2023. július 26., 16:51

Egyiptom magyar alkirálynéja

Az alábbi, meglehetősen szövevényes történet egy levélváltás nyomán jutott a tudomásomra. A levél küldője Puskás István volt, aki a Telefonhírmondó megálmodójának, Puskás Tivadarnak (1844–1893) a távoli rokona, és kitartó szorgalommal kutatja a jeles feltaláló életének eddig még ismeretlen részleteit, valamint utódainak sorsát. 

 

Puskás Májuska
Puskás Májuska

2022 márciusában egy cikket közölt arról, hogy Puskás Tivadarnak az USA-ban 1877. június 15-én lánya született Sophie Josefa Stefana Maria Vetter von der Lilie grófnőtől (az egyszerűség kedvéért: Zsófiától), akivel már korábban ismerték egymást és évekkel később össze is házasodtak. Hogy miért nem voltak házasok már ekkor? Ennek igen prózai oka volt: Zsófia férjnél volt, Török József felesége volt, de évek óta nem élt vele és csak hosszú huzavona után, 1881-ben sikerült hivatalosan is elválnia tőle. 

A Philadelphiában született kislányt ezért Török May (Májuska) néven ismerték, jóllehet az anyakönyvi bejegyzésben sem az ő, sem valódi édesapja neve nincs feltüntetve, csupán az anya neve szerepel. Puskás Tivadar Zsófiával és Májuskával 1880-ban Magyarországon telepedett le, ahol még két lánya született. Zsófia Májuskával később, 1890-ben Ausztriába költözött, csak a két kisebb lány maradt az édesapával. 

Amikor Puskás Tivadar 1893. március 16-án váratlanul elhunyt, a hagyatéki eljárásban Májuska már Puskás May néven szerepel a dokumentumokban. Ekkoriban Bécsben élt, és itt ismerkedett meg a bécsi Theresianum vallásjogi professzorával, Maxmilian Hussarekkel, aki feltehetően anyja szeretője volt. Hussarek tanára volt az egyiptomi alkirály Bécsben tanuló két fiának: Abbas Hilminek és öccsének. Az egyiptomi trónörökös azonban idő előtt befejezte tanulmányait, mert édesapja 1892-ben elhunyt, ezért haza kellett térnie. Hussarek nem sokkal később ugyancsak Kairóba utazott, hogy személyi titkárként segítse Abbast. Magával vitte Zsófiát és lányát, az akkor 14 és fél éves Májuskát is, akit bemutatott az alig 18 éves újdonsült uralkodónak. 

A két fiatal között szerelem szövődött, sőt a kapcsolatukból egy fiú is született, aki akár trónörökös is lehetett volna, amennyiben édesanyja áttér a muszlim hitre. Májuska ekkor még nem volt 16 éves sem.

Később, 1901-ben Abbas és Májuska – titokban – házasságot kötött, majd Puskás Tivadar lánya 1910-ben áttért az iszlám vallásra, amit Djavidan Hanum (magyarul: Örök Asszony) néven is nyilvántartásba vettek. Ekkor – immár másodszor – hivatalosan is házasságra léptek, és Májuska oszmán hercegnői rangot kapott. 

Sem a hivatalos körök, sem az Egyiptomot akkoriban a saját érdekszférájuknak tekintő britek nem igazán lelkesedtek a dolgok ilyetén alakulásáért. El is érték, hogy Abbas és Májuska házasságát 1913-ben felbontsák, jóllehet ők továbbra is szerették egymást.

Nem sokkal később Abbast is megfosztották a hatalmától. Májuska elhagyta Egyiptomot, és Németországban letelepedve művészként élt. Mintegy 150 festménye ismert, emellett zenét is szerzett, hangjátékokat, novellákat írt, sőt egy Franciaországban gyártott illatszert Djavidan márkanéven forgalmaztak. 

A második világháború alatt Párizsban élt, ahonnan 1951-ben Ausztriába költözött. Mivel magyar állampolgárságáról már az 1900-as évek elején lemondott (ennek hátterében bizonyos magyarországi arisztokrata körök áskálódása is közrejátszott), Ausztriában éveken át „hontalanként” élt, csak 1963-ban sikerült megkapnia az osztrák állampolgárságot. Puskás István feltételezése szerint az akkor már 86 éves Májuskának művészi hagyatéka miatt volt szüksége erre.

A halál 91 éves korában, grazi lakásában ragadta el. A Sankt Leonard temetőben található síremlékén csak ennyi áll: Djanan Djavidan.


 

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.