2021. december 10., 11:10

Dacia Logan TCe 100 LPG Comfort: 780 + 425 kilométer!

Aki még emlékszik rá: 2004-ben a Logan volt az első Dacia, amely már Renault-kooperációban készült. A franciák világos szándéka volt, hogy egy olcsó népautót dobjanak piacra, ami járgány külsején és belterének nívóján egyaránt meglátszott. Formáit gyakorlatilag baltával faragták, szereltségében pedig kis túlzással a 2 irányban forgatható volán is extrának számított.

Dacia Logan TCe 100 LPG Comfort
Galéria
+32 kép a galériában
Fotó: Vas Gyula

Kormányszervó nuku, belülről állítható tükrök dettó, légkondi – na még mit nem?!? Viszont időközben az olcsóbb autókkal szemben támasztott igények is megváltoztak, amire kitűnő példa a Logan immáron 3. generációjának színvonala. Holmi luxusról persze most sincs szó, de ez a Logan – ahogy egy magyarországi kollégám találóan megjegyezte – már egy VÁLLALHATÓ autó. A magasabb Comfort szereltségben és az egyedül kínált benzin/LPG erőforrással kaptam meg tesztelésre.

Alaktan

Külsőre már a 2. generáció is óriási előrelépés volt a nyers kubista elsőhöz képest, a harmadik pedig tovább finomította az összképet. Egyben impozánsabbá és arányosabbá is tette, a 3,6 centis hossznövekménynek, a nagyobb tengelytávnak és a kisebb hátsó túlnyúlásnak köszönhetően.

dacia-logan-tce-100-lpg-c-02
Fotó:  Vas Gyula

Szebb lett a maszk, alacsonyabb vonalvezetésűvé vált a tető, az oldalnézetet pedig elegánsabb kilincsek és a küszöb feletti-hátsó oszlop alatti mutatós élek-domborulatok teszik látványosabbá. Külön említést érdemelnek a nappali menetfények nyilazott LED-betétei, valamint az elülső-hátsó lámpákba integrált DACIA feliratok.

dacia-logan-tce-100-lpg-c-07
Fotó:  Vas Gyula

Népautó ide vagy amoda, ezek már tényleg a luxuskategóriából kölcsönzött vizuális stíluselemek…

A beltérben

… is kellemesebb hangulat fogad. A kopogós műanyagok többsége ugyan megmaradt, de legalább látványban sokat javultak az elődökhöz képest. A műszerezettség is modernebb: a vezető előtti két nagyméretű analóg órát monokróm kijelző egészíti ki, változtatható információtartalommal. A központi kijelző is megnőtt, most 8 hüvelykes. Menürendszerének felépítése logikus, kezelése kényelmes, és ezen a szinten a telefon integrációját is támogatja.

dacia-logan-tce-100-lpg-c-12
Fotó:  Vas Gyula

Ami pedig a részletesebb szereltséget illeti: a kétfunkciós tempomat, a digitális rádió és a Bluetooth-rendszer már az alsóbb Essential szinten is jár, a Comfort többletei: ködfényszórók, esőszenzor, kézi légkondi, Apple Car és Android Auto- támogatás, mélységben is állítható volán. Tesztautónk navigációs rendszere, elülső és hátsó parkolószenzorai, tolatókamerája, holttérfigyője és elektromos kéziféke már az opciós listáról származott. Végezetül pedig pár szó a klasszikus szedán karosszéria csomagteréről: az alapon is több, mit fél köbméter impozáns méret, ráadásul jár hozzá egy praktikus, könnyen összerakható térrendező szett is.

dacia-logan-tce-100-lpg-c-31
Fotó:  Vas Gyula

Ha pedig nagyobb szállítókapacitás kell, előredönthetjük a hátsó üléstámlákat, és máris bő 1,3 köbméter áll rendelkezésünkre. Amire azonban minden elrendezésnél ügyelnünk kell: ne kerüljön semmi a csomagtartófedél iromba zsanérjai alá, mert esetleg jócskán megnyomorítva látjuk viszont…

Az országúton

Az egyliteres benzinmotor gázüzemmel történt párosításának nagy előnye egyrészt a kisebb károsanyag-kibocsátás, másrészt az egészen elképesztő hatótávolság. A benzinüzem kb. 780 kilométeréhez ugyanis a tesztem tapasztalatai alapján nagyjából 425 kilométert tud hozzátenni a 40 literes tartályba beleszuszakolható kb. 34 liter gáz.

dacia-logan-tce-100-lpg-c-16
Fotó:  Vas Gyula

Ez ugyebár testvérek között is 1200 kilométer, és pont ennyi jön ki az összüzemanyag per vegyes fogyasztás matekjából is (84 : 7 = 1200). Igaz, hogy az én vegyes átlagom 6,8 liter volt, de a tesztet jobbára egyedül és csomagok nélkül autózva abszolváltam a csallóközi rónán. A diszkosz alakú gáztank egyébként az autó pótkerekének helyén található, így hasznos helyet nem vesz el a csomagtartóból. Ha elfogy a gáz (vagy a benzin), a verda automatikusan kapcsol át a másik üzemmódra, de ezt menet közben a vezető is bármikor megteheti egy szimpla gombnyomással.

dacia-logan-tce-100-lpg-c-20
Fotó:  Vas Gyula

A váltást pedig – a motorhang pici megváltozásából – tényleg csak a vájtfülűek veszik észre. Az okos rendszert hatfokozatú kézi váltó egészíti ki, automata itt nem áll rendelkezésre. Ami pedig a dinamikát illeti: ha egy 100 lóerős motornak mindössze 1160 kg saját tömeget kell mozgatnia, ott lustaságról szó nem lehet; ezt egyébként a kocsi 11,6 másodperces százas sprintje is jól illusztrálja…

ADATLAP
Hengerűrtartalom: 999 cm3
Teljesítmény: 74 kW (100 LE)@4600–5000
Nyomaték:   170 Nm@2000–3500
Sebességváltó: hatfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 186 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 11,6 s
Vegyes fogyasztás (gyári adat): 6,9–7,3 l/100 km
Tesztfogyasztás (vegyes átlag): 6,8 l/100 km
Vegyes CO2-kibocsátás: 106–112g/km
H/Sz/M: 4396x1848x1501 mm
Csomagtér: 528–1361 l
Üzemanyagtartály: 50/40 l*
A tesztelt típus induló ára: 12 550 €
* benzin/gáz
dacia-logan-tce-100-lpg-c-02
Galéria
+32 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.