2023. október 29., 13:04

Gustáv Husákkal egy cellában

Az almágyi Alabán Barnabás 1956 őszén élte a juhászok szigorú menetrend szerinti életét. A politika nagyon messze állt tőle, ám egy véletlennek köszönhetően mégis megérintette, s a következményeket is viselnie kellett. Az alábbiakban közreadjuk a visszaemlékezését.

alabán
Alabán Barnabás
Fotó: Farkas Ottó

1956 őszén harminckét éves voltam. Napközben a Medves-fennsíkon legeltettem a juhokat, esténként a rádióból hallottam a magyarországi eseményekről, de meg sem fordult a fejemben, hogy abba akár bele is keveredhetek. A fennsíkon húzódik a szlovák–magyar határ, és a szlovák oldalon van egy mély, bozóttal benőtt gödör.

Egy hideg novemberi reggelen, amikor a nyájat arrafelé legeltettem, kíváncsiságból átgázoltam a sűrű vadszilváson, a gödör aljában gulyibát (gallyakból fonott kunyhó – a szerk. megj.) fedeztem fel. Élő lelket nem találtam benne, de nyilvánvalóan valakik rejtőzködhettek ott, mert az egyik sarkában üres konzervdobozok hevertek.

Az ideiglenes lakóhelyet hamarosan az egyházasbásti csendőrparancsnok is felfedezte és jelentést tett róla Füleken, a járási székhelyen. A hatalom első számú gyanúsítottja lettem, azzal vádoltak, hogy élelemmel látom el a magyarországi felkelőket, akik a Medves-hegység innenső oldalán rejtőzködnek a magyar hatóságok elől, és szervezik a salgótarjáni zavargásokat. Máig nem tudom, kinek vagy kiknek a búvóhelye lehetett, mert soha egy lelket nem láttam arrafelé, pedig nem csak nappal, hanem gyakran éjszaka is fent tartózkodtam a hegyen, hiszen a juhakol tíz kilométerre volt a falutól.

Egyik este éppen a juhokat készültem bezárni, amikor repülőgép húzott el az akol felett. Csomagok hullottak ki belőle. A hat csomag ejtőernyővel ért földet; az utolsó az akol közelében. Amikor biztonságban tudtam a juhokat, indultam a legközelebbi csomag felé, hogy megnézzem, mi hullott az égből. Rosszul tettem, mert alig bontottam ki a papírdobozt, mellettem termett a básti csendőrparancsnok, kezében azzal az öt adóvevővel, amit az öt csomagból szedett ki.

– Hé, ide azzal a készülékkel! – förmedt rám mérgesen, én azonban csak álltam tétován, nem tudtam, miről beszél. Nálam ugyanis nem volt adóvevő, mert a hatodik csomagban nem volt semmi, csak kibélelték faforgáccsal.

Ezt persze a csendőrparancsnok nem hitte el és feljelentést tett ellenem. Napokig éreztem, hogy figyelnek, várták, mikor fogom használni a titkos adót, de nálam valóban nem volt ilyen készülék.

A Füleki Járásbíróság ennek ellenére bűnösnek talált, és négy év börtönbüntetésre ítélt. A politikai foglyok közé kerültem, a két cellatársam közül az egyik Gustáv Husák lett. Husákkal két évet töltöttem egy cellában, az ágyunk is egymás mellett volt. Ennyi idő alatt, főleg ilyen helyen, meg lehet ismerni az embereket.

Husák nem volt rossz ember, de nem is volt igazi kommunista, mint ahogy azt később tartották róla. Több nyelven beszélt, biztosan tudott magyarul is, de előttem soha nem szólalt meg az anyanyelvemen. Az sem derült ki a későbbi csehszlovák államfőről és kommunista főtitkárról, hogy valójában cseh volt-e vagy szlovák. Leggyakrabban egy losonci ügyvéddel társalgott: nem értettem, miről, mert előttünk mindig ismeretlen nyelven beszéltek, egy katolikus pap szerint héberül. Nem volt se jobb, se rosszabb sorsa, mint a többi rabnak, pedig akkor már gyakran kapott látogatókat a minisztériumból.

husák
Gustáv Husákot 1954-ben "burzsoá nacionalizmus" vádjával ítélték életfogytiglani börtönre, ahonnan 1960-ban szabadult
Fotó:  Magyar7/Archív felvétel
Élet a börtönben
Annak a rabnak volt a legjobb a börtönben, akinek volt valamilyen szakmája. Én kőművesnek tanultam ki, hamarosan rám bízták annak az inasiskolának az irányítását, amelybe Gustáv Husák is bejelentkezett.

Kedveltem a cellatársam, nem osztottam be kemény munkára: a felvonót kezelte, teát főzött meg hasonlókat csinált. Eljött a vizsga napja, Husák nem felelt meg, és azonnal feladta. Győzködtem, próbálkozzon még egyszer, de ő nem volt hajlandó. Azt mondta, minek neki a bizonyítvány, ha kijut, miniszter lesz, annak meg nem kell „kőművespapír”!

Végül mégiscsak igaza lett, de azért hallgathatott volna rám. Mert ugye 1954-ben egy koncepciós perben életfogytiglani börtönre ítélték, s bár 1960-ban amnesztiával szabadult, de csak három évvel később rehabilitálták. Addig viszont építőipari munkásként dolgozott.

Engem soha nem rehabilitáltak, holott a hatalom jól tudta, hogy ártatlanul zártak be. Erről akkor győződtem meg, amikor négy év fogság után szabadulva munkát kerestem. Az orvos könnyű munkát javasolt, és a füleki Kovosmaltban kaptam állást, felvettek kapusnak. Csak hát az őrnek pisztolyt adnak az oldalára, a fegyvertartáshoz pedig már akkor is szükség volt feddhetetlenségi bizonyítványra. Magam is meglepődtem, amikor gond nélkül megkaptam, mert hivatalosan sehol sincs nyoma a börtönben töltött négy évemnek.

A Füleki Járásbíróság elítélt, és a tárgyalásról már elbúcsúzni sem mehettem haza. Bebörtönöztek, közben napokkal később a címemre elküldték a határozatot, amely szerint ártatlan vagyok, de mindezek ellenére az utolsó napig le kellett töltenem a négy évet. Közben persze a básti csendőrparancsnokot is menesztették állásából, amiért hibázott.

Hogy ezek után miért nem kértem később kártérítést? Mert minden papírom a tűz martalékává vált. Az első feleségem számára hosszú volt a négy év, nem maradt hű hozzám, ezért elváltunk, ő pedig bosszúból eltüzelte a dokumentumokat.

Husák bizonyíthatta volna, hogy valóban letöltöttem a négy esztendőt, és köztársasági elnökként szavai nyilván eloszlatták volna az esetleges kételyeket, de tőle soha nem kértem semmilyen segítséget. A börtönön kívül nem is találkoztunk soha.

Megjelent a Magyar7 2023/43. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.