ENC: a varázskód, hogy a horvát tengerpartra szánt idő ne a fizetőkapuknál teljen el
ENC-vel fizetni, még nem olyan népszerű a szlovákiai nyaralók körében, mint az első horvátországi büfében kaján mosollyal hladna pićát kérni röhögés nélkül, pedig a 15 eurós dobozka nagyon praktikus.
Horvátország a szlovákiai nyaralók egyik kedvelt nyári célországa. Az Adriai-tenger hűsítő hullámaihoz pedig autópályákon keresztük vezet az út. Az idehaza, Magyarországon, Ausztriában, Csehországban, és még a világ számos egyéb országában megszokott, előbb fizikai, utóbb elektronikus "autópálya-matricás" rendszer helyett Horvátországban fizetőkapus rendszer működik, mint például Olaszországban vagy Franciaországban.
Ha nyáron "mindenki" Horvátországba megy, tehát nem csak fél Szlovákia, hanem Európa rajtunk kívüli része is, akkor bizony a fizetőkapuknál hosszú sorok alakulhatnak ki. Az útdíjat bankkártyával vagy készpénzzel róhatjuk le.
2023 januárjában Horvátország bevezette az eurót, így már nem kell a számunkra csak alkalmilag ismert kuna címleteivel vesződni, a folyamat ennyivel gyorsabb. Azt, hogy hol mivel lehet fizetni, táblák jelzik.
A frekventált turistaközpontokban, vagy Zágráb közelében vannak olyan csomópontok, ahol több mint tíz sávot is kialakítottak a fizetéshez, ám gyakorta, főleg hétvégente, ez sem elegendő.
A készpénzzel vagy kártyával való fizetésre váró sávok mellett azonban van egy sáv, ahol az a kevés autó, amelyik ott halad el, szinte megállás nélkül, csak lassítva jut át a sorompónál. Talán valamilyen protekciósok ők? – gondolja közép-európai szellemünk. Nem, ők az elektronikus útdíjfizetési rendszer, az ENC felhasználói.
Először is be kell szereznünk a fedélzeti egységet. Ezt vásárolhatjuk vagy bérelhetjük is. Több szlovákiai és magyarországi cég is felismerte az ebben rejlő üzleti lehetőséget. Van, amelyik teljesen automatizálta a szerződéskötést és az átvételt is. Csak megjelenünk a telephelyen, beütjük a kódunkat az érintőképernyőn, és, akár a népszerű csomagautomaták esetében, kinyílik az ajtó, és vihetjük a fedélzeti egységünket. Nem akarom az ezzel foglalkozó cégek üzletét rontani, de ha a horvát autópálya-társaságnál vásároljuk meg a kütyüt, az ára 15 euró. Aki már nyaralt Horvátországban, az tudja, hogy egy ottani nyaralás költségvetésében ez az összeg elveszik.
Az árusítóhelyek listáját az autópálya-társaság honlapján találja. A nagyobb csomópontokban levő irodák 7 és 20 óra között, szombaton 7 és 12 óra között tartanak nyitva, de a kisebb helyeken ettől eltér a nyitvatartás, érdemes tájékozódni, hol fogunk felhajtani. Vasárnapi nyitvatartás nincs, szóval ha ön ekkor menne, és nem vett vagy bérelt dobozkát korábban, marad a sorakozás a fizetőkapuknál.
Az ENC használata nagyon egyszerű. A szélvédő felső részén, a tükör körül kell elhelyezni, és a kapuknál az ENC feliratú sávba behajtani. A sorompóhoz érve az eszköz rövid hangot ad ki, majd nyílik a kapu. Lehajtáskor ugyanígy kell eljárni. A fel- és lehajtásokat az eszköz a legtöbb esetben regisztrálja. Ha mégsem, mert szélvédőnkön valamilyen – nyilván engedélyezett – fóliás megoldás van, akkor a dobozkát érdemes kitartani az ablakon.
Az ETC eszközszámlára befizetett összegek elköltésére nincs időkorlát.
A fedélzeti egység, a hazai autópálya-matricától eltérően, nem rendszámhoz, hanem a regisztrált kategóriához van kötve. Tehát a nyaralás után ön is kölcsönözheti majd, csekély összegért. Viszont egy eszköz nem használható több jármű útdíjának a kifizetésére.
Persze, a kerítés nincs kolbászból Horvátországban sem. Az eszköz fél órával a vásárlás után aktiválódik, ha közvetlenül az autópálya-társaságtól veszi, ha más, jogosult szolgáltatótól, akkor viszont két óra múlva, ami már majdnem annyi idő, amennyit elvesztegetne a fizetőkapuknál.
Az ENC használata mellett szól azonban, hogy a készpénzben fizetett útdíjhoz képest mintegy ötödével olcsóbb, 21,74%-os kedvezményt biztosít.