2024. augusztus 6., 16:02

Hova tegyük négylábú barátunkat a nyaralás során?

Az egyik hazai kutyahotelben megkötözve tették ketrecbe a kutyát, és ott tartották, amíg a gazdája szabadságon volt. Fontos, hogy a nyári szabadság idejére felelősen oldjuk meg házi kedvencünk gondozásának kérdését.

kutyák
A kutyánknak az a legjobb, ha magunkkal visszük a nyaralásra
Fotó: Pexels

A parasztok nem nyaralnak mondattal adta vissza egy korábbi interjúalanyom azt, hogy a kisebb haszonállattartók nem járnak nyári szabadságra, egészen addig, amíg szintet nem lépnek, és fel nem veszik az első alkalmazottukat. Már néhány száz baromfi vagy néhány sertés etetése sem az a kategória, amit könnyedén lehet delegálni a szomszédnak, nem is beszélve a tejelő állatokról. Míg a fejés ismerete korábban általános volt, ma már szakértelmet kívánó tevékenységként tekintünk rá.

Akik viszont csak egy-két díszállatot tartanak, vagy kedvtelési célból tartanak háziállatot, azoknak a nyári szabadság idejére meg kell oldaniuk kedvenceik ellátását. Egyes rovarok, a hüllők és a kétéltűek tovább kibírják táplálék nélkül, egy madárpóknak, teknősnek vagy kígyónak semmi baja nem lesz, ha nem kap enni, amíg mi Törökországban vagyunk.

Az akváriumi halak, díszmadarak és rágcsálók számára ma már elérhetők önetetők és -itatók, bár érdemes megkérnünk valakit, hogy legalább a gép működésére nézzen rá, ha ugyanis beakadnak, akkor elképzelhető, hogy kedvenc tengerimalacunk már oszlásnak indult állapotban fogad bennünket hazatéréskor.

A cicák és a kutyák esetében, ahol a tápláláson túl az állatok mozgásigényét is kezelni kell, voltaképpen három lehetőségből választhatunk: vagy magunkkal visszük kedvencünket, vagy otthon hagyjuk, és megkérünk valakit, hogy ott gondozza. Ha pedig ezek közül egyik sem lehetséges, akkor vihetjük cica- vagy kutyahotelbe is. Mindegyik megoldásnak vannak előnyei és buktatói is.

cica
Fotó:  unsplash.com

A szállodák és apartmanok nem mindegyike fogad szívesen háziállatot, attól tartva, hogy azok megrongálják a berendezést, vagy csak simán minden szőrös lesz utánuk, ami extra takarítási költséggel jár, ami, ha az ember nem maga csinálja, a turistaszezonban alapszinten is aranyáron van. A legnagyobb szálláskereső oldalakon azonban rá lehet szűrni erre az opcióra is.  Foglalás előtt mindenképpen tájékozódjunk a szálláshely állatokkal kapcsolatos irányelveiről.

Szerencsére egyre több szálláshely és turisztikai célpont fogadja szívesen a háziállatokat, sőt, vannak kimondottan állattartókra fókuszálú utazási ügynökségek is, így kedvencünket is magunkkal vihetjük a nyaralásra. Ez különösen előnyös lehet azoknak az állatoknak, amelyek erősen kötődnek gazdáikhoz, és szorongást élhetnek át a különválás miatt. A kedvencünk nem marad egyedül, így elkerülhető a szeparációs szorongás, lehetőségünk van folyamatosan felügyelni és gondozni őt, mint otthon, valamint a közös élmények és kalandok gazdagíthatják a kapcsolatunkat.

Ha ezt a lehetőséget választjuk, jó ha szem előtt tartjuk: ugyan lehet, hogy sikerült a város egyetlen kutyabarát szállodájában szobát foglalnunk, de bizonyos turisztikai programok, múzeumok, éttermek nem elérhetők háziállatokkal, így lehetőségeink mindenképp korlátozottak lesznek. Logisztikai kihívások is adódhatnak, például szállítás, etetés és sétáltatás megszervezése.

Ha a nyaralás során nem tudjuk magunkkal vinni kedvencünket, az otthon hagyás lehet a legkevésbé stresszes megoldás számára. Sok kutya és macska jobban érzi magát ismerős környezetében, ahol megszokott rutinját követheti. Az állat saját környezetében marad, amely csökkenti a stresszt – eleve sok állat nem szereti a hosszú autózást –, nem kell alkalmazkodnia új helyszínhez és körülményekhez, és megtarthatja megszokott napirendjét.

Azonban megbízható gondozót kell találni, aki rendszeresen meglátogatja és gondoskodik róla. Ha az állat szociális, magányos lehet gazdája távollétében, és sürgős helyzetekben nehezebb lehet azonnal segítséget nyújtani.

Így tehát ez csak akkor járható út számunkra, ha meg tudunk kérni egy családtagot, barátot vagy megbízható állatgondozót, hogy látogassa és gondozza kedvencünket. Hagyjunk részletes utasításokat a gondozónak, beleértve a táplálkozást, sétáltatást és bármilyen gyógyszerezést, valamint rendszeresen ellenőrizzük kedvencünk állapotát videóhíváson, vagy a biztonsági rendszerünk kameráin keresztül. Nyugat-Európában cégek kínálnak ilyen szolgáltatásokat, Szlovákiában ez még nem honosodott meg, így az emberek általában a szomszédot szokták megkérni erre.

Az állathotelek egyre népszerűbbek, mivel professzionális gondozást nyújtanak házi kedvenceink számára  távollétünk alatt. Azonban a megfelelő állathotel kiválasztása körültekintő hozzáállást igényel.

Az állathotelek előnyei közé tartozik, hogy a szakértői felügyelet és a gondozás biztosított,  van lehetőség szociális interakció  más állatokkal;  némelyek kínálnak speciális szolgáltatások, például tréning vagy egészségügyi ellátás.

Azonban, amellett, hogy ez a megoldás költségesebb, mint a többi, az állatok számára stresszes lehet az új környezet és az idegenek emberek és állatok jelenléte.

A megfelelő állathotel megtalálása időigényes feladat. Érdemes több állathotelbe ellátogatni, hogy személyesen is meggyőződhessünk a körülményekről, kérdezzünk rá az alkalmazottak képzettségére, a szállások tisztaságára és az állatokkal való bánásmódra, valamint ellenőrizzük, hogy milyen szintű állatorvosi ellátás biztosított vészhelyzet esetén. Kizáró okok lehetnek a rossz higiéniás körülmények, a megbízhatatlan vagy képzetlen személyzet, a hiányzó vagy nem megfelelő állatorvosi ellátás, és a negatív visszajelzések más gazdiktól.

kutya
Fotó:  unsplash.com

Az Állati Ombudsman nevű állatjóléti szervezet is felhívta a figyelmet nemrégiben közzétett sajtóhírében, hogy Szlovákiában túl könnyű kutyahotelt nyitni, így a könnyű pénz reményében sokan választják ezt a megoldást, miközben egyáltalán nem szeretik az állatokat.

Nyáron sok gazdi számára okoz gondot házi kedvenceik elhelyezése, a turistaszezonban pedig nemcsak a görögországi szállodák, hanem a hazai kutyahotelek is zsúfoltak, így az ember örül, ha valahol helyet talál a kutyájának, és figyelmen kívül hagyja a körülményeket.

Az Állati Ombudsman megjegyzi, állathotelt nyitni Szlovákiában viszonylag egyszerű, elég kivenni hozzá a megfelelő vállalkozást, és eleget tenni a Közegészségügyi Hivatal követelményeinek. Ezeket az intézményeket hatóságilag nem ellenőrzik, csak ha bejelentés érkezik. A szervezet találkozott már olyan esetekkel is, amikor egy kutya elvesztette a fél szemét az állathotelbeli tartózkodás idején. Az is előfordult, hogy egy kutyát megkötözött végtagokkal tartottak ketrecben.

Azt javasolják, mielőtt állathotelt választunk, mindenképp ellenőrizzük néhány alapvető dolgot.

Szakmai kompetencia, engedélyek és bizonyítványok

Ellenőrizze, hogy a tulajdonos és az alkalmazottak rendelkeznek-e tapasztalattal az állatokról való gondoskodás terén, vagy rendelkeznek-e kinológiai végzettséggel. A gondozó szakszerűtlen bánásmódja káros következményekkel járhat a kutya egészségére és lelkivilágára nézve. Fontos, hogy az alkalmazottak tudják, hogyan kell reagálni vészhelyzet vagy egészségi probléma esetén.

Tapasztalat és referenciák

Érdemes megnézni más állattartók tapasztalatait és referenciáit. Keressen véleményeket az interneten, és kérjen ajánlásokat ismerőseitől. Manapság a közösségi médiában könnyen lehet információkat találni az intézményekről a megfelelő fórumokban.

Személyzet, létesítmény kapacitás, környezet és felszerelés

Célszerű a létesítmény látogatásakor ellenőrizni és feljegyezni, hogy adott számú kutyáról hány alkalmazott gondoskodik. Egy ember biztosan nem tud teljes körű ellátást nyújtani, és idejét például 20 kutyának szentelni. Lehetőség szerint keresse fel személyesen a szállodát. Ellenőrizze, hogy a környezet tiszta, biztonságos és állatbarát-e. Biztonságos kerítés, tiszta és kényelmes szállás, valamint elegendő hely a játékhoz alapvető követelmény. Nagy pozitívum, ha a hotel tulajdonosa érdeklődik a kutyával kapcsolatos további információk iránt (allergia, szokások, fóbiák...).

Táplálkozás és egészségügy

Tudja meg, milyen ételeket biztosít a szálloda az állatok számára. Egyes szállodák speciális étrendet kínálnak az állat igényei szerint, vagy lehetővé teszik, hogy saját ételt hozzanak magukkal. Győződjön meg arról is, hogy kedvence szükség esetén hozzáférhet az állatorvosi ellátáshoz. Biztosított-e a helyiségek rendszeres fertőtlenítése és takarítása.

Bármelyik megoldást is választjuk, a legfontosabb, hogy kedvencünk biztonságban és jól érezze magát a nyári szabadságunk alatt. Az alapos tervezés és előkészítés segít abban, hogy mind a gazdik, mind négylábú kedvenceik gondtalanul élvezhessék a pihenést.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.