Derűs fogyókúrák
Ma már tengernyi fogyókúra létezik, elválasztó, vércsoport szerinti, időszakos böjt és még sorolhatnám. Mindenkinek egyéni döntése, hogy melyikbe vág bele, egyáltalán szükségét érzi-e annak, hogy diétázzon, vagy pontosan úgy érzi jól magát a bőrében, ahogyan van.

Személy szerint fontosnak tartom, hogy valaki önmagáért kezdjen bele egy kúrába, ne azért mert megszólták, hogy fogynia kéne, vagy, mert valakire hasonlítani szeretne.
Amennyiben a motiváció az egészség visszaszerzése, vagy megtartása, esetleg az, hogy jobban érezze magát a bőrében, a siker nem maradhat el. Divatfogyókúrák helyett mindenképpen egy komplex életmódváltásra van szükség.
Főleg abban az esetben, ha valaki az ételek rabja. Bármily furcsa, de így lehet a legkönnyebben levenni a fókuszt az étkezésekről. A gyors fogyókúrák egyetlen motivációja az, hogy egy esemény erejéig, vagy egy nyaralásra szeretne az ember jól kinézni. Utána pedig jöhet a vízözön, azaz a rossz szokások újra a mindennapok részévé válnak. Életmódváltás, egy más szemlélet kialakítása hosszú távú folyamat, de mindenképpen megéri belevágni és kitartani, mert kis lépések vezetnek a kitűzött cél eléréséhez. Mindeközben nemcsak a testi, de a lelki egyensúlyra is oda kell figyelni.
A Mayo klinika egészségmegőrző programja remek módja a fogyókúrának, és az ideális testsúly megőrzésének.
A fogyásnak nem csupán a táplálkozásbeli, de a lelki oldalát is hangsúlyozza, így a kilók leadása nem kínlódás, hanem egy pozitív életprogram.
Először a lelki stratégiát építi fel, amelyhez hozzátartozik a testsúlynapló-vezetése, a támogató barátok és családtagok bevonása, illetve az alapbetegségek házi- vagy szakorvosi kivizsgálása.
A program étrendje átlagosan napi 1500 kalóriát tartalmaz, amivel hetente fél-egy kilótól lehet megszabadulni.
Két fő pillére közül az első a „Hagyd el”. Ez tulajdonképpen az indító szakasz, amelyben a rossz szokásokat kell megváltoztatni. Ilyen például a nassolás, a túlzott cukor- és húsfogyasztás.
A következő lépcső pedig az „Éld meg!”, felszólítást kapta. Ebben az egészségesebb életmód kialakítása a cél. Új, egészségmegőrző szokások foglalják el a régiek helyét. Például a napi legalább fél óra mozgás, a teljes kiőrlésű gabonák, valamint zöldségek és gyümölcsök bőséges fogyasztása.
A világon nagyon sok ember úgynevezett stresszevő. Az életük folyamán jelentkező nehezebb időszakokban az étkezésekben keresik a megnyugvást, többlet kalóriához juttatva így a szervezetüket.
Rövid időn belül azonban már a kisebb megpróbáltatások is evésbe torkollhatnak. A program egyik fontos eleme a megfelelő stresszkezelés. Falás helyett a hirtelen támadt feszültség egyszerűen oldható, ha a mélyen belélegzett levegőt nagyon lassan, szájon át fújják ki, legalább háromszor megismételve, de sokat segíthet a szabad levegőn történő mozgás is.
A reggeli legyen például egy kisebb tányér mazsolás, diós zabkása, az ebéd egy tányér paradicsomos, bazsalikomos teljes kiőrlésű spagetti, vacsorára grillezett hal, friss salátával. Tízóraira és uzsonnára pedig bőséggel lehet válogatni a gyümölcsök és zöldségek közül.
Lényege tehát, hogy tudatos és fokozatos bevezetésével könnyen el lehet sajátítani az egészséges táplálkozási alapelveket. Mivel nagy hangsúlyt fektet a lelki tényezőkre, ezért elsősorban azoknak ajánlott, akik nehezen váltanak életmódot, de környezetük támogatására belevágnak, és segítségükkel kitartanak.
A diétában nincsenek kifejezett tiltott ételek, így beleférhet néhanap egy kis édesség, vagy zsírosabb főétel. Ha a kúra elveit – a táplálkozást és a mozgást is – sikerül folyamatosan szem előtt tartani, az elért súly hosszú távon is fenntartható.
Egészséges életvitelt kínál Dean Ornish amerikai orvosprofesszor programja is. Eleinte csak az elhízott, szív- és érrendszeri betegségekkel küzdőknek szánta, akiknek már két hét után enyhültek a fájdalmaik, egy év elteltével pedig 80 százalékuknál csökkent az erek szűkülete, mindez gyógyszerek nélkül. A módszerről később bebizonyosodott, hogy kevésbé szigorú változata bárkinél beválik, aki szeretne egészségesebben táplálkozni.
Alapjában véve ez a módszer egy zsírokban és koleszterinben szegény, növényi alapú táplálkozási forma.
Mindezek ellenére mégsem koplalásról van szó, hiszen heti egyensúlyrendszerben kell gondolkodni, tehát ha egyik nap magasabb kalória- vagy zsírtartalmú étel kerül elfogyasztásra, akkor azt a következő napokon alacsonyabbakkal kell ellensúlyozni.
A fő cél a szabadon választott, az egyén számára ízletesen elkészített, bőséges zöldség-, gyümölcs- és gabonafogyasztás, valamint a készételek, a cukor, az alkohol, a koffein és a só visszaszorítása.
Fontos része az akaraterőt növelő, lelkiekben támogató segítők jelenléte, és a heti legalább 3x90 perc mozgás, ami sokféle lehet. Nemcsak az edzőtermi, de minden intenzív mozgás számít! Jó néhány kalóriát eléget a tempós séta (buszozás helyett), a liftezés helyetti lépcsőzés, a kertészkedés, a tánc, a családi-, vagy barátokkal töltött kirándulások.
Az ételek elkészítési módjával is lehet kalóriákat spórolni.
Többek között olajban sütés helyett párolással, bőre nélkül készült húsos fogásokkal, vagy az alternatív édesítőszerekkel (nyírfacukorral, vagy eritrittel). A teljes kiőrlésű pékáruk gyorsabban telítenek, az evés előtt elkortyolt két pohár víz jótékonyan elfoglalja a gyomorban a helyet, illetve a lassú, élvezetes étkezés is segít.
Ez a komplex életmódváltó program tudományos körökben is megállja a helyét, hiszen a táplálkozáson kívül a testet és a szellemet is figyelembe veszi. A bőséges zöldség- és gyümölcsevés pedig az egészséges életmódra való nevelés fontos alapja.
Megjelent a Magyar7 hetilap 2021/27. számában.