2020. december 5., 16:00

Felelősségteljes magyar és szlovák sztárvilág

A koronavírus okozta járvány közepette egyre fontosabb szerepet kap a megfelelő kommunikáció. Ebben a médiában megjelenő véleményvezéreknek is óriási a felelősségük, hiszen sokan éppen az ő megnyilvánulásaikat követik a szakemberek helyett. Szerencsére ők is átérzik a felelősségüket.

A szlovák sajtóban Milan Kňažko színész és egykori politikus beszámolója váltotta ki eddig a legnagyobb figyelmet. A 75 éves volt kulturális miniszter szeptember végén lett koronavírusos, magas lázzal és tüdőgyulladással is küzdött, hetekig tartó harca végül sikeresnek bizonyult.

Novemberben már az egyik televíziós műsorban újra szerepelt, de előtte hangsúlyozta, mennyire fontos, hogy mindenki tudatosítsa, a korlátozásoknak megvan a magyarázata és a személyes találkozások csökkentése mindenki érdekét szolgálja. A vírus pedig komoly kihívást jelent a szervezetünk számára.

Az egyik ismert mulattató énekes, ifj.  Igor Kmeťo is arról számolt be, hogy fiatal kora ellenére 8 napot töltött kórházban, és 11 napig lázas volt a koronavírus miatt, így senki ne becsülje alá a vírust, még akkor sem, ha nem tartozik a veszélyeztetett korcsoporthoz.

Szlovákiában egyébként a sztárvilág kevésbé hangos a koronavírusos beszámolóktól, az ismert személyiségek leginkább a közösségi oldalukon számolnak be az állapotukról, de ők sincsenek túl sokan. Közéjük tartozik az ismert újságíró, Štefan Hríb vagy a rádiós és tévés műsorvezető Matúš Krnčok.

Magyarországon ezzel ellentétben jócskán akadnak beszámolók a téma kapcsán. A tavasz során több sportoló kapta meg a fertőzést, akik leginkább enyhe vagy tünetek nélkül megúszták akkor. Az őszi második hullámban már nem voltak ilyen szerencsések a kollégáik, vagy más közismert személyiségek.

Pataky Attila még az év elején is viccnek vette a járványról szóló híreket. Ma már korántsem tartja egyszerű influenzának a koronavírust, és mindenkit arra kér, vegyék komolyan az óvintézkedéseket, amelyek azóta még szigorúbbakká váltak. A 69 éves énekes a betegség után a magyarországi médiában arról beszélt, úrrá lett rajta a kilátástalanság, érezte, ahogy elfogy és eltűnik a földi létből.

Szerencsére csak a halál kapujáig jutottam”

– mondta akkor az Edda frontembere, aki mellett az ugyancsak fertőzött Gömöry Zsoltnak, a csapat billentyűsének is sokan drukkoltak.

Az utóbbi hetekben pedig Majka, vagyis Majoros Péter foglalkoztatja leginkább a bulvársajtót, aki napi szinten számol be harcáról a koronavírussal. November elején mutatták ki nála a fertőzést, s a múlt héten még mindig pozitív volt a tesztje.

A helyzetét igyekezett arra használni, hogy követőit, akik a Facebookon meghaladják a félmilliót, informálja arról, hogy nem egy laza influenzáról van szó, hanem egy jóval keményebb betegségről. Éppen ezért a bejelentkezései egyre nagyobb érdeklődést váltottak ki, a YouTube-on egyre többen iratkoztak fel a csatornájára, ami természetesen azzal is magyarázható, hogy követői már ezen a platformon is megjelentek. Egy biztos, tevékenységének köszönhetően a legfiatalabb generáció is láthatta, hogy nem üres fenyegetés a koronavírus körüli helyzet. Ezt erősítette meg akkor is, amikor megköszönte a kórházban dolgozóknak a segítséget, mert 11 napot Balassagyarmaton töltött.

Majka
A kórházban dolgozókat egyszerűen egyenként magamhoz ölelném. Nagyon megnyugtató volt megélni, hogy a sokszor bántott, rúgott egészségügyben ilyen profi emberek dolgoznak. A kórház igazgatója, az igazgatónője, az intenzív osztály vezetője, a nővérek mind nagyon sokat segítettek abban, hogy minél kevésbé érezzem magam elanyátlanodva. (...) Remek közösség vagyunk, és hiszem, hogy van ereje annak, amit mondunk. Minden magyar ember felelőssége az, hogy odafigyeljen a másikra. Ezek hangzatos szavak, amikkel békeidőben is sokszor dobálóznak azok, akik csak úgy mondják! Én most ezt nem csak úgy mondom.”

Úgy gondoljuk, ilyen megerősítésre tényleg nagy szükség van, mert úgy tűnik, míg tavasszal sokkal több látványos köszönő megnyilatkozást tapasztalhattak az egészségügyi alkalmazottak, most, amikor sokkal nagyobb a terhelés, ezek valahogy elmaradnak. Talán a népszerű személyek megnyilvánulásai ebben is segítenek.

A magyar zenei életet különösen sújtja a koronavírus, hiszen Delhusa Gjon és Nagy Feró is megfertőződött, Balázs Fecón pedig a kiváló orvosok sem tudtak segíteni, és 69 éves korában elhunyt.

A tévés műsorok őszi idényét jócskán átalakította a fertőzés, mert Pély Barna, Gáspár Laci, Liptai Claudia, Marsi Anikó, Osvárt Andrea is azok között szerepelt, akik a nagy tévés produkciókban szerepeltek, de most rövidebb ideig vagy végleg ki kellett szállniuk, mert a fertőzés őket is elérte.

A magyarországi sztárokat tehát egyáltalán nem kíméli a koronavírus, de az is lehet, hogy Szlovákiában hasonló a helyzet, csak kevesebbet beszélnek az ismert személyiségek az érintettségükről. Persze az is lehet, hogy Budapest világváros, és a nagyobb nyüzsgésben könnyebben megtalálja a vírus az áldozatait. Egy bizonyos, szerencsére azt tapasztaljuk a celebektől a valódi sztárokig, hogy mindannyian felelősen állnak hozzá a betegséghez, és igyekeznek másokat is megfontolt viselkedésre buzdítani, amire felettébb szükség van.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2020/49. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.