2020. október 9., 09:24

Honda e Advance +: Csúcstechnika, de kis hatótávolság

Nem sokkal ezt az autót megelőzően egy ugyanilyen nagyságrendű elektromobil járt nálam: a Renault Zoe. Jóval nagyobb kapacitású aksival, és majd’ kétszer akkora hatótávolsággal, amekkorával a Honda dicsekedhet. Ja, és a kategóriabeli azonosság ellenére 167 literrel tágasabb kofferrel.  S most jön a csavar: a francia modell árlistáján ugyanakkor 2500-3000-zal kisebb számok szerepeltek.

Honda-e Advance
Galéria
+28 kép a galériában
Fotó: Vas Gyula

Erre a látszólagos logikátlanságra és aránytalanságra azonban fokozatosan magyarázatot kaptam a Honda e-vel együtt eltöltött hét során.

Alaktan

Az autó borsos árának első tétele vitathatatlanul a külalakjában rejlik. Bár a Honda tagadja, hogy retromobilról van szó, számos ilyen stíluselemet vonultat fel. Például az elöl-hátul kör alakú lámpákat, amelyeknek köszönhetően néha nem lehet tudni, hogy a verda éppen jön-e vagy megy – pláne hogy e lámpák közötti dísztelen felületek is tulajdonképpen egyformák.

Honda-e Advance
Fotó:  Vas Gyula

Egy szó mint száz: egyértelműen a VW Beetle vagy a MINI Cooper formatervezői filozófiájáról van szó, ami itt ugyanúgy beépült az árba, mint azoknál. Persze azért 21. századi látványelemeket is találunk, pl. a visszapillantó tükröket helyettesítő kamerákat.

Honda-e Advance
Fotó:  Vas Gyula

A minimalizált fazont pedig kellően feldobja a kéttónusú fényezés, vagy – ajtónyitás után – a prémiumhatású, keret nélküli ablakok. A hátsó ajtó kilincsét pedig itt is a karosszériaoszlopba süllyesztették, kezelésük azonban kissé nehézkes. Vitatni lehetne még a töltőcsatlakozók fedelének péklapátnyi méretét is az aprócska motorháztetőn; szerintem kisebb kiadásban jobban mutatna.

A beltérben…

…már első körbekandításra újabb magyarázatát találjuk a 38 ezer eurós árnak. Ebben az aprócska autóban ugyanis nem kevesebb, mint 6 (!!!) monitor vesz körül bennünket!

Honda-e Advance
Fotó:  Vas Gyula

Ezek közül 3 a hagyományos visszapillantó tükröket pótolja (igen, a belsőt is), egy további a vezető előtti digitális műszerfal, a két legnagyobb (à 12,3 hüvelyk) pedig – hm – elsősorban azt hivatott elhitetni velünk, hogy egy Mercedes nagylimuzint vezetünk. Magyarán: ezekből egy is bőven elég lett volna, az is szerényebb méretben. Már csak energiatakarékosság szempontjából is. Nem is beszélve arról, hogy a jobb oldali nagyképernyő menüjét kizárólag az anyósülésen helyet foglaló utas kezelheti biztonságosan. A sofőr számára – vezetés közben, egy minimális odafigyelést is feltételezve – ez egyszerűen életveszélyes.  Viszont ismerjük el: rettentő hi-tech benyomást kelt az egész, ráadásul piszok jól mutatnak a nagyképernyők alap-háttereként szolgáló erdőrészletek.

Honda-e Advance
Fotó:  Vas Gyula

És ergonómia ide, túlméretezettség amoda, alighanem ez volt itt a fő cél. Egyben újabb kábé másfél ezer euró helyét is megtaláltuk az árból… Az egyéb dolgok közül pedig elsősorban a Honda Sensing nevű komplex biztonsági rendszert emelhetjük ki (kétfunkciós/követésitávolság-tartó tempomat, sávtartó automatika, gyalogosok és kerékpárosok érzékelése, a keresztirányú forgalom figyelése, táblafelismerés, ráfutásgátlás), de említést érdemel például a HDMI-csatlakozó, vagy az 1500 wattig (!) terhelhető 230 V-os konnektor is.

Honda-e Advance
Fotó:  Vas Gyula

Ami pedig az életteret illeti, az utasoké nagyjából a kategória átlaga. A koffer viszont jóval kisebb ennél, mivel a motor és az akkutelep egyaránt hátul kapott helyet.

Az országúton

A sok dicséret és egzotikum után ebben a fejezetben kell szólnunk az elektromos Honda legnagyobb hendikepjéről. Ez pedig egyértelműen az aksi kapacitása és az ebből eredő szerény hatótávolság. A 200 kilométer ugyanis ma már a kiskompakt villanyautók kategóriájában sem konkurenciaképes, lásd: Peugeot E-208 – 340 km, Opel Corsa-E – 337 km, Renault Zoe – 386 km.  És ezt bizony akárhány kamerával-monitorral vagy bármily extra fazonnal sem lehet jóváírni.

Honda-e Advance
Fotó:  Vas Gyula

Viszont szerencsére itt is szólhatunk néhány pozitív dologról. Például a csaknem komplett hajtáslánc hátratelepítéséből adódó elképesztően kis fordulókörről (4,3 m!), aminek köszönhetően akár az utcán is egy nekifutással, ipszilonozás nélkül megfordulhatunk. Ugyanebből a koncepcióból ered a tengelyek közötti ideális, 50:50%-os súlyeloszlás is. Ami pedig a tükröket helyettesítő monitorokat illeti, szokni kell őket, mert egy tükör képe kétségtelenül reálisabb.

Honda-e Advance
Fotó:  Vas Gyula

Cserébe szürkületkor, illetve teljes sötétben jobb képet adnak, mivel fényerejük adaptív. A realitásérzet hiányát pedig több látószögű képpel pótolják, beleértbe a 360 fokosat is.

Honda-e Advance
Fotó:  Vas Gyula

A legvégére pedig annyit, amennyi minden elektromobilról elmondható: elképesztő állórajt, lenyűgöző gyorsulás kb. 60 km/órás sebességig. A Hondáról pedig különösképpen, mert egyrészt hátsó hajtásának köszönhetően ilyenkor jobban beleharap az aszfaltba, másrészt villanymotorja – az aksival ellentétben – a legerősebbek közé tartozik a kategóriában…

ADATLAP
Akkumulátor (bruttó): 35,5 kWh
Teljesítmény: 113 kW (154 LE)
Nyomaték: 315 Nm
Gyorsulás 0–100 km/óra: 9,5 s
Végsebesség: 140 km/óra
Hatótávolság (WLTP-szabvány): 210 km
Hatótávolság (tesztadat): 195 km
Fogyasztás (gyári adat): 17,8 kWh/100 km
Fogyasztás (tesztadat): 17,4 kWh/100 km
Töltési idő:
* 230 V/10A háztartási áram, 0→100%: 18 óra 50 perc
* 7,4 kW/32A fali töltőboksz, 0→100%: 4 óra 6 perc
* Egyenáramú gyorstöltő, 0→80%: 30 perc
H/Sz/M: 3894x1752x1512 mm
Csomagtér: 171–861 l
Menetkész tömeg: 1617 kg
Ár: 37 990 €
Az alapmodell ára: 34 990 €
Honda-e Advance
Galéria
+28 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.