Folyami Harcsavadász: Mindenki szeretné megfogni élete halát
Amióta viza mutatóba sem akad vizeinkben, a legnagyobb halunk megtisztelő címet a harcsa örökölte meg. Amikor egy horgász, gyermekien csillogó szemmel arról beszél, hogy szeretné megfogni élete halát, általában egy kétméteres harcsa úszik el a szeme előtt.

A kondorosi Petrovszki Róbert, vagy, ahogy a horgász szubkultúrában ismerik, a Folyami Harcsavadász, a YouTube-csatornáján folytatott edukációs tevékenységgel, és kézzel készített eszközeivel egyaránt hozzájárul, hogy mindenki megfoghassa élete harcsáját, ha tudja. Nagyhalaink ugyanis egyre ravaszabbá váltak az idők során, ahhoz, hogy horogra akadjanak, egyre több időt és energiát kell befektetni. Az interjúból megtudhatja:
- Miért vadászként identifikálja magát a halász?
- Hogyan hatott a covid a horgászatra?
- Hogyan változott a harcsahalászat/horgászat az idők során?
- Mennyiért kezdheti el ez a passziót?
- Miért jobb az üvegbot a harcsahorgászatra?
- Miből készül a kuttyogófa?
- Hogyan kell használni a kuttyogófát?
- Milyen kések kerülnek ki Róbert műhelyéből?
- Milyen a jó bushcraft kés?
Az ember személyes identitása szempontjából nagyon fontos, hogyan határozza meg önmagát. Te harcsavadászként azonosítod magad. A laikus közönség úgy gondolhatná, hogy a harcsát halásszák vagy horgásszák. Te miért vadászod?
Folyami Harcsavadász vagyok, mivel csak folyóvízen vadászok rájuk. A harcsa nagyon változatosan táplálkozik, és mindig máshol, bár ez inkább a kisebb, 20 kilogramm alatti példányokra jellemző, a nagyobbakra nem feltétlenül. A harcsa megfogásának nagyobb része a keresésből áll. Figyelni kell, megfigyelni, lesni, követni, ezek pedig a vadászat jellemzői.
Egyébként másra is horgászol, vagy csak harcsára?
Gyermekkoromtól fogva horgászok. Mindenre horgászok, pontyozok, keszegezek, márnázok, egy időben busáztam. A harcsatilalmi időszakban süllőre horgászom, letett bottal vagy mártogatva. Az utóbbi néhány évben álltam rá a harcsahorgászatra, ez lett a fő profilom.
Miért olyan különleges a harcsahorgászat? Azért mert ez a legnagyobb halunk?
A harcsák évről évre ravaszabbak, ezt minden sporthorgász tapasztalja. Ez az őt körüllengő misztikum is nagyon vonzóvá teszi. De persze, nem akarok álszerény lenni, minden sporthorgász azért kezd harcsázni, hogy megfogja élete halát, én is azért kezdtem. Amióta a viza kihalt Magyarországról, és gyakorlatilag Európából is, azóta ez a legnagyobb és legerősebb halunk, nála nagyobb préda nincs.
Milyen technikákat alkalmazol a harcsahorgászat során?
Gyakorlatilag az összes létező technikát alkalmazom. Akik követik a YouTube-csatornámat, azok tudhatják, hogy legnagyobb „fegyverem” a lakóhajó. Van egy ilyen filmem is, a Harcsázás lakóhajóval című, amely bemutatja az ebben rejlő lehetőségeket. Lakóhajón huszonnégy órán keresztül, folyamatosan tudom űzni a harcsákat. A lakóhajó biztosítja annak lehetőségét, hogy éjszaka, letett bottal, fenéken és felszínen is tudjak horgászni rá. Viszont nagyobb durrogásokon vagy zabálásokon csurogva is tudok pergetni éjszaka, és úgy dobálni rájuk; de akár nappal is, fenéken, gumihallal. Nappal pedig lehet vertikálozni és kuttyogni. Így soha nem horgászok azonos helyen. Minden nap haladok valamennyit, éjszaka pedig kikötök egy már bevált helyen, vagy olyan helyen, amelyről remélem, hogy be fog válni. A nap huszonnégy órájában, az összes létező technikával tudok rájuk vadászni.
Ha holnap el szeretném kezdeni a harcsahorgászatot, milyen eszközök szükségesek hozzá?
Nagyon sokan úgy kezdik, hogy elhatározzák, harcsázni szeretnének, és mindjárt „dollármilliókat” költenek a felszerelésre. A legfontosabb szabály, hogy erős felszerelés legyen. A horgászat a szerencséről is szól. Van olyan ember, aki tíz évig fog várni egy kétméteres harcsára, de olyan is van, aki kimegy elsőre, bedobja és megfogja. A harcsázásban az a legszebb, hogy bármikor megfoghatunk egy szép példányt. Így a felszerelésünknek, a botnak, az orsónak, a zsinórnak, a horognak mindenkor olyan állapotban kell lenni, hogy azzal meg tudjuk fogni a nagyhalat. Nem azt mondom, hogy a legdrágábbat kell megvenni mindenből, az olcsóbb árkategóriában is elérhetők jó dolgok.
De még mielőtt kimennénk, otthon, szárazon érdemes elvégezni egy „súlyemelő tesztet”, ásványvizes palackokkal, téglával, bármivel. Ha az adott bottal, zsinórral, horoggal fel tudunk emelni 6-7 kilót, akkor az harcsára is jó lesz. Vannak, akik azt javasolják, tíz kilóval teszteljük, ezt én már túl drasztikusnak tartom.
Arra most nem akarok külön kitérni, hogy letett botos horgászatnál, kuttyogásnál, vertikálozásnál mit érdemes beszerezni, mert elvesznénk a részletekben, de fontos, hogy jó minőségű cuccal menjünk ki. Ha a fárasztásnál eltörik a horog, és elmegy életünk hala, azt nagyon soká bánni fogjuk.
Nagyságrendileg mennyibe kerül egy „alapkészlet” megvásárlása?
Ez attól is függ, mennyire akar változatosan horgászni az ember. Ha valaki parti horgász, és csak letett bottal akar horgászni, én azt mondom, páros botot, orsóval, zsinórral, horoggal, súlyokkal, meg egy alap horgászládát, amiben már van minden, ki lehet hozni kétszázezer forintból. Persze, biztosan lesznek, akik majd idekommentelik, hogy ki lehet hozni 100 ezer forintból is. Megint mások azt, hogy ez hülyeség, csak 500 ezerből lehet kihozni. Minden ember más, mindenkinek mások az igényei és a lehetőségei.
Üvegbotok is szerepelnek a portfóliódban. Ezeket te gyártod, vagy csak forgalmazod?
Csak forgalmazom.
Az üvegbot látszólag kiment a divatból, miért javaslod mégis ezt az eszközt harcsahorgászathoz?
Szerencsére nem követem a divatot. Az üvegbotokat azért kedveltem meg, mert lágy a spicce, minden kapást jelez. Egyébként pedig bivalyerős botok, de rugalmasak, elnyelik a hal erejét. Bedobásnál is jól érvényesül az ostorszerű rugalmassága. Ha megkérdezel más sporthorgászt, vagy olyan, tematikus tévécsatornákon látható „gyári” sporthorgászokat, akiket egy-egy gyártó szponzorál, valószínűleg nem azt fogják mondani, hogy az üvegbot a legjobb, hanem az ő gyári márkájuk, amelyik fizet nekik. Ennek ellenére a mai napig sokan harcsáznak a régi, Germina üvegbotokkal, amelyek tökéletesek ehhez a műfajhoz.
Gyűjtöd is az üvegbotokat?
Mi szól az üvegbot mellett a mindennapi használatban?
A szénszálas botnak üreges a belseje. Nagyon komoly, 100-200 ezer forintos botokkal is megtörtént, hogy ez ember teszi-veszi őket, véletlenül rálép a csónakban, vagy rátesz valamit. Elég egy icipici apró repedés. A fárasztásnál majd ott fog eltörni. Az üvegbottal ez nem történhet meg, azt csak úgy lehet eltörni, ha ráütsz kalapáccsal. Az üvegbot ellenzői arra szoktak hivatkozni, hogy nehéz, a szénszálasak sokkal könnyebbek. De hát nem annyira nehéz ez, hogy leszakadjön tőle a kezünk, elvégre férfiak vagyunk. Szénszálas botot csak éjszakai pergetéshez használok.
Ha a harcsahorgászatot történetiségében próbáljuk szemlélni, hogyan változott az idők során?
Ezzel párhuzamosan érezni, hogy évről évre nehezebb harcsát fogni. A harcsák is egyre okosabbak, rafináltabbak. A ravasz harcsák már annyi szerelékkel, csalival, horoggal találkoztak, hogy nagyon óvatossá váltak. Korábban, amikor csorogtál, vertikáloztál, kuttyogtál, száz harcsából hetven-nyolcvan feljött, megnézte a radart, aztán továbbállt, 20-30 rákapott, aztán vagy megfogtad, vagy elment. Napjainkban 90-95 már inkább ott hagyja. Van, hogy követi métereken keresztül, de inkább otthagyja, mert gyanús neki.
Beszéljünk magáról a kuttyogásról. Kuttyogófák is készülnek műhelyedben. A magyar nyelv többféle kifejezéssel is illeti ezt a tevékenységet. El tudjuk dönteni, melyik a helyes?
Ez leginkább nyelvjárásfüggő. Az egyik kisfilmemben végeztem egy történelmi kutatást. Hívták ezeket az eszközöket bugyogtatónak, butykálónak, buttyogtatónak, kuttyogónak, kuttyogtatónak, plumbénak. Rengeteg megnevezéssel illették, ezek egy része máig fennmaradt. Lehet, hogy ma is másként nevezi egy dunai horgász meg egy tiszai.
Mióta használják a kuttyogófát?
Történelmi források szerint a bugyogtató volt a kuttyogófához hasonló eszköz, csak egy kerek valami volt, amelynek szélesebb és laposabb volt az alja. A halászok ezzel ütötték a jeget, és úgy hajtották a hálóba a halakat. Ebből fejlődött ki később a kuttyogófa, amivel a halászok, úgymond, felütötték a fenéken harcsákat. Arról is vannak leírások, hogy kézben tartott madzaggal, nagy horogra békát akasztva csorogtak le a vízen, és közben ütötték a vizet ezzel az eszközzel. Ebből a kezdetleges eszközből alakult ki a kuttyogófa. Ma a kuttyogófa már több formában létezik, magam is több formában készítem, mert minden embernek más áll a kezére. A fej szöge azonban a formától függetlenül mindegyiknél ugyanaz, ugyanis nem mindegy, hogy a kuttyogófa feje hogyan éri a vizet, ez adja ki ugyanis ezt a jellegzetes, pukkanó hangot. A fej szöge és mérete határozza meg az eszköz hangját. Amikor a kuttyogófa becsapódik a vízbe, és hirtelen kihúzzuk hátrafelé, egy légtölcsér keletkezik, majd szétpukkan.
Mennyi ideig tart elsajátítani a kuttyogó használatát?
Legalább 12-24 óra gyakorlásra van szükség.
Hol és hogyan gyakoroljunk?
A legjobb pedig az, ha egyenesen abban a csónakban ülve gyakoroljuk, amit használni fogunk, mert az ülés magassága is fontos. Nagyon fontos, hogy nem kell nagy erővel a vízbe csapni. A kezdőknél látom, hogy akkora erővel csapnak a vízbe, hogy azzal akár hajtani is lehetne a csónakot. Nem az erőn, inkább a technikán múlik.
A kuttyogófa valami olyasmi a horgászatban, mint a bőgőkürt a vadászatban? Hogyan hat ez a harcsákra?
Ezt a kérdést is sokat kutattam, igyekeztem utánaolvasni, de ebben a kérdésben a tudósok körében sincs egyetértés. Van, aki azt tippeli, hogy ez azt a hangot utánozza, amikor a harcsa lerabolja a táplálékot. Mások szerint ez a hang a béka vízfelszínen való ugrálását utánozza, a harcsa pedig nagyon szereti a békát. Vannak olyan vélemények is, amely szerint a fenékig hatoló rezonancia az, ami felkelti a harcsát. Ebben a kérdésben nincs egységes álláspont.
Milyen fából készíted a kuttyogófát?
A tömeggyártásban készült kuttyogófák általában többféle fából vannak összelapolva. Az én kuttyogófáim egy darabból készülnek. Kivágom a formát, majd egy kétméteres, csiszolószalagos gép előtt addig táncolok, amíg ki nem alakul a test. Minden kézi megmunkálással készül. Általában jó minőségű kemény fából, ami már legalább kettő-három éve száradt. Ez azért fontos, hogy később se vetemedjen, amikor vízzel érintkezik. Két-három éve száradó diófa, cseresznyefa, eperfa, vagy bármilyen más keményfa alkalmas erre. Utána kap 3-4 lakkréteget, innentől örök életre szól.
A harcsahorgászok táborában mennyire általános a kuttyogófa használata?
A harcsahorgászok kb. 20-30 százalékának van csónakja. Vannak, akik a partról is kuttyognak, és érnek el eredményt.
Lakóhajója még kevesebb embernek van...
Felénk, itt a Hármas-Körös vidékén a lakóhajóról horgászás nagy hagyományokkal rendelkezik, itt sok embernek van lakóhajója. De a Tiszán és a Dunán valóban sokkal kevesebben lakóhajóznak. A lakóhajósok nagy része egyébként letett bottal horgászik, nappal általában pontyra, éjszaka harcsára. Én is azért vettem egy közepes testű lakóhajót, mert ezzel tudok csorogni és pergetni. De például az éjszakai pergetéses lakóhajózást rajtam kívül kevesen csinálják.
Portfóliód egy másik szegmensét képezik a kézzel készült kések. Kuttyogófát készíteni se könnyű, kést még nehezebb. Mi inspirált arra, hogy saját, egyedi késekkel lépj ki a piacra?
Géplakatos vagyok, nincs ehhez kapcsolódó végzettségem, a hüllőtenyésztést, a kuttyogófa-készítést, a késkészítést, de a gombászást is autodidakta módón sajátítottam el. Minden egyes, általam készített cuccnak az volt a legfőbb indítója, hogy saját magamnak akartam valamit, egy kést, vagy egy kuttyogófát. Amikor megcsináltam, a környezetemből, illetve a filmjeim nézői közül is többen jelezték, hogy ők is szeretnének ilyent.
Milyen eljárással készíted a késeidet?
Késeim hagyományőrző módon készülnek. Főként szénacélból dolgozom. Minden műveletet kézzel végzek, a penge kialakítását és edzését kovácstűzhelyen végzem. Utána kerülnek rá az egyedi markolatok. Mivel természetközeli ember vagyok, fontos, hogy a késeim is jó vadonjáró kések legyenek. Szokták kérdezni, hogy bicskákat gyártok-e? Nem, az én fő profilom a vastag pengéjű, egyedi markolatú buschcraft kések.
Milyen acélt használsz a késekhez?
Általában C45-öt, ez egy szerszámacél.
Miből készíted a markolatokat?
Általában tradicionális fákat, gyümölcsfákat, cseresznyét, almát, diót a hazaiak közül, vagy fekete diót, ugye, ez amerikai. Attól is függ, hogy a megrendelő miből kéri, és mit hajlandó megfizetni. A markolatot olykor hüllőbőrrel is díszítem, de most vannak tervben olyan késeim, ahol mohával is fogom díszíteni a nyelet.
Mennyi ideig készítesz egy kést?
Az, amit a kovács látványvideókban láthatunk, amikor egy kést elkészítenek néhány óra alatt, az csak show. Nem reális pár óra alatt összedobni egy kést. Az epoxy ragasztó is megköt öt perc alatt, de ahhoz, hogy teljesen megkeményedjen, 12 órára van szükség.
Kések terén kik képezik az elsődleges piacodat?
Természetjárók, buschcrafterek. Bár engem elsősorban a horgászat kapcsán ismernek, a késeim nem elsősorban horgászkések. Oda vékony pengéjű kés kellene. Persze, vásárolnak tőlem horgászok is, de ezeket a késeket használat után el kell törölni, időnként polírozni kell, mert korrodálódhatnak. Viszont nagyon praktikusak, ha tűzrakáshoz egy fát ki kell csapkodni, vagy nyársat faragni.
Nemcsak a késeid, de az azokat tartó tokok is nagyon szépek.
Három milliméteres, nyers marhabőrből dolgozom. Ez natúr színű, én festem, antikolom, alakítom a megrendelő által kívánt színűre. A tokokat kézzel varrom. Egy ilyen kés egy életre kiszolgálja a tulajdonosát.