2023. április 30., 11:34

Idén is érdemes korábban foglalni

A koronavírus utáni időszakban a turizmus újra erőre kapott, de a korábbi kieséseket így sem egyszerű pótolni. Ahogy az elmúlt évben, idén is megéri, ha nem várunk az utolsó pillanatig egy jó ajánlatra.

nyaralas-horvatorszag.jpg
Fotó: TASR

A járványhelyzet után a szabályok feloldása országonként eltért, így ennek hatásai még az elmúlt évben is érezhetők voltak, de idén a szakemberek a korábbi rekordok megdöntését várják. Erre utal az is, hogy az év első negyedében a repülőgépes utazások száma globálisan magasabb volt, mint 2019-ben, amikor még tájainkon nem is hallottunk a koronavírusról.

Ahogy tavaly, idén sem bízhatnak az utasok az utolsó pillanatos ajánlatokban vagyis a last minute kirándulásokban, legalábbis nem olyan mértékben, mint a pandémia előtt. Ennek két oka is van. Egyrészt a turizmust jelentősen érintették a különféle szabályozások, ezért a piaci lehetőségek száma is csökkent, másrészt a viszonylag kisebb kínálatot már hamarabb igyekszenek lefoglalni az utasok.

A kínai szigor enyhülése után a világhatalom óriási számú turistái is útra kelnek, ami ugyancsak élénkítő hatással lesz a turizmusra. Közben a világpiaci trendek a légi közlekedést sem hagyták nyomok nélkül, az üzemanyag ára jelentősen emelkedett, így azok jártak jól, akik már korábban foglalták le a repülőjegyeiket, mert az elmúlt hónapokban általános drágulásról szóltak a hírek. Másrészt a szállások sem lettek olcsóbbak, hiszen a kiadási tételek, akár az energiaárak vagy a munkabérek miatt emelkedtek, ezen a téren csupán az nyújthat kompenzációt, hogy tavalyi évhez képest a kínálat is bővült, még ha - ahogy fentebb írtunk - nincs is olyan szinten mint a válságos időszak előtt.

A hazai utasok, ahogy az európai trendek is mutatják, már korábban lefoglalták a nyári utazásukat, a magas inflációval is számolva, ami miatt akár néhány hónap alatt is jelentősen növekedhetnek az árak.

Természetesen gazdasági okok miatt erre sincs mindenkinek lehetősége, de nyilvánvaló, hogy a korábbi foglalások miatt is jóval kevesebb "költséghatékony" ajánlatot kínálnak majd a szállodák és az utazási irodák a nyáron. Ezt viszont már tavaly is tapasztalhattuk, azt viszont még nem, hogy milyen hatással vannak a legnépszerűbb turisztikai úticél, Horvátország nyári szezonjára a schengeni csatlakozás, az euró bevezetése. 

Azt viszont látni kell, a jelenlegi adatok is erre utalnak, hogy inkább a középosztály foglal, mert megfelelő anyagi tartalékkal rendelkezik a korábbi kifizetésre. A kedvenc utazási célok nem változtak, a szlovákiai utazók továbbra is elsősorban Európában kirándulnak, de Egyiptom és Tunézia is népszerű.

A schengeni csatlakozás megkönnyíti majd a bejutást az országba, az euró bevezetése pedig átváltás nélküli fizetést tesz lehetővé számunkra, de ahogy azt közel másfél évtizede mi is átéltük, a horvátok is elszenvedték ennek kárát. A pénznem váltása ugyanis drágulást hozott, amely ellen a kormányzat ugyan igyekezett harcolni, de nem túl eredményesen.

Ezért aztán 10-20 százalékos áremelkedéssel érdemes számolni, de ennél nagyobb dráguláson sem lehet meglepődni.

Ennek ellenére továbbra is népszerű marad Horvátország, de például Törökország is, amely az egyre magasabb szolgáltatási igényeket ár-érték arányban a legjobban tudja kielégíteni. 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.