Horribilis szállásárak, reménykedő vendéglátósok - Budapest a BL-fináléra készül
Nem egész két hét múlva az egyik legrangosabb sportesemény kerül megrendezésre Budapesten. Május 30-án a Puskás Aréna ad otthont a Bajnokok Ligája fináléjának, melyen a Paris Saint-Germain és az Arsenal csap össze. A jegyeket pillanatok alatt elkapkodták, a szállodák a horribilis árak ellenére az utolsó helyig megteltek. De milyen hatással lehet a főváros gazdaságára a közelgő BL-döntő?
Azzal valószínűleg nem árulok el túl nagy titkot, hogy ez az esemény nem a szegényebb társadalmi rétegnek, de talán még nem is a középosztálynak szól.
Az érdeklődőket az első sokk a jegyárak nyilvánosságra hozatalakor érte, az utazási irodák ugyanis a kezdetekben több mint 4000 ezer euróért kínálták a jegyeket, amely az idő előrehaladtával tovább emelkedett.
Az UEFA hivatalos oldalán ugyan olcsóban árulták a belépőket, ezekhez azonban szinte lehetetlen volt hozzájutni, 1:10 000-hez volt az esélye, hogy valaki jegyet vásárolhasson. Ha még valakinek sikerült is belépőt vásárolnia, a következő sokkot a szállásárak jelentették. Hiába magasabbak a franciaországi és nagy britanniai fizetések, a PSG és az Arsenal szurkolóinak is mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk, ha két éjszakát el szeretnének tölteni valamelyik fővárosi szállodában.
Az egyes opcióknak a Bookingon keresztül néztünk utána, ilyen árakra azonban a legvadabb álmainkban sem számítottunk. A város egyik legjobban értékelt szállodája, a Silver Crown Hotel két fő részére két éjszakára több mint 4000 euróért kínál szállás, csak összehasonlításképp, egy héttel korábban még 534 euróért foglalható itt szállás.
A jéghegy csúcsa a Budán található Buda Hill Charm Suite, ahol két fő részére, két éjszakára akciós áron akár már 9654 euróért is foglalhatunk szállást. De az apartmanok és a hostelek árai is elszaladtak, a belvárosban két éjszakára nem találunk egy millió forint (2776 euró) alatt apartmant, illetve a legolcsóbb hostelért is több mint 100 ezer forintot (277 euró) kérnek el. De ezek csak legolcsóbb lehetőségek, az I. kerületben egy háromszobás lakásért akár 3,6 millió forintot is elkérhetnek (9994 euró). Hasonlóan magas árakat a Sziget Fesztivál alatt tapasztalhatunk, a BL-döntő viszont még azon is túltesz.
A tehetősebb külföldi szurkolóknak persze nem okoz gondot kifizetni ilyen összegeket, az átlagszurkolók azonban kétszer is meggondolják, hogy több ezer eurót kifizessenek szállásra, a jeggyel és a szállás együtt ugyanis a költségek már egy kisebb autó árának felelnek meg. Nem csupán a szállás-, de a repülőjegyárak is elszálltak.
A London-Budapest járat ára meredeken emelkedik, azonban még így is szinte alig lehet találni szabad helyeket. Nem is csoda, több mint 20 000 angol szurkolót várnak a magyar fővárosba, akiknek többsége repülővel érkezik a brit fővárosból.
A Budapest-London oda-vissza jegyek árai szempillantás alatt közel 1400 euróra emelkedtek, de a legolcsóbb közvetlen járat is több mint 1000 euróba kerül. Aki spórolni szeretne az utazáson, jobb, ha felkészül egy hosszú útra, a 42 órás oda-vissza buszút már 308 euróért elérhető, bár ez nem a legkényelmesebb opció.
Budapest gazdaságának mindenestre jót tesz a BL-döntő, a szállásadók mellett az idegenforgalmi szektor többi résztvevője is dörzsölheti a tenyerét. A május végi hétvégére ellepik a várost az angol és francia turisták, de várhatóan a környező országokból (Szlovákia, Ausztria) is rengeteg érkeznek.
Számos étterem, kocsma, kávézó bővített kapacitással, meghosszabbított nyitvatartással és különböző programokkal készül az eseményre, az egész városban a labdarúgásról fog szólni május utolsó hétvégéje.
Számos étterem- és kocsmatulajdonos a forgalom visszaeséséről panaszkodik, a finálé azonban most egy remek alkalom lesz, hogy visszahozzák a kieséseiket. Budapest futballázban ég, a város történelmének egyik legrangosabb sporteseménye a presztízs mellett az idegenforgalomra is pozitív hatással lehet.