Ford Kuga 2.5 Full Hybrid AWD ST-Line X: Felfrissített motorkínálat
Az Európa-szerte népszerű szabadidő-autó 3. generációja 2019 óta fut az utakon, és tavaly átesett a menetrend szerinti első frissítésen. Ez természetesen a külalakot is érintette, sőt egy terepesített verziót is hozott, de az igazi nóvum a felfrissített motorkínálat. Ezzel együtt, plusz a szereltségi szintek kombinációjával jelenleg 20 típus közül lehet választani; mi ezek közül a leggazdagabban felszerelt, összkerékhajtású full hibrid verziót kaptuk meg a szokásos egyhetes tesztelésre.

A változások kívülről is elnézhetetlenek: elöl új maszk, átrajzolt fényszórók, a tesztautón mátrix technikával.
Hátul mutatósabbak a lökhárítók, és megmaradt a dupla kipufogó, amely továbbra sem csupán dekórelem, hanem tényleg kettős kivezetésként funkcionál. A lámpák formája változatlan, de most LED-égők világítanak bennük.
Az e szinten járó 18 colos alufelniket a tesztautón 19-esekre cserélték, és 225/55-ös papucsok feszültek rajtuk. Egészében véve pedig a modernizált Kuga egyrészt az új Focus által bevezetett formatervezői trendet képviseli, másrészt pedig – a kategória számos bakancsformájú modelljével ellentétben – továbbra is egy dinamikus, kupészabású szabadidő-autó maradt.
A Kuga ezen a szereltségi szinten új elülső üléseket kapott, markáns oldalperemekkel, kihúzható combtámasszal és „gerincbarát” AGR minősítéssel.
Hátul megmaradt az egybeszabott tologatható kanapé, osztott támlákkal és kihajtható középső kartámlával. A támlák a csomagtérből is lebillenthetők; ekkor 1543 literre nő az alapon 533 literes koffer (pótkerék nélküli értékekről beszélünk).
Ugyanitt találjuk az autó egy hasznos opcióját, a rejtett vonóhorog nyomógombját. Ami pedig az elektronikát illeti, az új Sync 4 infotainment rendszer már vezeték nélküli telefoncsatlakozással dolgozik. Grafikája inkább informatív, mint attraktív, de a menetmódokat vagy a hibrid rendszer működését látványosan ábrázolja, lásd a megfelelő képeket.
Számomra azonban visszalépést jelent, hogy részben a légkondi kezelését is rázsúfolták, de hál’istennek legalább az alapfunkciók nyomógombbal vezérelhetők. A vezetéstámogató rendszerek terén viszont csillagos egyest érdemel az autó: az intelligens, táblaolvasó tempomattól kezdve a fáradtságfigyelőn/sávtartó automatikán/elülső-hátsó parkolóradaron/tolatókamerán stb. keresztül a vontatmányt stabilizáló rendszerig terjed a lista.
A luxusholmik közül pedig az e szinten standard, 10 hangszórós Bang & Olufsen hifi érdemel elsősorban említést.
A korszerűsített Kuga 5 hajtáslánccal kapható, teljesítményskálájuk 150-től 243 lóerőig terjed. Összkerékhajtású tesztautónkat ezek közül az erősebbik full hibrid hajtotta, 3 lóerőnyi többlettel a 4x2-es verzióhoz képest. Klasszikus HEV-technikáról van szó, ahol a 2,5 literes benzines szívómotor nemcsak az akkut tölti, hanem a hajtásba is közvetlenül besegít.
Teszi mindezt fokozatmentes CVT váltón keresztül, automatikus töltőfunkciója pedig gázelvételnél és fékezéskor kapcsol be. A teszt során egyébként végig minimum 50%-os töltési szintet jelzett a számítógép, tehát az elektromos többlet gyakorlatilag mindig rendelkezésre állt. Nagyrészt ennek köszönhettem, hogy fogyasztásban is érintésnyire meg tudtam közelíteni a gyári WLTP-értékeket, lásd a műszaki adatokat.
Segítségemre volt ebben a négypozíciós menetmód-választó, amely még Eco rezsimben is lehetővé tett egypár nyaktörő előzést. Ja, és volt még egy „L” fokozata is, utánfutók vontatására, illetve terepezésre; a váltó ilyenkor nem használja a legmagasabb áttételeket. Végezetül külön dicséretet érdemel az autó kultivált, csendes üzemmódja és kitűnően hangolt futóműve, ami általában jellemzi a márka termékeit.
