2024. június 18., 18:18

Egy nemzetnek nincsenek országhatárai

Svájcot Európa egyik leggazdagabb országaként tartják számon, és ez a gazdagság nem csupán az ország természeti kincseire vonatkozik. A monumentális hegyvonulatok ölében fekvő kantonokra osztott többnyelvű Svájc több mindenben szolgált példaként a kilencvenes évek eszmélő közép-európai országai számára is.

Dunajszky Géza Svájcban
Dunajszky Géza Trianon következményeire és a nemzeti összetartozás fontosságára hívta fel a figyelmet
Fotó: ma7

Nem csoda, hogy Svájc kedvelt célpontja volt – és maradt mindmáig – a külföldi munkavállalóknak, akiknek a száma első hallásra talán nem is tűnik olyan nagynak, az összlakossághoz mért számarányuk azonban jelentős. A legújabb becslések szerint a népesség mintegy 27 százaléka, több mint 2 millió 400 ezer ember – azaz nagyjából minden negyedik svájci – külföldi származású. Az újkori bevándorlóknak köszönhetően a tavalyi évben 1,6 százalék volt a népességnövekedés az előző évben mért adatokhoz képest, ami nagyrészt a nagyszámú ukrán bevándorlónak köszönhető, nélkülük – a statisztikai adatok szerint – csak egy százalék lett volna a népességnövekedés.

’56-os és mai svájci magyarok

A külföldi bevándorlók közt jelentős számban vannak magyarok is, a legtöbben Zürichben és Genfben, illetve a fővárosban, Bernben élnek. Több 1956-ban kivándorolt magyar is él még közöttük, akiket a „fiatalabbak” ma is tisztelettel emlegetnek. Az ’56-os magyar menekültek befogadásában Svájc egyébként az élen járt, az ország ugyanis területe nagyságához és lakossága számához képest a legtöbb menekülő magyart fogadta be annak idején, olyannyira, hogy az ’56-os magyarok megsegítése a svájci kollektív emlékezet részévé vált.

Az idők azonban változnak, az új bevándorlók ma már nagyrészt a jobb megélhetés reményében költöznek ide, de a magyarságukat – legalábbis egy részük – igyekszik megtartani. Egyesületeik, szervezeteik, például a Baseli Magyar Egyesület, a Baseli Magyar Protenstáns Gyülekezet, a Berni Széchenyi Kör vagy a Zürichi Magyar Egyesület megtartják a magyar nemzeti ünnepeket.

Idén Bázelben tartották a nemzeti összetartozás napja alkalmából szervezett trianoni közös megemlékezést, egy igazán patinás helyen, a híres Münstersaal dísztermében, amelyen Dunajszky Géza felvidéki magyar író, közéleti személyiség tartotta Magyar kisebbségi sors a Felvidéken címmel a díszbeszédet. 

Az író másnap Zürichben, a Magyar Szent István Misszió termében a Svájci Magyarház Alapítvány, a Svájci Magyar Munkavállalók Szövetsége és a Zürichi Magyar Egyesület szervezésében mutatta be a Felszántott tömegsírok című hiánypótló történelmi dokumentumkönyvét, illetve a nemrégiben megjelent elfeledett felvidéki íróról, Babos Lászlóról szóló Történelemóra címmel megjelent könyvet. Szerzője, František Pláteník azt mutatja be, milyen következményekkel járt, ha a szocialista Csehszlovákiában valaki a hivatalostól eltérő véleményt fogalmazott meg az 1956-os eseményekről.

Dunajszky Géza Svájcban
A zürichi könyvbemutatón
Fotó:  ma7

A bázeli megemlékezések egyik motorja évek óta Meszlényi Mária, aki köszöntőbeszédében elmondta, Trianon ugyan tragédia számukra, de az a lényeg, „hogy itt vagyunk, élünk, a magyar nemzet megmaradt, és több mint ezer kilométerre Magyarországtól most is együtt tudunk ünnepelni”. 

Dunajszky Gézát a bázeli közönségnek az 55 éve Zürichben élő, naszvadi származású B. Szabó Péter mutatta be, akinek magának is jelentős érdemei vannak a kisebbségvédelem terén, s akinek meghívására az előadó ideérkezett.

A megemlékezésen részt vett Nógrádi-Barkaszi Zsófia, a berni magyar nagykövetség elsőbeosztottja, nagykövet-helyettes is. Az eseményt dr. Nyírő Sebestyén zongoraművész, zenetörténész és Tarnai Katalin énekművész előadása, valamint Csipkés Attila, Meszlényi Róbert és Verebes Csaba szavalatai tették még emlékezetesebbé.

Magyar kisebbségi sorsa a Felvidéken

Dunajszky Géza előadásaiban a Trianonban ránk kényszerített békediktátum következményeire és a nemzeti összetartozás napjának fontosságára hívta fel a figyelmet. Előadásának egyik svájci vonatkozású színfoltja volt az a kutatásai során előkerült és a nagyközönség számára eddig ismeretlen információ, amely egy zürichi találkozó részleteit és annak következményeit ecseteli. 

A szóban forgó találkozóra szűk két évvel a diktátum aláírása előtt, 1918. augusztus végén került sor egy zürichi szállodában azt követően, hogy az USA-ban élő szlovákok és csehek által gyűjtött 6,5 millió dollárt az év májusában elhelyezték a zürichi nemzeti bankban. A pénzt az első világháborúban orosz fogságba került cseh és szlovák nemzetiségű hadifoglyokból verbuvált idegen légió felfegyverzésére szánták

– mondta Dunajszky Géza, aki szerint a találkozót Štefl őrnagy, a francia idegenlégió cseh származású tisztje kezdeményezte és résztvevői: Štefl barátja, dr. Rudolf Maxa, Párizsban élő fogorvos, Milan Rastislav Štefánik szlovák származású francia tábornok, csillagász, repülőtiszt, Tomáš Garrigue Masaryk cseh politikus és Edvard Beneš voltak, aki akkor a párizsi Sorbonne egyetem szlavisztikai tanszékén tanított. 

Dunajszky Géza Svájcban
A bázeli trianoni megemlékezésen
Fotó:  ma7

Mint mondta, dr. Karel Pergler, az amerikai pénzgyűjtés kezdeményezője 6,5 millió USA dollárt helyezett el korábban a Svájci Nemzeti Bank számláján T. G. Masaryk nevére.

A történet lényege, hogy ezt a pénzt aláírás fejében Beneš átvette Masaryktól, és a monte-carlói játékkaszinóban szerette volna megduplázni, de az utolsó centig elveszítette. Erről a francia sajtóból értesült Štefl őrnagy

– ecsetelte Dunajszky Géza a svájci magyaroknak, majd hozzátette, a felek találkozóján aztán kiderült, hogy a hír nem kacsa, hanem nagyon is igaz. Štefánik tábornok, aki a teremben kirobbant vita után a leghamarabb nyugodott le, így reagált: „Egy idegen országban vagyunk, nem fogunk itt vitatkozni. Az ügyet majd Masaryk köztársasági elnök jelenlétében bíróság előtt tisztázzuk, hogy ki hol és hogyan dolgozott az országunk érdekében, és hogyan gazdálkodott a felszabadításra szánt adományokkal” – idézte az előkerült információk alapján a tábornokot Dunajszky Géza. 

A találkozó nemcsak a résztvevő személyek számára, hanem számunkra is – a történelemkönyvekből már ismert – tragikus következményekkel járt. A háború után a csehszlovák gazdaság pedig a hitelező francia bankok kezébe került, és a második világháború kirobbanásáig az ő érdekeiket szolgálta.

– A Trianon előtti és utáni történelmi eseményeket, sem az idő kerekét visszaforgatni és a magyar nemzet sorsát jobbra változtatni nem lehet. A közép-európai nemzetek megbékélését csak egy erős nemzeti összefogással tudjuk kedvező irányba kormányozni.

Egy nemzetnek nincsenek országhatárai. Ha az országok határait légiesítjük, az elszakadt nemzettestek fizikailag is közelebb kerülnek egymáshoz, és a magyar nemzet újra egész testként kezdhet el működni, gyarapodni és élni. Tudatosítani kell az ebből adódó lehetőségeket és azon dolgozni, hogy Európa közepén ép testben ép lélekkel tudjunk a 21. században egységes nemzetként létezni és gazdagodni

– zárta emlékező beszédét Dunajszky Géza.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2024/24. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.