben, akiknek a gyermeke autista lett. Hogy miért tette? Dr. Wakefield körülbelül 9 hónappal az MMR-vakcináról szóló hamis tanulmánya előtt szabadalmaztatta a saját MMR-vakcináját. Tehát anyagi érdeke fűződött a korábbi MMR-vakcina megbuktatásához. A vita következtében azonban több országban elmaradtak az MMR-oltások, majd ezt követően például Írországban, Belgiumban, Olaszországban kisebb-nagyobb, általában több száz gyermeket érintő, helyi kanyaró járványok léptek fel, halálesetekkel, komplikációkkal.

A gyermek egészséghez való joga

A gyermekek jogairól szóló nemzetközi egyezmény értelmében a gyermeknek joga van a lehető legjobb egészségi állapotra. Biztosítható ez a védőoltások nélkül? Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főtitkára, így fogalmaz: „A vakcinákkal kapcsolatban keringő téves információk épp olyan fertőzőek és veszélyesek, mint maga a betegség, amely a segítségükkel terjed”.

Félő, hogy a jövőben ártatlan, életkoruk, alapbetegségük, vagy a szülői döntés miatt nem beoltott gyerekek válhatnak a kanyaró és más fertőző betegségek áldozatává.

Zűrzavaros világunkban nagyon fontos a hiteles információk terjesztése és a tudományos bizonyítékokon alapuló gyógyítás. Meg kell védenünk a szülőket az igaz és igaznak tűnő információk áradatában való eltévelyedéstől, gyermekeinket pedig a megelőzhető betegségektől. 

A védőoltás véd. A helytelen döntés viszont ölhet.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2023/10. számában.

 

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.