Ha ősz, akkor Covid! Egy kis „szuvenír” a nyaralásról
Az utóbbi napokban egyre többen tértek haza a nyaralásból betegen. Akik vették a fáradtságot és Covid-tesztet végeztek, azoknál gyakran lett pozitív az eredmény. Nos, úgy tűnik, a szabadságok időszakának végével és az iskolakezdéssel menetrendszerűen megérkezett a koronavírus is. Erre még rátehet egy jó lapáttal az esővel, széllel, hideggel hirtelen „berobbant” ősz is.
A szakemberek már meg is kongatták a vészharangot, hiszen az utóbbi pár hétben ugrásszerűen emelkedik a betegek száma. A járvány kulminálódását karácsony tájára teszik. A boltokban hiánycikké váltak az antigén tesztek, hiszen aki felelősséget érez másokért, az a tünetek észleléslét követően megcsinálja a tesztet.
Jó esetben pedig otthon is marad néhány napig, hogy ne fertőzzön meg másokat. Éppen ez lenne a lényeg, hiszen a koronavírus-fertőzést egy fiatal ember sokkal könnyebben vészeli át, mint az idős, krónikus beteg. Ez utóbbinak a fertőzés akár az életébe is kerülhet.
A mostani szezonban a koronavírus új KP.3 szubvariánsa, a 2022-es januári-februári omikron „utóda” fertőz, közölte a Közegészségügyi Hivatal. Tünetei hasonlóak, mint elődjéé, vagyis száraz köhögés, fáradtság, légszomj, izom és ízületi fájdalmak jelezhetik, hogy elkaptuk.
A szakértők szerint most az új járványhullám elején járunk, a kórházak már érzékelik, hogy növekszik a fertőzöttek száma, és a következő hónapokban egyre többen szorulnak majd kórházi kezelésre a Covid miatt. Ugyanakkor olyan méretű megbetegedéshullámtól, ami a pandémia alatt volt, nem kell tartani.
A védőoltások felvételére buzdítanak a járványügyi szakértők is, mely továbbra is ingyenes. A krónikus, többféle betegséggel küszködő emberek, az immunbetegségben szenvedők számára mindenképpen ajánlott, mert ők nagyobb eséllyel kapják el a tüdőgyulladást, ami miatt kórházba kerülnek. Szlovákiában már elérhetők a legújabb, kimondottan az új szubvariánsra szabott vakcinák.
Ha betegnek érezzük magunkat, felmegy a lázunk, levertek vagyunk, legjobb, ha teszteljük magunkat. Pozitív eredmény esetén kérhetünk PCR-tesztet is, ami ebben az esetben ingyenes.
A legfontosabb azonban, hogy bár már nem kötelező a karantén, maradjunk otthon és „feküdjük ki” a betegséget. Fontos az ágynyugalom, a folyadék- és vitaminpótlás, valamint, hogy ne kerüljünk kapcsolatba másokkal.
Ha állapotunk nem javul, vagy romlik, hívjuk fel az orvost, aki gyógyszereket ír fel nekünk. Idősebb, vagy krónikus beteg személy esetében mindenképpen ajánlott az orvossal való kommunikáció.
Ha nem maradhatunk otthon, vagy halaszthatatlan ügy miatt kell emberek közé mennünk, akkor hordjunk reszpirátort, melynek az orrot és a szájat is takarnia kell.
„Csak ezen a héten 6 fiatal és 3 idős betegem jelentkezett azzal, hogy covidos. A valós számok viszont ennél biztos jóval magasabbak, mert a legtöbben nem hajlandók tesztet csinálni.
– mondja el portálunknak Dr. Csidey Fodor Ágnes háziorvos.
Ha valaki otthon elvégzi a tesztet és tudja, hogy koronavírusos, akkor a legjobb, ha telefonál a rendelőbe.
Minden covidost megkérek arra, hogy néhány napon belül ismét jelentkezzenek, addig ne menjenek vissza dolgozni, amíg nem konzultáltunk, hiszen tünetmentesnek kell lenniük ahhoz, hogy már ne adhassák tovább a vírust.”
Ha a családban idős ember van, és valaki elkapta a koronavírus-fertőzést, akkor igyekezzünk megoldani, hogy a beteg ne találkozzon az idős családtaggal. Otthon is lehet hordani a maszkot.
A háziorvos hozzáteszi, ha maradna ez a Covid-variáns, ami most tombol, akkor még jól járnánk. Ám idővel mutálódhat és előre nehéz megjósolni, hogy milyen lefolyású lenne. A mostani nagyjából olyan, mint az influenza. Jó esetben néhány nap alatt átmegy az embereken a betegség.
Ez a nyirkos hirtelen jött ősz berobbanthatja a többi felső légúti megbetegedés terjedését, köztük az influenzáét is.
– jegyzi meg.
Csidey doktornő az immunrendszer erősítése érdekében, a bőséges gyümölcs- és zöldségfogyasztás mellett, ajánlja a D- és C-vitamin-készítmények szedését is. Ezekből legjobbak a lassú felszívódásúak.