Ezekre a papírokra lesz szükség az özvegyi nyugdíj intézéséhez
A házastárs elvesztése az emberi élet egyik legnagyobb traumája, amely nemcsak érzelmi, hanem anyagi kihívások elé is állíthatja az özvegyen maradt felet.

A közösen felépített élet hirtelen megváltozása, a megélhetés biztosításának kérdése és a jövő bizonytalansága komoly terhet jelenthet. Ebben a nehéz időszakban nyújt segítséget az özvegyi nyugdíj, amely a társadalombiztosítás egyik fontos eleme, célja, hogy legalább két év erejéig anyagi támogatást biztosítson a túlélő házastársnak.
Az özvegyi nyugdíj feltételei és mértéke azonban több tényezőtől függ. Nemcsak az elhunyt biztosítási előzményei, hanem az özvegy életkora, egészségi állapota és esetleges eltartott gyermekei is befolyásolják a jogosultságot. Cikkünkben részletesen bemutatjuk, hogy ki, mikor és hogyan igényelheti ezt az ellátást, és ehhez milyen dokumentumokra lesz szüksége .
olyan nyugdíjjuttatás, amelyet az öregségi vagy a rokkantsági biztosításból biztosítanak. Az özvegyi nyugdíj célja, hogy a özvegynek biztosítsa a jövedelmet abban az esetben, ha a házastársa elhunyt.
Az özvegyi nyugdíjra csak az jogosult, aki elhunyt házastársával házasságban élt. Akik tehát élettársi kapcsolatban éltek, akármilyen hosszú is volt ez a kapcsolat, nem jogosultak özvegyi nyugdíjra. Az ebből a kapcsolatból született eltartott gyermekek viszont igényelhetik az árvasági segélyt (a szlovák tükörfordítás szerint nyugdíjat). Ezt a fajta járandóságot értelemszerűen válás esetén sem folyósítják.
ha az elhunyt
- a halál napjáig öregségi nyugdíjat, rokkantsági nyugdíjat vagy korai öregségi nyugdíjra való jogosultságot élvezett,
- a halál napjáig nem kapott egyik fent említett nyugdíjból sem, de eleget tett az öregségi nyugdíjra való jogosultság feltételeinek,
- ha munkahelyi baleset vagy foglalkozás körében szerzett betegség következtében hunyt el,
- a halál napjáig nem kapott öregségi, korai öregségi vagy rokkantsági nyugdíjat, de megszerezte azt a nyugdíjbiztosítási időt, amely a rokkantsági nyugdíjra való jogosultsághoz szükséges.
A jogosultság a házastárs halálának napján keletkezik, azaz azon a napon, amely az halotti anyakönyvi kivonaton szerepel, mint a halálozás napja. Eltűnt személy esetén az a nap számít, amelyen a bíróság kimondta az eltűnt személy holttá nyilvánítását.
hogy az özvegyi nyugdíj nem jár magától, kérvényezni kell a Szociális Biztosító lakhely szerint illetékes fiókjában. Ha nem akar várakozni, a biztosító foglalási rendszerén keresztül pontos időpontot foglalhat, ennek további előnye is, hogy a rendszer egy konkrét hivatalnokot rendel az ügyintézéshez, annak elérhetőségeivel együtt.
Ha az elhunyt házastárs már nyugdíjas volt, akkor a következő dokumentumokra lesz szükség az ügyintézéshez:
- érvényes személyi igazolvány vagy útlevél,
- házassági anyakönyvi kivonat, illetve házassági könyvből származó kivonat, ha a házasság külföldön kötött, és azt nem rögzítették külön anyakönyvben,
- az elhunyt halotti anyakönyvi kivonata, ha külföldön hunyt el és a haláleset nem szerepel külön anyakönyvben,
- a gyermek(ek) születési anyakönyvi kivonata(i).
- ha a gyermek 18 éves kor előtt hunyt el, akkor a halotti anyakönyvi kivonatát is be kell nyújtani; illetve ha intézetbe vagy nevelőszülőkhöz került, akkor az erről szóló dokumentumot.
Ha azt szeretné, hogy ez özvegyi nyugdíjat a bankszámlájára utalják, a Szociális Biztosító honlapjáról letölthető, a bank által lepecsételt dokumentumot is be kell adni.
és nem kapott nyugdíjat, az alábbi dokumentumokra is szükség lesz:
- az elhunyt iskolai végzettségét igazoló dokumentum (oklevél, érettségi bizonyítvány, diploma vagy az iskola által kiadott igazolás arról, hogy mikortól meddig tartott a tanulmányai, amennyiben azokat nem fejezte be),
- a kötelező iskolalátogatás befejezését igazoló bizonyítvány, ha szükséges a szakmai felkészültség megállapításához
- katonakönyv vagy a megfelelő katonai hatóság által kiállított igazolás a katonai szolgálat időtartamáról,
- az 1990. május 1. előtti foglalkoztatást igazoló munkáltatói igazolás azon országokban, amelyekkel a Szlovák Köztársaságnak nincs érvényben lévő kétoldalú szociális biztosítási egyezménye.
és bevitte a megbeszélt időpontban, az ügyintéző az elektronikus rendszerben kitölti a kérvényt, melyet alá kell írni. A döntéshozatali határidő 60 nap. Az özvegyi nyugdíj megítéléséről szóló határozatot postai úton vagy a slovensko.sk közigazgatási portálon levő elektronikus fiókba kézbesítik, ha az aktiválva van.
Az özvegyi nyugdíj összege az elhunyt nyugdíjának 60%-a, amelyre az a halál napján jogosult volt vagy lett volna. Az összeg az elhunyt által kapott (vagy jogosultság szerinti) öregségi, korai öregségi vagy rokkantsági nyugdíj összegétől függ.
Ha az Ön által már kapott nyugdíj összege alacsonyabb, mint az özvegyi nyugdíj összege, akkor az özvegyi nyugdíjat teljes összegben kapja meg, a másik nyugdíjnak pedig a felét.
Az özvegyi nyugdíjat két évig folyósítják, de bizonyos esetekben kérvényezhető annak meghosszabbítása.